Прејди на содржината

Пфарверфен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пфарверфен
Pfarrwerfen
Грб на Пфарверфен
ЗемјаАвстрија
ПокраинаСалцбург
ОкругСанкт Јохан во Понгау
Управа
 • ГрадоначалникЗимон Илмер (ÖVP)
Површина
 • Вкупна38,2 км2 (147 ми2)
Надм. вис.&10000000000000545000000545 м
Население (1 јануари 2014)[1]
 • Вкупно2.211
 • Густина5,8/км2 (15/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.5452
Рег. таб.JO
Мреж. местоpfarrwerfen.salzburg.at Уредете го ова на Википодатоците

Пфарверфен (германски: Pfarrwerfen) — општина во округот Санкт Јохан во Понгау на покраината Салцбург, Австрија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во областа Понгау.

Населени места во општината[уреди | уреди извор]

Општината опфаќа девет села, нивниот број на жители во загради (според состојбата на 1 јануари 2018[2]):

  • Груб (Grub, 96 жит.)
  • Дорф (Dorf, 158 жит.)
  • Дорфверфен (Dorfwerfen, село Пфарверфен, 773 жит.) — седиште
  • Елмаутал (Ellmauthal, 183 жит.)
  • Мајер (Maier, 304 жит.)
  • Лаубихл (Laubichl, 229 жит.)
  • Леен (Lehen, 178 жит.)
  • Пеам (Pöham, 232 жит.)
  • Шламинг (Schlaming, 139 жит.)

Општината е поделена на катастарските општини Дорфверфен и Груб.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]