Санкт Јохан во Понгау

Координати: 47°21′N 13°12′E / 47.350° СГШ; 13.200° ИГД / 47.350; 13.200
Од Википедија — слободната енциклопедија
Санкт Јохан во Понгау
St Johann im Pongau
Надворешен поглед на катедралата Свети Јохан
Надворешен поглед на катедралата Свети Јохан
Грб на Санкт Јохан во Понгау
Санкт Јохан во Понгау is located in Австрија
Санкт Јохан во Понгау
Санкт Јохан во Понгау
Местоположба во Австрија.
Координати: 47°21′N 13°12′E / 47.350° СГШ; 13.200° ИГД / 47.350; 13.200
Држава Австрија
ПокраинаСалцбург
ОкругСанкт Јохан во Понгау
Површина
 • Вкупна78,14 км2 (30,17 ми2)
Надм. вис.&010101010101010101010101010101512999999565−618 м
Население (2020)
 • Вкупно10.944
 • Густина140/км2 (360/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5600
Повик. бр.06412
Рег. таб.ЈО

Санкт Јохан во Понгау (германски: St Johann im Pongau) — град и општина во австриската сојузна покраина Салцбург. Тој е административен центар на округот Санкт Јохан во Понгау.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во долината Салзах на Источните Алпи, помеѓу Салцбургшките Алпи на север, Радштат Тауерн (дел од низата Нидер Тауерн) на југоисток и групата Анкогел (Високи Таури) на југозапад.

Поради својата живописна околина, областа во голема мера зависи од туризмот, алпското скијање во зима и пешачењето во летните месеци. Драматична клисура наречена Лихтенштајнклам се наоѓа јужно од градот. Оваа клисура е долга околу 4 километри и може да се истражи преку патеките што првпат ги изградил принцот Јохан II од Лихтенштајн во 1875 година.

Населени места во Санкт Јохан во Понгау:[уреди | уреди извор]

  • Ајноден
  • Гинау
  • Машл
  • Планкенау
  • Рајнбах
  • Ретенштајн
  • Санкт Јохан
  • Урејтинг
  • Халмус