Прејди на содржината

Крсте Велкоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крсте Велкоски
Лични податоци
Роден на 20 февруари 1988(1988-02-20)(36 г.)
Роден во Вевчани, СР Македонија, СФРЈ
Висина &100000000000001790000001,79 м
Позиција Напаѓач
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2008 Работнички 54 (18)
2008–2010 Металург 32 (6)
2010 Чеахлаул 8 (1)
2010–2011 Енозис Неон Паралимни 11 (0)
2011–2013 Работнички 99 (30)
2014–2016 Сараево 54 (25)
2016–2017 Инчеон Јунајтед 24 (4)
2017 Накхон Рачасима 17 (3)
2017–2022 Сараево 128 (28)
2022– Работнички 19 (7)
Репрезентација
Македонија под 17 години 3 (1)
Македонија под 19 години 3 (0)
2009–2010 Македонија под 21 година 3 (0)
2014–2021 Македонија 15 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 27 May 2022

Крсте Велкоски (роден 20 февруари 1988 година) ― македонски професионален фудбалер кој игра како напаѓач.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Велкоски потпишал тригодишен договор со Енозис Неон Паралимни на 18 јуни 2010 година, но неговото патување не траело долго бидејќи Велкоски и клубот меѓусебно се договориле да го раскинат неговиот договор на 14 декември 2010 година. Тој потоа потпишал двегодишен договор со неговиот поранешна екипа Работнички во јануари 2011 година и го држи рекордот како најдобар стрелец во клупските натпревари при УЕФА за клубот.

Во јануари 2014 година, Велкоски му се приклучил на босанскохерцеговскиот прволигаш Сараево потпишувајќи2 12 годишен договор.[1] По Сараево играл за Инчеон Јунајтед и Након Рачасима. Во 2017 година Велкоски се вратил во Сараево.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Тој го имаше своето сениорско деби за Македонија на пријателскиот натпревар против Летонија во март 2014 година и има стекнато вкупно 12 натпревари, без постигнати голови.[2] Неговиот последен меѓународен натпревар бил натпреварот од Лигата на нации во ноември 2018 година против Гибралтар.[3]

Кариерска статистика[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Обновено на до 26 мај 2021 година.[4]
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Држ. куп Евро. натп. Вкупно
Натпреварување Наст. Гол. Наст. Гол. Наст. Гол. Наст. Гол.
Работнички 2006/07 Прва македонска фудбалска лига 6 1 6 1
2007/08 6 2 6 2
2008/09 2 1 2 1
Вкупно 14 4 14 4
Металург 2008/09 Прва македонска фудбалска лига
2009/10 14 2 14 2
Вкупно 14 2 14 2
Чеахлаул Пјатра Неамц 2009/10 Лига 1 8 0 8 0
Енозис Неон Паралимни 2010/11 Прва дивизија 11 0 11 0
Работнички 2010/11 Прва македонска фудбалска лига 15 6 15 6
2011/12 31 8 5 3 8 2 44 13
2012/13 28 13 28 13
2013/14 18 14 2 1 20 15
Вкупно 92 41 7 4 8 2 107 47
Сараево 2013/14 Премиер лига 11 8 6 2 17 10
2014/15 25 11 5 3 6 2 36 14
2015/16 18 6 3 1 2 0 22 7
Вкуоно 54 25 14 6 8 2 75 31
Инчеон Јунајтед 2016 Корејска лига класик 24 4 2 0 26 4
Накхон Рачасима 2017 Лига 1 17 3 0 0 17 3
Сараево 2017/18 Премиер лига 32 12 1 0 0 0 30 12
2018/19 31 11 8 3 4 1 43 15
2019/20 19 2 1 0 4 0 24 2
2020/21 26 3 5 1 3 0 34 4
Вкупно 108 28 14 4 11 1 134 35
Севкупно 299 95 33 12 37 6 369 113


Меѓународна[уреди | уреди извор]

Обновено на до 4 јуни 2021 година.[4]
Репрезентација Година Наст. Гол.
Македонија
2014 6 0
2015 4 0
2016 0 0
2017 0 0
2018 2 0
2019 0 0
2020 2 0
2021 1 0
Вкупно 15 0

Почести[уреди | уреди извор]

Работнички[4]

Сараево[4]

  • Премиер лига: 2014/15, 2018/19, 2019/20
  • Куп на Босна и Херцеговина : 2013/14, 2018/19, 2020/21

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Zlateski, Aleksandar. „Krste Velkoski moves to Sarajevo“. Macedonianfootball.com. Архивирано од изворникот на 6 октомври 2014. Посетено на 3 мај 2023.
  2. Appearances for (North) Macedonia National Team - RSSSF
  3. „Player Database“. eu-football.info. Посетено на 3 мај 2023.
  4. 4,0 4,1 „K. Velkoski: Summary“. Soccerway (англиски). Perform Group. Посетено на 3 мај 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]