Матео Мусакио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аргентина Матео Мусакио
Musacchio Vila-real.jpg
Лични податоци
Полно име Матео Пабло Мусакио
Роден на 10 декември 1987 (1987-12-10) (32 г.)
Роден во Росарио, Аргентина
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 5
Младинска кариера
Ривер Плејт Ривер Плејт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2009 Ривер Плејт Ривер Плејт 10 (0)
2009-2010 600px VCF su sfondo Giallo.png Вилјареал Б 22 (3)
2010–2017 Вилјареал Вилјареал 189 (7)
2017– Милан Милан 61 (1)
Репрезентација
2008 Аргентина Аргентина 20 3 (0)
2011- Аргентина Аргентина 6 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 27 мај 2019.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 28 март 2017

Матео Пабло Мусакио (роден на 26 август 1990, во Росарио) — аргентински фудбалер, играч од одбраната на Милан и на аргентинската репрезентација.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]