Џакомо Бонавентура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џакомо Бонавентура
20150616 - Portugal - Italie - Genève - Giacomo Bonaventura.jpg
Џакомо Бонавентура во 2015 година
Лични податоци
Полно име Џакомо Бонавентура
Роден на 22 август 1989 (1989-08-22) (30 г.)
Роден во Сан Северино Марке, Италија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 5
Младинска кариера
2006–2007 Аталанта Аталанта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2014 Аталанта Аталанта 104 (17)
2009ФК Пергокрема (п) 4 (1)
2010Падова Падова (п) 15 (0)
2014– Милан Милан 126 (27)
Репрезентација
2008 Италија U19 4 (1)
2009–2010 Италија U20 12 (2)
2013– Италија 11 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20 мај 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 4 јуни 2018

Џакомо Бонавентура (роден на 22 август 1989 во Сан Северино Марке, Италија) — италијански професионален фудбалер кој настапува за ФК Милан, во италијанската Серија А како и за Националниот тим на Италија.

Својата фудбалска кариера ја започнал во екипата на ФК Аталанта во 2007 година, додека во 2014 година за сума од 7 милиони евра се преселил во редовите на ФК Милан. За Фудбалската репрезентација на Италија дебитирал на 31 мај 2013 година, на пријателскиот натпревар против Сан Марино.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]