СПАЛ 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
СПАЛ
Club crest
Целосно имеСосиета Полиспортива Арс ет Лабор 2013 (скр. СПАЛ 2013)
ПрекарСпалини; Бјанкоаѕури;
Основан1907
2005 (реоснован)
2012 (реоснован)
СтадионСтадион Паоло Маца,
Ферара, Италија
Капацитет13,020
ПретседателИталија Валтер Матиоли
МенаџерИталија Леонардо Семпличи
ЛигаСерија А Серија А
2017–18Серија A, 17-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

СПАЛ 2013 (италијански: Società Polisportiva Ars et LaborСочиета Полиспортива Арс ет Лабор) или подобро познат само како СПАЛ е италијански фудбалски клуб од Ферара, Емилија-Ромања. Клубот се натпреварува во Серија А, највисокото ниво на италијанскиот фудбал.

СПАЛ е основан во 1907 година. Моментално ја игра својата 22-ра сезона во најсилната лига на Италија, а најдобриот пласман им е 5-тото место во сезоната 1959-1960. Во сезоната 2016-2017 клубот го освоил првото место во Серија Б, со што избориле директна промоција во Серија А за прв пат од сезоната 1967-1968.

Својте домашни натпревари СПАЛ ги игра на Стадионот Паоло Маца кој има капацитет од 13,020 седечки места, а името го добил по некогашниот претседател на клубот Паоло Маца (во периодот 1946-1977).

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Обновено на 7 септември 2017. [1]


Бр. Позиција Играч
1 Сенегал ГМ Алфред Гомис
4 Полска ОД Тијаго Чонек
5 Хрватска ОД Лоренцо Шимиќ
7 Италија НП Мирко Антенучи Captain sports.svg
9 Италија НП Федерико Бонацоли
10 Италија НП Серџо Флокари
12 Шведска ОД Па Конате
14 Италија ОД Федерико Матиело
15 Финска ОД Саули Ваисанен
17 Италија ГМ Џакомо Полуци
18 Италија СР Ерос Скијавон
19 Словенија СР Јасмин Куртиќ
21 Полска ОД Бартош Саламон
22 Италија НП Марко Бориело
Бр. Позиција Играч
23 Италија ОД Франческо Викари
24 Италија СР Матија Витале
25 Бразил ОД Евертон Луиз
27 Бразил ОД Фелипе
28 Италија СР Пасквале Скијатарела
29 Италија СР Мануел Лаѕари
33 Италија СР Филипо Коста
43 Италија НП Алберто Палоски
77 Италија СР Федерико Вивијани
85 Сенегал СР Букари Драме
88 Италија СР Алберто Граси
92 Италија ГМ Габриеле Маркеџани
97 Италија ГМ Алекс Мерет

Титули[уреди | уреди извор]

Вицешампион (1): 1961–1962
Победник (2): 1950–1951, 2016–2017
Промоција (1): 1964–1965
Победник (3): 1937–1938, 1972–1973, 1977–1978
Вицешампион (4): 1941–1942, 1942–1943 , 1969–1970 , 1970–1971
Победник (1): 1991–1992
Победник (1): 2015–2016
Победник (1): 1997–1998
Промоција (1): 1990–1991
Победник (1): 1998–1999
Вицешампион (1): 1988–1989
Победник (1): 2016

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]