Макси Лопес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аргентина Макси Лопес
Лопес со Барселона во 2006 година
Лични податоци
Полно име Максимилиано Гастон Лопес
Роден на 3 април 1984(1984-04-03)(40 г.)
Роден во Буенос Аирес, Аргентина
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Удинезе Удинезе
Број 11
Младинска кариера
1997–2001 Ривер Плејт Ривер Плејт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2005 Ривер Плејт Ривер Плејт 56 (13)
2005–2007 Барселона Барселона 14 (1)
2006–2007Мајорка Мајорка 29 (3)
2007–2009 ФК Москва ФК Москва 22 (9)
2009Гремио Гремио 25 (12)
2010–2012 Катанија Катанија 78 (23)
2012Милан Милан 8 (1)
2012-2013Сампдорија Сампдорија 17 (4)
2013-2014 Катанија Катанија 12 (1)
2014Сампдорија Сампдорија 11 (1)
2014-2015 Кјево Кјево 13 (1)
2017- Удинезе Удинезе 10 (2)
Репрезентација
2001 Аргентина Аргентина 17 5 (3)
2001–2004 Аргентина Аргентина 20 29 (8)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 5 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 5 јули 2012

Максимилиано Гастон Лопес (роден на 3 април 1984), попознат како Макси Лопесаргентински фудбалер, напаѓач на Удинезе во Серија А.

Лопес има аргентински и италијански пасош.

Титули[уреди | уреди извор]

Аргентина Ривер Плејт

  • Торнео Клаусура: (3) 2001–2002, 2002–2003, 2003–2004

Шпанија Барселона

Надворешни врски[уреди | уреди извор]