Франк Кесие

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брегот на Слоновата Коска Франк Кесие
Franck Kessié.jpg
Лични податоци
Полно име Франк Јаник Кесие
Роден на 19 декември 1996 (1996-12-19) (24 г.)
Роден во Оурагахио, Брег на Слонова Коска
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
(позајмен од ФК Аталанта)
Број 79
Младинска кариера
2010–2014 ФК Стела Клуб
2015 Аталанта Аталанта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014 ФК Стела Клуб 10 (3)
2015– Аталанта Аталанта 30 (6)
2015–2016Чезена Чезена 38 (4)
2017–2019Милан Милан 71 (12)
2019- Милан Милан 35 (4)
Репрезентација
2013 Брегот на Слоновата Коска Брег на Слон. Коска 17 5 (0)
2015 Брегот на Слоновата Коска Брег на Слон. Коска 20 4 (0)
2014– Брегот на Слоновата Коска Брег на Слон. Коска 40 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 1 август 2020.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 19 ноември 2019

Франк Кесие (роден на19 декември 1996 година) — фудбалер од Брегот на Слоновата Коска, играч од средниот ред на Милан и на репрезентација на Брег на Слоновата Коска.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]