Прејди на содржината

Фудбалски куп на Италија 2023-2024

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалски куп на Италија 2023-2024
Coppa Italia Frecciarossa 2023-2024
Натпреварување Фудбалски куп на Италија
Спорт Фудбал
Издание 77-то
Организатор Лега Серија А
Период од: 5 август 2023
до: 15 мај 2024
Држава  Италија
Учесници 44
Резултати
Шампион Јувентус Јувентус
(15. титула)
Финалист Аталанта Аталанта
Статистика
Најдобар стрелец Полска Аркадиуш Милик (4)
Одиграни натпревари 45
Постигнати голови 144 (3,2 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
2022-23 2024-25

Фудбалскиот куп на Италија за сезоната 2023-2024, познат и како Копа Италија Фречароса поради спонзорството, било 77-мото издание на националниот фудбалски куп на Италија.

Екипата на Интер влегла во натпреварувањето како бранител на титулата, откако ја победиле Фјорентина со 2-1 во финалето од претходната сезона, но во оваа сезона не успеале да го одбранат насловот, откако биле елиминирани од Болоња во осминафиналето.

Победник во ова издание на Купот на Италија била екипата на Јувентус. До нивната 15-та титула во ова натпреварување, Јувентус стигнале совладувајќи ја Аталанта со 1-0 во финалето, одиграно на стадионот Олимпико во Рим. Стрелец на единствениот гол со кој било одлучено финалето бил Душан Влаховиќ.[1]

Клубови кои учествувале[уреди | уреди извор]

Серија А
20 екипи во сезоната 2023–2024
Серија Б
18 екипи во сезоната 2023–2024
Серија Ц
6 екипи во сезоната 2023–2024

Распоред[уреди | уреди извор]

Во следната табела е прикажан распоредот на одигрување на натпреварите по фази, рунди и датуми.[2]

Фаза Рунда Прв натпревар Втор натпревар
Прва фаза Прелиминарна рунда 5-6 август 2023
Прво коло (32. екипи) 11-12-13-14 август 2023
Второ коло (16. екипи) 31 октомври, 1-2 ноември 2023
Завршна фаза Осминафинале 5-6-19-20 декември 2023, 2-3-4 јануари 2024[3]
Четвртфинале 9-10-11 јануари 2024[4]
Полуфинале 2-3 април 2024 23-24 април 2024
Финале 15 мај 2024

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Прелиминарно коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Чезена Чезена 2 - 2 (6-5 пен) Виртус Ентела Виртус Ентела
Катанцаро Катанцаро 1 - 0 Фоџа Фоџа
Реџана Реџана 6 - 2 Пескара Пескара
ФералпиСало ФералпиСало 2 - 1 Виченца Виченца

Прво коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Болоња Болоња 2 - 0 Чезена Чезена
Верона Верона 3 - 1 Асколи Асколи
Лече Лече 1 - 0 Комо Комо
Бари Бари 0 - 3 Парма Парма
Козенца Козенца 2 - 5 (прод.) Сасуоло Сасуоло
Специја Специја 2 - 2 (4-3 пен) Венеција Венеција
Каљари Каљари 2 - 1 (прод.) Палермо Палермо
Удинезе Удинезе 4 - 1 Катанцаро Катанцаро
Монца Монца 1 - 2 Реџана Реџана
Џенова Џенова 4 - 3 Модена Модена
Емполи Емполи 1 - 2 Читадела Читадела
Кремонезе Кремонезе 3 - 1 (прод.) Кротоне Кротоне
Салернитана Салернитана 1 - 0 Тернана Тернана
Сампдорија Сампдорија 1 - 1 (7-6 пен) Сидтирол Сидтирол
Фрозиноне Фрозиноне 1 - 0 Пиза Пиза
Торино Торино 2 - 1 ФералпиСало ФералпиСало

Второ коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Болоња Болоња 2 - 0 Верона Верона
Лече Лече 2 - 4 Парма Парма
Сасуоло Сасуоло 0 - 0 (5-4 пен) Специја Специја
Удинезе Удинезе 1 - 2 (прод.) Каљари Каљари
Џенова Џенова 2 - 1 (прод.) Реџана Реџана
Кремонезе Кремонезе 2 - 1 (прод.) Читадела Читадела
Салернитана Салернитана 4 - 0 Сампдорија Сампдорија
Торино Торино 1 - 2 (прод.) Фрозиноне Фрозиноне

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Ждреб (завршна фаза)[уреди | уреди извор]

  Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                                 
 Фјорентина Фјорентина (пен)  2 (4)   
 Парма Парма 2 (1)  
   Фјорентина Фјорентина (пен)  0 (5)   
   Болоња Болоња 0 (4)  
 Интер Интер 1
 Болоња Болоња (прод.) 2  
   Фјорентина Фјорентина 1 1 2  
   Аталанта Аталанта 0 4 4  
 Милан Милан 4  
 Каљари Каљари 1  
   Милан Милан 1
   Аталанта Аталанта 2  
 Аталанта Аталанта 3
 Сасуоло Сасуоло 1  
   Аталанта Аталанта 0
   Јувентус Јувентус 1
 Јувентус Јувентус 6  
 Салернитана Салернитана 1  
   Јувентус Јувентус 4
   Фрозиноне Фрозиноне 0  
 Наполи Наполи 0
 Фрозиноне Фрозиноне 4  
   Јувентус Јувентус 2 1 3
   Лацио Лацио 0 2 2  
 Лацио Лацио 1  
 Џенова Џенова 0  
   Лацио Лацио 1
   Рома Рома 0  
 Рома Рома 2
 Кремонезе Кремонезе 1  

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Интер Интер 1 - 2 (прод.) Болоња Болоња
Фјорентина Фјорентина 2 - 2 (4-1 пен) Парма Парма
Аталанта Аталанта 3 - 1 Сасуоло Сасуоло
Милан Милан 4 - 1 Каљари Каљари
Лацио Лацио 1 - 0 Џенова Џенова
Рома Рома 2 - 1 Кремонезе Кремонезе
Јувентус Јувентус 6 - 1 Салернитана Салернитана
Наполи Наполи 0 - 4 Фрозиноне Фрозиноне

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Фјорентина Фјорентина 0 - 0 (5-4 пен) Болоња Болоња
Милан Милан 1 - 2 Аталанта Аталанта
Лацио Лацио 1 - 0 Рома Рома
Јувентус Јувентус 4 - 0 Фрозиноне Фрозиноне

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Фјорентина Фјорентина 2 - 4 Аталанта Аталанта 1 - 0 1 - 4
Јувентус Јувентус 3 - 2 Лацио Лацио 2 - 0 1 - 2

Финале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Аталанта Аталанта 0 - 1 Јувентус Јувентус

Детали

15 мај 2024
21:00 СРЕ
Аталанта Аталанта 0–1 Јувентус Јувентус Олимпико, Рим
Гледачи: 66,854[5]
Судија: Фабио Мареска[6]
Извештај
Аталанта
Јувентус
GK 29 Италија Марко Карнесеки
CB 15 Холандија Мартен де Рон заменет 65'
CB 4 Шведска Исак Хиен добил жолт картон во 17-тата минута 17' заменет 59'
CB 19 Албанија Берат Џимшити добил жолт картон во 78-мата минута 78'
RM 77 Италија Давиде Ѕапакоста заменет 59'
CM 8 Хрватска Марио Пашалиќ заменет 59'
CM 13 Бразил Едерсон
LM 22 Италија Матео Руџери
RW 7 Холандија Тен Копмејнерс
LW 11 Нигерија Адемола Лукман
CF 17 Белгија Шарл Де Кетеларе заменет 46'
Замени:
GK 1 Аргентина Хуан Мусо
GK 31 Италија Франческо Роси
DF 2 Италија Рафаел Толои добил жолт картон во 90+6-тата минута 90+6' влегол во игра 65'
DF 20 Холандија Мичел Бакер
DF 33 Холандија Ханс Хатебур влегол во игра 59'
DF 42 Италија Џорџо Скалвини влегол во игра 59'
DF 43 Италија Џовани Бонфанти
MF 25 Франција Мишел Адопо
MF 59 Русија Алексеј Миранчук влегол во игра 59'
FW 10 Мали Ел Билал Туре влегол во игра 46'
Тренер:
Италија Џан Пјеро Гасперини
GK 36 Италија Матија Перин
CB 4 Италија Федерико Гати
CB 3 Бразил Бремер добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1'
CB 6 Бразил Данило
DM 41 Италија Ханс Николуси Кавиља заменет 62'
CM 27 Италија Андреа Камбјазо заменет 81'
CM 25 Франција Адријан Рабио
RWB 16 САД Вестон Мекени
LWB 17 Англија Самуел Илинг-Џуниор
CF 9 Србија Душан Влаховиќ добил жолт картон во 56-тата минута 56' заменет 81'
CF 7 Италија Федерико Кјеза заменет 69'
Замени:
GK 1 Полска Војќех Шченсни
GK 23 Италија Карло Пинсољо
DF 12 Бразил Алекс Сандро
DF 24 Италија Даниеле Ругани
DF 33 Португалија Тијаго Џало
MF 11 Србија Филип Костиќ
MF 20 Италија Фабио Мирети влегол во игра 62'
MF 22 САД Тимоти Веа влегол во игра 81'
MF 26 Аргентина Карлос Алкарас
CF 14 Полска Аркадиуш Милик влегол во игра 81'
CF 15 Турција Кенан Јилдиз влегол во игра 69'
CF 18 Италија Моизе Кен
Тренер:
Италија Масимилијано Алегри Red card 90+5'

Екипа победник[уреди | уреди извор]


Јувентус
15. титула

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Гол Пенали Играч Клуб.
4 1 Полска Аркадиуш Милик Јувентус Јувентус
3 0 Франција Анж-Јоан Бони Парма Парма
3 1 Холандија Тен Копмејнерс Аталанта Аталанта
2 0 Србија Душан Влаховиќ Јувентус Јувентус
2 0 Белгија Шарл Де Кетеларе Аталанта Аталанта
2 0 Италија Давиде Ди Молфета ФералпиСало ФералпиСало
2 0 Исланд Алберт Гудмундсон Џенова Џенова
2 0 Нигерија Чуквубуикем Иквуемеси Салернитана Салернитана
2 0 Турција Кенан Јилдиз Јувентус Јувентус
2 0 Србија Лука Јовиќ Милан Милан
2 0 Аргентина Валентин Кастељанос Лацио Лацио
2 0 Португалија Рафаел Леао Милан Милан
2 0 Италија Лоренцо Меаци Виртус Ентела Виртус Ентела
2 0 Италија Самуеле Мулатиери Сасуоло Сасуоло
2 0 Италија Маноло Портанова Реџана Реџана
2 0 Италија Матео Ретеги Џенова Џенова
2 0 Франција Лум Чауна Салернитана Салернитана
2 1 Романија Денис Ман Парма Парма
2 2 Италија Ерик Ланини Реџана Реџана

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vlahovic sinks Atalanta in Coppa Italia final to end Juventus' trophy drought“. The Guardian. 15 May 2024. Посетено на 15 May 2024.
  2. „Comunicato ufficiale n. 251 del 30 giugno 2023“. 30 јуни 2023. Text "https://img.legaseriea.it/vimages/649ed8c5/251%20-%20date%20di%20Calendario%20Serie%20A%20TIM%202023-2024_pdf.pdf" ignored (help); Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)
  3. Календарот за вториот прозорец од осминафиналето првично бил закажан за 10 и 17 јануари 2024 година, cfr. „Comunicato ufficiale n. 70“ (PDF). Посетено на 9 октомври 2023. Занемарен непознатиот параметар |data= (се препорачува |date=) (help)
  4. Четвртфиналето првично било закажано за 31 јануари 2024 година, cfr. „Comunicato ufficiale n. 70“ (PDF). 9 октомври 2023. Посетено на 9 октомври 2023.
  5. „Coppa Italia, la Juventus brinda all'Olimpico: l'Atalanta va ko 1-0“. 15 мај 2024. Посетено на 15 мај 2024.
  6. „Coppa Italia Frecciarossa – Designazione finale“. 13 мај 2024. Занемарен непознатиот параметар |accesso= (се препорачува |access-date=) (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]