Рафиња (фудбалер 1996)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рафиња
Raphinha.jpg
Лични податоци
Полно име Рафаел Диас Белоли[1]
Роден на 14 декември 1996 (1996-12-14) (25 г.)
Роден во Порто Алегре, Бразил
Држава Бразил Бразил
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
Број 10
Младинска кариера
Аваи Аваи
Гимараеш Виторија Гимараеш
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016 Гимараеш Б Виторија Гимараеш Б 16 (5)
2016-2018 Гимараеш Виторија Гимараеш 57 (18)
2018-2019 Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон 28 (6)
2019-2020 Рен Рен 21 (8)
2020- Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 38 (17)
Репрезентација
2021- Бразил Бразил 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Рафаел Диас Белоли (роден на 14 декември 1996 во Порто Алегре), познат како Рафињабразилски фудбалер, играч од средниот ред на Лидс Јунајтед и на бразилската репрезентација.

Титули[уреди | уреди извор]

Португалија Спортинг Лисабон[уреди | уреди извор]

2018-2019
2018-2019[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2020/21 Premier League squads confirmed“. Premier League. 20 октомври 2020. Посетено на 24 октомври 2020.
  2. „Penalties smile on Sporting again as Lions retain Taça da Liga crown“. PortuGOAL.net. 26 January 2019. Посетено на 26 January 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]