Интернасионал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бразил Интернасионал
Sport Club Internacional 2009.png
Целосно имеСпорт Клуб Интернасионал
ПрекариИнтер, Колорадо {црвени)
Основан4 април 1909
СтадионБеира-Рио
Порто Алегре, Бразил
(Капацитет: 50,128)
ПретседателВиторио Пиферо
МенаџерАрхел Фукс
ЛигаКампеонато Бразилеиро Серија А
Кампеонато Гаучо
2015Кампеонато Бразилеиро Серија А, 5-ти
Кампеонато Гаучо, 1-ви
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Спортски клуб „Интернасионал“ или само Интернасионал е бразилски фудбалски клуб од Порто Алегре, Јужно Рио Гранде. Клубот е основан на 4 април 1909 година.

Интернасионал е три кратен шампион на Бразил (во 1975, 1976 и 1979) и два пати шампион на Јужна Америка со освојувањето на Копа Либертадорес во 2006 и 2010 година. Исто така клубот бил победник и на Светското клупско првенство во 2006 година со победата над Барселона во финалето со 1-0.

Својте домашни натпревари ги играат на стадионот Беира-Рио, кој е со капацитет од 50.000 седечки места[1]. Настапуваат во црвени дресови и бели шорцеви.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Преглед Беира-Рио стадиона". Званични вебсајт спортског клуба Интернасионал. конс. 6. 5. 2007..