Антонио Валенсија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Еквадор Антонио Валенсија
Antonio Valencia cropped.jpg
Лични податоци
Роден на 4 август 1985 (1985-08-04) (воз. 32 г.)
Роден во Лаго Агрио, Еквадор
Висина &100000000000001800000001,80 м
Клупски податоци
Сегашен клуб Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Број 25
Младинска кариера
Ел Национал
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2005 Ел Национал 83 (11)
2005-2008 Вилјареал Вилјареал 2 (0)
2005–2006 Рекреативо 12 (0)
2006-2008 Виган Атлетик Виган Атлетик 37 (1)
2008-2009 Виган Атлетик Виган Атлетик 47 (6)
2009- Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 74 (10)
Репрезентација
2005- Еквадор Еквадор 51 (6)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Луис Антонио Валенсија Москера или (шпански: Luis Antonio Valencia Mosquera) (роден на 4 август, 1985), попознат како Антонио Валенсија (шпански изговор: [ antoɲo βalensja]), е Еквадорски фудбалер кој во моментов игра како десно крило за Манчестер Јунајтед и Еквадорскиот национален тим.Тој, исто така повремено игра како десен бек за Манчестер Јунајтед.

Откако напредува преку младинскиот тим на Ел Национал, Валенсија стана редовен првотимец и направи над 80 настапи за клубот пред да потпише за тимот од шпанската Ла Лига Виљареал во 2005-тата година. Тој запиша само два лигашки настапи за жолтата подморница но затоа игра многу успешно на позајмиците на кој што е препуштен.Во сезоната 2005-2006-та тој игра за Рекреативо, а подоцна и во англиската Премиер лига за екипата на Виган Атлетик во периодот од 2006-2008-та година.Со Виган подоцна, Валенсија потпиша три-годишен договор за непозната сума во јануари 2008 година.Со неговите настапи за Виган наскоро го привлече вниманието на неколку клубови од висок ранг,но тој ја одби понудата да се пресели во Реал Мадрид пред да потпише за Манчестер Јунајтед во јуни 2009 година каде доаѓа како замена за Кристиано Роналдо. Валенсија оттогаш ги освои Лига купот во 2009-10,ФА Комјунити шилд во 2010, и Премиер лигата во сезоната 2010-2011 за време на неговото време во Манчестер Јунајтед, беше избран и во PFA Тимот на Годината во Премиер Лигата во својата дебитантска сезона.

Валенсија го направи своето деби за Еквадор во 2005-тата година и постигна два гола во текот на мечот. Тој ја претставуваше својата земја на Светско првенство во фудбал 2006, на Копа Америка 2007 и Копа Америка 2011.Од своето деби, Валенсија има запишано 51 настап за Еквадор и постигнал шест гола.

Титули[уреди | уреди извор]

Еквадор Ел Национал[уреди | уреди извор]

Еквадорска Серија А: 2005

Шпанија Рекреативо Хуелва[уреди | уреди извор]

Сегунда Дивизион: 2005-06

Англија Манчестер Јунајтед[уреди | уреди извор]

Премиер лига: 2010-11

ФА Комјунити Шилд: 2010, 2011

Лига куп: 2009/10


Надворешни врски[уреди | уреди извор]