Баринас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Баринас
'
Сојузна држава
Знаме на Баринас
Знаме
Гесло: Dios y Federación
(превод: Господ и Федерацијата)
Химна: Химна на Баринас
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1937
Главен град Баринас
Government
 • Управник Уго де лос Рејес Чавез (2004–2008)
Површина
 • Вкупна 35.200 км2
Ранг 8-ма
  &100000000000000038399993.84% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 756.600
 • Ранг 15-та
  &100000000000000028700002.87% од земјата
Часовен појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-E
Државно дрво Седар
(Cedrela odorata)
Мреж. место barinas.net.ve

Баринас (шпански: Barinas) е една од 23 држави (estados) на Венецуела.

Главен град е Баринас. Поранешниот венецуелски претседател Уго Чавез е роден во оваа држава. Неговиот татко е гувернер.

Баринас има површина од 35.200 km² и, во 2007 броеше население со вкупен број од 756.600.

Општини и нивни седишта[уреди | уреди извор]

 1. Алберто Авело Тореалба (Сабанета)
 2. Андрес Елој Бланко (Ел Кантон)
 3. Антонио Хосе де Сукре (Сикопо)
 4. Арисменди (Арисменди )
 5. Баринас (Баринас)
 6. Боливар (Баринитас)
 7. Круз Паредес (Баранкас)
 8. Езекиел Замора (Санта Барбара)
 9. Обиспос (Обиспос)
 10. Педраза (Сиудад Боливија)
 11. Рохас(Либертад)
 12. Соса (Сиудад де Нутриас)

Види исто така[уреди | уреди извор]