Ернанес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ернанес
Лични податоци
Полно име Андерсон Ернанес де
Карваљо Виана Лима[1]
Роден на 29 мај 1985(1985-05-29)(38 г.)
Роден во Ресифе, Бразил[2]
Држава Бразил Бразил
Висина &100000000000001800000001,80 м[3]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Сао Пауло Сао Пауло
Број 15
Младинска кариера
Сао Пауло Сао Пауло
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2010 Сао Пауло Сао Пауло 115 (18)
2006Санто Андре Санто Андре 23 (6)
2010–2014 Лацио Лацио 118 (33)
2014–2015 Интер Интер 42 (7)
2015–2017 Јувентус Јувентус 24 (2)
2017–2018 Хебеј Чајна Форчун Хебеј 19 (4)
2017Сао Пауло Сао Пауло 19 (9)
2018– Сао Пауло Сао Пауло 41 (5)
Репрезентација
2008-2014 Бразил Бразил 28 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 22 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 22 јануари 2012

Андерсон Ернанес де Карваљо Виана Лима (роден на 29 мај 1985, во Ресифе) попознат само како Ернанесбразилски фудбалер, играч од средниот ред на Сао Пауло.

Неговиот прекар е Il Profeta (Пророкот).

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Бразил Сао Паоло[уреди | уреди извор]

Италија Лацио[уреди | уреди извор]

Италија Јувентус[уреди | уреди извор]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players“. FIFA. 11 June 2014. стр. 6. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-06-11. Посетено на 10 July 2014.
  2. „SUÍÇA x BRASIL - 14.08.13 - Basel-Suíça - CBF“ (PDF). Brazilian Football Confederation. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-02-28. Посетено на 5 February 2014.
  3. „Hernanes - Profile“. juventus.com.