Прејди на содржината

Мајкон Сисенандо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бразил Мајкон
Мајкон со Интер во 2009
Лични податоци
Полно име Мајкон Даглас Сисенандо[1]
Роден на 26 јули 1981(1981-07-26)(42 г.)
Роден во Ново Амбурго, Бразил[2]
Висина &100000000000001840000001,84 м[3]
Играчки податоци
Позиција Right-back, Right wing-back
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2004 Крузеиро Крузеиро 56 (1)
2004–2006 Монако Монако 58 (5)
2006–2012 Интер Интер 177 (16)
2012–2013 Манчестер Сити Манчестер Сити 9 (0)
2013–2016 Рома Рома 59 (4)
Репрезентација
2001 Бразил Бразил 20 4 (0)
2003–2014 Бразил Бразил 76 (7)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 29 September 2016.
† Учества (Голови).

Мајкон Даглас Сисинандо (роден на 26 јули 1981 година), познат како Маикон (португалски изговор: [ˈmaikõ]), е бразилски фудбалер, кој настапува на позицијата десен бек. Моментално е без ангажман.

Мајкон ја започна својата кариера во неговата родна земја во тимот на Крузеиро откако првично играл за Круциума како младо момче. Тој одиграл 56 пати за Крузеиро во периодот помеѓу 2001 и 2004 година и освоил една бразилската лига титула и неколку други домашни трофеи, пред да се пресели во Европа, каде потпишал за екипата на Монако. По две години во Франција, тој се преселил во Интер во 2006 година, каде што станал еден од клучните играчи во првиот тим, и му помогнал на Интер да ја освои Лигата на шампионите во 2010 година, како и четири пати италијанската Серија А, Светското клупско првенство и други домашни натпреварувања. Во август 2012 година, тој потпишал за Манчестер Сити, но откако не успеал да обезбеди стандардно место во тимот, се вратил во Италија каде потпишал за Рома.

Своето деби за бразилската репрезентација, Мајкон го направи во 2003 година и оттогаш ја претставувал неговата земја во 76 натпревари, постигнувајќи седум гола. Со Бразил, тој го освои КОНКАКАФ Златниот Куп, и има учествувано на три турнири на Копа Америка каде што во два наврати победил во 2004 и 2007. Тој исто така ја претставувал својата земја на две Светски првенства во 2010 и 2014 година каде што неговата репрезентација завршила како четврта. Тој исто така бил член на бразилскиот состав кој освоил два трофеја во Купот на Конфедерации во 2005 и 2009 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players“. | url = http://www.fifadata.com/document/fwc/2014/pdf/fwc_2014_squadlists.pdf | publisher = FIFA | format = PDF | page = 6 | date = 11 June 2014 | accessdate = 10 July 2014}}
  2. „Maicon“ (португалски). FIFA. Архивирано од изворникот на 5 јули 2010. Посетено на 2017-05-22.
  3. „Maicon“. asroma.it. AS Roma. Архивирано од изворникот на 2015-07-31. Посетено на 21 July 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]