Прејди на содржината

Копа Америка 2011 Група А

Од Википедија — слободната енциклопедија

Групата А од Копа Америка 2011 е една од трите групи од првата фаза на Копа Америка 2011. Во нејзе учествуваат Аргентина, Боливија, Колумбија, и Костарика. Победникот од оваа група ќе се соочи со најдобриот трето-пласиран тим од групната фаза, а второ-пласираниот ќе се соочи со второ-пласираниот од Групата Ц во четвртфиналето. Натпреварите во оваа група започнаа на 1 јули и завршија на 11 јули.

Легенда за боите во групните табели
Тимови кои продолжуваат во четвртфиналето
Тим Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Бод.
 Колумбија 3 2 1 0 3 0 +3 7
 Аргентина 3 1 2 0 4 1 +3 5
 Костарика 3 1 0 2 2 4 -2 3
 Боливија 3 0 1 2 1 5 −4 1

Сите времиња се локални, Аргентинско Време (UTC−03:00).

Аргентина - Боливија

[уреди | уреди извор]
јули 1, 2011
21:45
Аргентина  1 – 1  Боливија Стадион Сиудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Роберто Силвера (Уругвај)
Агуеро гол 75' Извештај Рохас гол 47'
Аргентина
Боливија
Аргентина
АРГЕНТИНА:
ГО 23 Серхио Ромеро
ДБ 8 Хавиер Занети
ЦБ 4 Николас Бурдисо
ЦБ 6 Габриел Милито
ЛБ 17 Маркос Рохо
ДС 19 Евер Банега
ЦС 14 Хавиер Маскерано (к)
ЛС 5 Естебан Камбиасо заменет 46'
ДК 21 Езекуел Лавеци добил жолт картон во 54-тата минута 54' заменет 70'
ЛК 11 Карлос Тевез добил жолт картон во 37-мата минута 37'
ЦН 10 Лионел Меси
Замени:
ЛС 7 Анхел ди Марија влегол во игра 46'
ДК 16 Серхио Агуеро влегол во игра 70'
Менаџер:
Серхио Батиста
Боливија
БОЛИВИЈА:
ГО 1 Карлос Ервин Аријас
ДБ 16 Роналд Ралдес (к)
ЦБ 5 Роналд Риверо добил жолт картон во 87-мата минута 87'
ЦБ 4 Лоргио Алварез
ЛБ 3 Луси Гутиерес добил жолт картон во 38-мата минута 38'
ДС 15 Џејми Роблес
ЦС 6 Валтер Влорес добил жолт картон во 34-тата минута 34'
ЛС 21 Џасмани Кампос заменет 80'
НС 10 Хоселито Вака заменет 63'
ЦН 7 Едивалдо Рохас заменет 89'
ЦН 9 Марсело Мартинс
Замени:
НС 19 Хосе Луиз Чавес добил жолт картон во 75-тата минута 75' влегол во игра 63'
ЦН 17 Хуан Карлос Арче влегол во игра 80'
ЦН 22 Руди Кардозо влегол во игра 89'
Менаџер:
Густаво Квинтерос

Играч на Натпреварот:
Лионел Меси (Аргентина)

Помошници судии:
Мигел Нивас (Уругвај)
Луси Алварадо (Еквадор)
Четврт судија:
Карлос Вера (Еквадор)

Колумбија - Костарика

[уреди | уреди извор]
јули 2, 2011
15:30
Колумбија  1 – 0  Костарика Стадион 23 Август, Хухуј
Судија: Енрике Осес (Чиле)
А. Рамос гол 44' Извештај
Колумбија
Костарика
Колумбија
КОЛУМБИЈА:
ГО 12 Неко Мартинес
ДБ 18 Хуан Зунига добил жолт картон во 54-тата минута 54'
ЦБ 3 Марио Јепес (к)
ЦБ 14 Луис Арамнто Переа
ЛБ 7 Пабло Армеро
ДС 4 Густаво Боливар
ЦС 13 Фреди Гуарин добил жолт картон во 53-тата минута 53'
ЛС 8 Абел Агуљар заменет 33'
ДК 17 Дајро Морено заменет 69'
ЛК 20 Адријан Рамос
ЦН 9 Радамел Фалкао заменет 77'
Замени:
ЦН 11 Уго Родаљега влегол во игра 33'
СН 19 Теофилијо Гутиерез влегол во игра 69'
ЦН 16 Елкин Сото влегол во игра 77'
Менаџер:
Ернан Дарио Гомес
Костарика
Костарика:
ГО 18 Леонел Мореира
ДБ 4 Хосе Салватиера
ЦБ 3 Џони Акоста
ЦБ 2 Франциско Калво добил жолт картон во 23-тата минута 23'
ЦБ 19 Оскар Дуарте
ЛБ 20 Педро Леал
ЦС 8 Давид Гусман добил жолт картон во 19-тата минута 19' заменет 74'
ЦС 11 Диего Мадригал добил жолт картон во 15-тата минута 15' заменет 71'
ДК 10 Рандал Бренес (к) Red card 27'
ЛК 6 Хеинер Мора
ЦН 12 Џоел Кемпбел заменет 46'
Замени:
ЦН 21 Цезар Елизондо влегол во игра 46'
ЦН 17 Хосуе Мартинес влегол во игра 71'
ЦН 22 Хосе Мигел Куберо влегол во игра 74'
Менаџер:
Рикардо Ла Волпе

Играч на Натпреварот:
Адријан Рамос (Колумбија)

Помошници судии:
Франциско Мондриа (Чиле)
Николас Јегрос (Парагвај)
Четврт судија:
Антонио Ариас(Парагвај)

Аргентина - Колумбија

[уреди | уреди извор]
јули 6, 2011
21:45
Аргентина  0 – 0  Колумбија Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопес, Санта Фе
Судија: Салвио Фагундес (Бразил)
Извештај
Аргентина
Колумбија
Аргентина
АРГЕНТИНА:
ГО 23 Серхио Ромеро
ДБ 3 Пабло Забалета
ЦБ 4 Николас Бурдисо
ЦБ 6 Габриел Милито
ЛБ 8 Хавиер Занети
ДС 19 Евер Банега заменет 71'
ЦС 14 Хавиер Маскерано (к)
ЛС 5 Естебан Камбиасо заменет 64'
ДК 21 Езекуел Лавеци добил жолт картон во 54-тата минута 54' заменет 64'
ЛК 11 Карлос Тевез добил жолт картон во 37-мата минута 37'
ЦН 10 Лионел Меси
Замени:
FW 16 Серхио Агуеро влегол во игра 64'
MF 20 Фернандо Гаго добил жолт картон во 90-тата минута 90' влегол во игра 64'
FW 9 Гонсало Игуаин влегол во игра 71'
Менаџер:
Серхио Батиста
Колумбија
КОЛУМБИЈА:
ГО 12 Неко Мартинес
ДБ 18 Хуан Зунига
ЦБ 14 Луис Араманто Переа
ЦБ 3 Марио Јепес (к)
ЛБ 7 Пабло Армеро
ОС 6 Карлос Санчес
ДС 20 Адријан Рамос заменет 89'
ЦС 8 Абел Агуљар добил жолт картон во 6-тата минута 6'
ЦС 13 Фреди Гуарин добил жолт картон во 53-тата минута 53'
ЛК 17 Дајро Морено добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1' заменет 90+1'
ЦН 9 Радамел Фалкао заменет 87'
Замени:
ЦН 19 Теофилијо Гутиерез влегол во игра 87'
СР 16 Елкин Сото влегол во игра 89'
ОД 22 Акивалдо Москера влегол во игра 90+1'
Менаџер:
Ернан Дарио Гомес

Играч на Натпреварот:
Серхио Ромеро (Аргентина)

Помошници судии:
Марсио Сантјаго (Бразил)
Луис Абади (Перу)
Четврт судија:
Виктор Уго Ривера (Перу)

Боливија - Костарика

[уреди | уреди извор]
јули 7, 2011
19:15
Боливија  0 – 2  Костарика Стадион 23 Август, Хухуј
Судија: Карлсо Вера (Еквадор)
Извештај Мартинес гол 59'
Кембел гол 78'
Боливија
Костарика
Боливија
Боливија:
ГО 1 Карлос Ервин Аријас
ДБ 4 Лоргио Алварез добил жолт картон во 35-тата минута 35'
ЦБ 16 Роналд Ралдес (к)
ЦБ 5 Роналд Риверо Yellow cardRed card 65', 70'
ЛБ 3 Луиз Гутиерез добил жолт картон во 87-мата минута 87'
ДС 7 Едивалдо Рохас заменет 67'
ЦС 15 Џејми Роблес заменет 67'
ЦС 6 Валтер Флорес Red card 75'
ЛС 21 Џасмини Кампос добил жолт картон во 73-тата минута 73' заменет 79'
ЦН 17 Хуна Карлос Арче
ЦН 9 Мрсело Мартинс добил жолт картон во 57-мата минута 57'
Замени:
СР 19 Хосе Луиз Чавес влегол во игра 67'
НА 11 Алцидес Пења влегол во игра 67'
СР 8 Роналд Гарсија влегол во игра 79'
Менаџер:
Густаво Квинтерос
Костарика
Костарика:
ГО 18 Леонел Мореира
ДБ 3 Џони Акоста
ЦБ 19 Оксар Дуарте добил жолт картон во 46-тата минута 46'
ЛБ 2 Грнациско Калво
ЦС 20 Педро Леал
ЦС 8 Давид Гусман добил жолт картон во 29-тата минута 29'
ЦС 6 Хеинер Мора заменет 82'
ДК 4 Хосе Салватиера добил жолт картон во 83-тата минута 83'
ЛК 11 Диего Мадригал заменет 45'
ЦН 12 Џоел Кемпбел
ЦН 17 Џосуе Мартинес заменет 81'
Замени:
СР 7 Ален Гевара влегол во игра 45'
НА 21 Цезар Елизондо влегол во игра 81'
СР 22 Хосе Мигел Куберо влегол во игра 82'
Менаџер:
Рикардо Ла Волпе

Играч на Натпреварот:
Џоел Кемпбел (Костарика)

Помошници судии:
Луис Алварадо (Еквадор)
Марвин Торенетера (Мексико)
Четврт судија:
Франциско Чакон (Мексико)

Колумбија - Боливија

[уреди | уреди извор]
јули 10, 2011
16:00
Колумбија  2 – 0  Боливија Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопес, Санта Фе
Судија: Франциско Чакон (Мексико)
Фалкао гол 14'28' (пен..) Извештај
Колумбија
Боливија
Колумбија
КОЛУМБИЈА:
ГО 12 Неко Мартинес
ДБ 18 Хуан Зунига
ЦБ 3 Марио Јепес (к)
ЦБ 14 Луис Амаранто Переа
ЛБ 7 Пабло Армеро
ДС 13 Фреди Гуарин заменет 50'
ЦС 6 Карлос Санчес
ЛС 8 Абел Агуљар
ДК 17 Дајре Морено заменет 46'
ЛК 20 Адријан Рамос заменет 77'
ЦН 9 Радамел Фалкао
Замени:
НА 11 Уго Родаљега влегол во игра 46'
СР 10 Хуан Гуљелмо Куадрадо влегол во игра 50'
СР 16 Елкин Сото влегол во игра 77'
Менаџер:
Ернан Дарио Гомес
Боливија
БОЛИВИЈА :
ГО 1 Карлос Ервин Ариас
ДБ 16 Роналд Ралдес (к)
ЦБ 14 Кристијан Варгас
ЦБ 13 Сантос Амадор
ЛБ 4 Лоргио Алварез
ДС 15 Џејми Роблес
ЦС 8 Роналд Гарсија
ЛС 21 Џасмани Кампос добил жолт картон во 33-тата минута 33'
ДК 7 Едивалдо Рохас заменет 46'
ЛК 17 Хуан Карлос Арче заменет 70'
ЦН 9 Марсело Мартинс заменет 60'
Замени:
НА 10 Џозелито Вака влегол во игра 46'
НА 11 Алсидес Пења влегол во игра 60'
НА 18 Рикардо Педриел влегол во игра 70'
Менаџер:
Густаво Квинтерос

Играч на Натпреваро:
Радамел Фалкао (Колумбија)

Помошници судии:
Марвин Торентера (Мексико)
Луис Санчес (Венецуела)
Четврт судија:
Хуан Сото (Венецуела)

Аргентина - Костарика

[уреди | уреди извор]
јули 11, 2011
21:45
Аргентина  3 – 0  Костарика Стадион Марио Алберто Кемпес, Кордоба
Судија: Виктор Уго Ривера (Перу)
Ахуеро гол 45+1'52'
ди Марија гол 63'
Извештај
Аргентина
Костарика
Аргентина
АРГЕНТИНА:
ГО 23 Серхио Ромеро
ДБ 3 Пабло Забалета
ЦБ 4 Николас Бурдисо
ЦБ 6 Габриел Милито добил жолт картон во 21-вата минута 21'
ЛБ 8 Хавиер Занети добил жолт картон во 38-мата минута 38'
ОС 20 Фернандо Гаго
ОС 14 Хавиер Маскерано (к)
ДК 10 Лионел Меси
ЛК 16 Серхио Агуеро заменет 84'
НС 7 Анхел ди Марија заменет 79'
ЦН 9 Гонсало Игуаин заменет 79'
Замени:
СР 18 Хавиер Пасторе влегол во игра 79'
СР 15 Лукас Биглиа добил жолт картон во 88-мата минута 88' влегол во игра 79'
НА 21 Езекуел Лавеци добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2' влегол во игра 84'
Менаџер:
Серхио Батиста
Костарика
Костарика:
ГО 18 Леонел Мореира
ДБ 19 Оскар Дуарте добил жолт картон во 48-мата минута 48'
ЦБ 3 Џони Акоста (к)
ЛБ 2 Франциско Калво добил жолт картон во 44-тата минута 44' заменет 46'
ДС 4 Хосе Салватиера
ЦС 20 Педро Леал
ЦС 22 Хосе Мигел Куберо
ЦС 6 Хеинер Мора
ЛС 21 Цезар Елизондо заменет 56'
ЦН 17 Хосуе Мартинес заменет 46'
ЦН 12 Џоел Кемпбел
Замени:
НА 11 Диего Мадригал влегол во игра 46'
НА 10 Рандал Бренес влегол во игра 46'
СР 5 Луис Мигел Вале влегол во игра 56'
Менаџер:
Рикардо Ла Волпе

Играч на Натпреварот:
Лионел Меси (Аргентина)

Помошници судии:
Луис Абади (Перу)
Николас Јегрос (Парагвај)
Четврт судија:
Карлос Амариља (Парагвај)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]