Прејди на содржината

МРТ 1

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од МТВ 1)
МРТ 1
МРТ 1
Отпочната1964
СопственикМакедонска радио-телевизија
Формат на слика16:9 1080i
(намалено на 576i за SD емитување)
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски
Област на емитувањеМакедонија
СедиштеБул. Гоце Делчев б.б., 1000 Скопје
Претходно имеТВ Скопје (1964-1978)
ТВ Скопје 1 (1978-1991)
МТВ 1 (1991-2012)
Сестрински канал(и)МРТ 1
МРТ 2
МРТ 3
МРТ 4
МРТ 5
МРТ собраниски канал
МРТ Сат
МРТ 2 Сат
Веб-странаmrt.com.mk
Достапност
Терестријална телевизија
MUX 4Канал 1 (SD)
MUX 5Канал 1 (HD)
Сателитска телевизија
Intelsat 19
(166.0°E)
12686 H (Канал 572)
Кабелска телевизија
Локални кабелски операториВообичаено Канал 1
IPTV
Max TVКанал 1 (HD)
neoTVКанал 1 (HD)
Семрежно емитување
MRT PlayГледај во живо
MaxTV GOГледај во живо (Само за корисници на Македонски Телеком)
A1 Web TVГледај во живо (Само во Македонија)
Поранешно лого на каналот.

МРТ 1 — првиот канал на Македонската радио-телевизија. Основана е во 1964 година како прва и единствена програма на Телевизија Скопје. На МРТ 1 за Македонија се врши директен пренос на Евровизија и Олимписки игри. МРТ 1 емитува емисии и познати серии.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]