Земјотрес во Сендај 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Земјотрес во Сендај 2011
Земјотрес во Сендај 2011 се наоѓа во Јапонија
Датум 14:46:23, 11 март 2011 (UTC+9) (2011-03-11T14:46:23UTC+9)
Магнитуда 8.9–9.1[1][2] Mw
Длабочина 244 км (152 mi)
Епицентар 38° СГШ 142° ИГД / 
Тип Megathrust earthquake
Зафатени земји/подрачја Japan (primary)
Multiple nations (tsunami)
Вкупно штета Непознато
Цунами Да
Лизгања на земјиштето Да
Последов. потреси 117 (18 above 6.0 Mw)

Земјотресот во Сендај во 2011 година e земјотрес со магнитуда од 8,9 до 9,1 степени што го погодил регионот на Сендај, остров Хоншу, Јапонија на 11 март 2011 година, на длабочина од 24,4 километри[3]. Земјотресот предизвикал цунами со големина до десет метри[2]. Цунамито потопило брод со стотина патници и однело патнички воз.

Според првичните медиумски извештаи, бројот на жртвите е околу 400 луѓе, а најмалку 700 се водат како исчезнати[4][5], иако се стравува дека вкупниот број ќе биде далеку поголем[6][7]. Јапонската агенција Кјодо јавувила дека за време на земјотресите и цунамито кое следувало по потресите исчезнале најмалку 88.000 луѓе[8].

Наводи[уреди | уреди извор]