Земјотрес во Ван (2011)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Земјотрес во Ван
Датум 23 октомври 2011
Време 13:41 (EEST) (UTC+03:00)
Магнитуда 7.2 Ms[1][2][3][3]
Длабочина 20 km (12.4 mi)
Епицентар 38°37′41″ N; 43°29′10″ E / 38.628° СГШ; 43.486° ИГД / 38.628; 43.486Координати: 38°37′41″ N; 43°29′10″ E / 38.628° СГШ; 43.486° ИГД / 38.628; 43.486
Зафатени земји/подрачја Турција Ван, Турција
Макс. јачина X[4]
НПЗ ~0.5 g
Последов. потреси 300[5]
Жртви 217 мртви, 1090 -[6][7]
Влијанието на земјотресот во Ван во 2011 година
Мапа што ги прикажува главните тектонски структури околу Анадолската плоча врз основа на земена снимка од софтверот „Светски ветер“ на Наса. Стрелките покажуваат вектори на поместување на анатолските и арапските плочи во однос на евроазиската плоча. Локациите на различните структури се земени од многу објавени мапи
Мапа што ги прикажува главните тектонски структури околу Анадолската плоча врз основа на земена снимка од софтверот „Светски ветер“ на Наса. Стрелките покажуваат вектори на поместување на анатолските и арапските плочи во однос на евроазиската плоча. Локациите на различните структури се земени од многу објавени мапи

Земјотресот во Ван во 2011 година e земјотрес со јачина од 7,6 степени по Рихтер кој ја погодил турската провинција Ван на 23 октомври 2011 година[2][8]

Потресот бил на длабочина од 94,5 км[9].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Boğaziçi Üniversitesi (23 October 2011). „Последен земјотрес“. Kandilli Observatory. Посетено на 23 October 2011.
  2. 2,0 2,1 Boğaziçi Üniversitesi (23 October 2011). „23 Ekim 2011 Van Depremi Basın Bülteni“. koeri.boun.edu.tr. Посетено на 23 October 2011.
  3. 3,0 3,1 O'Bryne, David (23 October 2011). „Eastern Turkey hit by 7.2 magnitude quake“. bbc.co.uk. Посетено на 23 October 2011. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „BBCcouk“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  4. „PAGER - M 7.2 - EASTERN TURKEY“. United States Geological Survey. 23 October 2011. Посетено на 23 October 2011.
  5. „Son depremler (Latest earhquakes)“ (турски). Посетено на 23 October 2011.
  6. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19067477.asp
  7. http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1194306&title=vandaki-depremde-olu-sayisi-217ye-yukseldi
  8. „50 reported injured in Turkey quake“. Chinadaily.com.cn. 23 October 2011. Посетено на 23 October 2011.
  9. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-10-26. Посетено на 2011-10-23.