Земјотрес во Крајстчерч 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Земјотрес во Крајстчерч 2011
Оштетената катедрала Крајстчерч
Земјотрес во Крајстчерч 2011 се наоѓа во Нов Зеланд
Епицантар на земјотресот
Датум 22 февруари 2011 (2011-02-22) во 12:51 ч. NZDT
Магнитуда 6.3 ML[1]
Длабочина 5 км
Епицентар 43° ЈГШ 172° ИГД / 
Хиткот Вели, близу Литлтон, Кантербери, Нов Зеланд
Зафатени земји/подрачја Нов Зеланд
Макс. јачина MM VIII[2]
НПЗ 1,88 g (град); 2,2 g (епицентар)[3]
Цунами 3,5-метарски цунами-бранови во Тасмановото Езеро; откршен дел од Тасмановиот Глечер[4][5]
Жртви 166 потврдени загинати[6]
над 200 исчезнати[7]
1500–2000 повредени (164 потешко)[8]

Земјотресот во Крајстчерч во 2011 г. e земјотрес со магнитуда од 6,3[1] што го погодил регионот Кантербери на Јужниот Остров на Нов Зеланд на 22 февруари 2011 во 12:51 ч. по локално време (21 февруари во 23:51 ч. по UTC).[1][9] со епицентар наделеку од населбата Хиткот Вели, 5 км северно од местото Литлтон[10]. Најпогоден бил градот Крајстчерч, каде земјотресот предизвикал големи разорувања на многу места и значаен број на смртни случаи. Според амбасадорот во Канбера, во земјотресот нема загинати Македонци[11].

Ова е најголемиот последователен потрес како последица на земјотресот од 4 септември 2010 г,[12] но извесни аспекти се смета за засебен земјотрес. Аико е помал во магнитуда, овој земјотрес бил многу покатастрофален заради близината на епицентарот до Крајстчерч - епицентарот септемврискиот бил на длабочина од 11 км под површината, но овој бил само на 5 км. Февруарскиот земјотрес се случил вторник околу пладне, додека претходниот урдил во саботното предвечерие. Покрај ова, поради претходниот земјотрес, голем број објекти биле веќе структурно ослабнати.[13][14] Јачината на земјотресот во Крајстчерч изнесувала MM VIII.[2]

На денот на земјотресот премиерот Џон Ки изјавил дека бројот на загинатите изнесува 65, изјавувајќи дека 22 февруари „веројатно ќе биде најмрачниот ден за Нов Зеланд“.[15] Изутрината управникот на цивилната заштита потврдил 38 човечки жртви (што значи дека телата се препознаени и најблиските се известени).[16] Од непотврдени извори, се проценува дека во земјотресот загинале од 200 до 400 лица.[17] Градоначалникот Боб Паркер изјавил дека барем 200 лица се заробени во урнатините и дека исходот ќе биде доста лош.[18] Изутрината на 23 февруари премиерот прогласил сеопшта вонредна состојба.[19]


Се проценува дека штетата ќе ги чини осигурителните заводи 12 милијарди американски долари (16 милијарди новозеландски долари).[20]

Жртви, штета и други последици[уреди | уреди извор]

Последица од ликвефакција на земјиштето.

Потврдени се 75 човечки жрви и се смета дека оваа бројка ќе расте.[21]. Споед противпожарната служба, сè уште има многу заглавени лица во рушевините.[22] Во 17:00 по локално време е изјавено дека 80% од градот нема струја. Исто така се оштетени и воводовот и канализацијата, приморувајќи ги луѓето да штедат вода или да собираат дождовница. ВОнредната состојба траела неколку дена, а во зафатите учествувале и медицински лица од војската.

Оштетувањата на патиштата и мостоците ги отежнале потфатите за спасување на населението.[23] Порај ова, земјата претрпела ликвефакција и површински поплави.[24] Ликвефакцијата го надигнала асфалтот по патиштата, а од пукнатините извирала вода и песок.[25] ДОста автомобили се суриле со одрони од карпите и пропаднале во дупки.[26] Во централното подрачје два автобуса биле смачкани од паднатите делови од зградите.[27]

Оштетени објекти[уреди | уреди извор]

Срушен трговски објект

Околу Катедралниот плоштад во центарот на Крајстчерч се срушиле разни згради. Катедралата Крајстчерч претрпела значајно оштетување и нејзината шилеста кула сосем се срушила.[28][29] Врвот на катедралата има паѓано и во претходни земјотреси,[30]но овој пат паднал многу поголем дел од земјотресот на 22 февруари.

Болницата во Крајстчерч била делумно евакуирана,[31] но набргу отворена за да може да ги лекува повредените. Во евакуацијата на централното градско подрачје учествувала и војската.[32]

Зградата на Кантербериската телевизија (Canterbury Television, CTV) била сосем разурната и полицијата изјавила дека во неа не може да има преживеани.[33]

Историската зграда на Покраинската комора на Кантербери била силно оштетена.[14][34]

Зградата на претпријатието Pyne Gould се урнала, со многу заробени лица. Катедрала на Светата Причесна исто така претрпела големи оштетувања.[35] Сериозно се оштетени и уште неколку цркви.

Следниот ден е утврдено дека хотелот Grand Chancellor (највисоката зграда во градот) е на работ да се урне.[36]

Оштетена баптистичка црква

Литлтон[уреди | уреди извор]

Објектите во Литлтон претрпеле голема штета. Околу 60% од објеките на главната улица биле сериозно погодени.[37] Поголема оштета претрпела и часовната топка во временската станица, која претставува локална туристичка атракција. Меѓутоа во гратчето нема човечки жртви.[38]

Вон областа[уреди | уреди извор]

При потресот се одрониле 30 милиони тони мраз од Тасмановиот Глечер (околу 200 км од епицентарот) и паднале во Тасмановото Езеро, погодувајќи ги туристичките бродови со бранови од 3,5 м во висина.[39]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Извештај за земјотресот во Нов Зеланд - 22 февруари 2011 во 12:51 ч. (NZDT)“. GeoNet. Комисија за земјотреси и GNS Science. 22 февруари 2011. http://www.geonet.org.nz/earthquake/quakes/3468575g.html. посет. 22 февруари 2011 г. 
 2. 2,0 2,1 „Литлтонски земјотрес, Нов Зеланд, Mw 63“. reactionsnet.com. http://www.reactionsnet.com/RMSArticle/2773138/Lyttelton-Earthquake-New-Zealand-Mw-63.html. посет. 22 февруари 2011 г. 
 3. „22 февруари 2011 - Крајстчерч е од земјотрес со јачина од 6,3 степени“. Geonet. GNS Science. 23 февруари 2011. http://www.geonet.org.nz/news/feb-2011-christchurch-badly-damaged-by-magnitude-6-3-earthquake.html. посет. 24 февруари 2011 г.  (англиски)
 4. http://www.abc.net.au/news/stories/2011/02/22/3146052.htm?section=world
 5. http://www.stuff.co.nz/national/christchurch-earthquake/4692057/Earthquake-causes-glacier-to-calve
 6. Земјотрес во Крајстчерч: Бројот на загинатите изнесува 166“, „New Zealand Herald“, 6 март 2011. (англиски)
 7. http://www.stuff.co.nz/southland-times/4697308/Christchurch-quake-226-missing-98-dead
 8. Земјотрес: Надежта згаснува по потрагата во капелата, Stuff, 24 февруари 2011 (англиски)
 9. M6,3 – Јужен Остров на Нов Зеланд, USGS
 10. „GDACS - Проценка на последиците: Зелена земјотресна тревога во Нов Зеланд“. GDACS. Глобален систем за тревога и усогласување при катастрофи. 22 февруари 2011. http://www.gdacs.org/reports.asp?eventType=EQ&ID=104193&system=asgard&location=NZL&alertlevel=Green&glide_no=&datetime=20110221&groupid=104191. посет. 23 февруари 2011 г. 
 11. Бојаџиевски, Јане (23 февруари 2011). „Стојановски: Нема загинати Македонци во земјотресот во Нов Зеланд“. Глас на Америка. http://www.voanews.com/macedonian/news/Macedonian-VOA-No-Victims-Earthquake-New-Zeland-Macedonians-116736574.html. посет. 24 февруари 2011 г.  (македонски)
 12. Foley, Meraiah. „Scores Killed in New Zealand Earthquake“, „The New York Times“, 22 февруари 2011 (посет. 22 февруари 2011 г).
 13. Сртоносниот земјотрес може да е предзнак“, The New Zealand Herald, 22 февруари 2011 (посет. 22 февруари 2011 г).
 14. 14,0 14,1 Нов Зеланд е погоден од силен земјотрес со 65 загинати“, CBC, 22 февруари 2011 (посет. 22 февруари 2011 г).
 15. „проверено на 22 февруари 2011“. Stuff.co.nz. 4 септември 2010. http://www.stuff.co.nz/national/4688231/65-dead-in-devastating-Christchurch-quake. посет. 22 февруари 2011 г. 
 16. Земјотрес во Крајстчерч: Најнови информации, New Zealand Herald, 23 февруари 2011
 17. „Земјотрес во Крајстчерч: Бројот на загинатите може да надмине 200“. 3 News. http://www.3news.co.nz/Christchurch-quake-Death-toll-could-top-200/tabid/423/articleID/199310/Default.aspx. посет. 22 февруари 2011 г. 
 18. Земјотрес во Нов Зеланд: 65 мртви во Крајстчерч“, БиБиСи Вести, 22 февруари 2011 (посет. 22 февруари 2011 г).
 19. „75 загинати лица. Објавена сеопшта вонредна состојба“. Television New Zealand. http://tvnz.co.nz/national-news/death-toll-75-national-emergency-declared-4038747. посет. 23 февруари 2011 г. 
 20. Ноа Бухајар, Џејкоб Гребер и Никола Саминатер (23 февруари 2011). „Земјотресот во Нов Зеланд може да биде најскапата катастрофа за осигурувањето од 2008 наваму“. Бломберг. http://www.bloomberg.com/news/2011-02-22/new-zealand-s-earthquake-may-become-costliest-insured-disaster-since-2008.html. посет. 24 февруари 2011 г. 
 21. „Човечки жртви и раздор во земјотресот во Крајстчерч - stuff.co.nz“. 22 февруари 2011. http://www.stuff.co.nz/4688231/Deaths-destruction-in-Christchurch-quake. посет. 22 февруари 2011 г. 
 22. Центарот на Крајстчерч е погоден од огромен земјотрес“, „Radio New Zealand News“, 22 февруари 2011.
 23. Поднова од 16:54 на 22 февруари 2011. „Radio New Zealand : News : Земјотрес во Кантербери : Пожарникарите се борат да ги постигнат спасувачките задачи“. Radionz.co.nz. http://www.radionz.co.nz/news/canterbury-earthquake/69187/fire-service-struggling-to-cope-with-rescue-effort. посет. 22 февруари 2011 г. 
 24. Подновено на 16:41 на 22 февруари 2011. „Radio New Zealand : News : Земјотрес во Кантербери: Отворени главните патишта до Крајстчерч“. Radionz.co.nz. http://www.radionz.co.nz/news/canterbury-earthquake/69188/main-roads-to-christchurch-open. посет. 22 февруари 2011 г. 
 25. 22 февруари 2011  . „Земјотрес во Красјтчерч: Распослани мртви тела“. Star Canterbury. http://www.starcanterbury.co.nz/local/news/huge-quake-strikes-canterbury/3941435/. посет. 22 февруари 2011 г. 
 26. „Земјотресот во Нов Зеланд заврши со 65 мртви и 100 исчезнати“. News.smh.com.au. http://news.smh.com.au/breaking-news-world/deaths-reported-as-major-quake-hits-nz-20110222-1b36m.html. посет. 22 февруари 2011 г. 
 27. Џонатан Амос. „БиБиСи Вести - Земјотрес во Нов Зеланд: 65 загинати лица во Крајстчерч“. Bbc.co.uk. http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-12533291. посет. 22 февруари 2011 г. 
 28. „Голем замјотрес во Красјтчерч“. Dominion Post. 2011. http://www.stuff.co.nz/4688231/Large-quake-strikes-Christchurch. посет. 22 февруари 2011 г. 
 29. „Земјотрес во Крајстчерч: Веројатно има заробени лица во катедралата“. Nzherald.co.nz. http://www.nzherald.co.nz/nz/news/article.cfm?c_id=1&objectid=10708016. посет. 22 февруари 2011 г. 
 30. Eileen McSaveney. Оштетена шилестата кула на катедралата во Крајстчерч, „Те Ара - Енциклопедија на Нов Зеланд“ - Министерство за култура и наследство. подновено на 3 декември 2010
 31. Radio New Zealand - 16:55 EST
 32. „Новости во живо: 6,3 степени го растресоа Крајстчерч, Нов Зеланд“. News Limited. http://www.news.com.au/world/quake-aftershock-hits-christchurch/story-e6frfkyi-1226009960218. посет. 22 февруари 2011 г. 
 33. http://www.stuff.co.nz/national/christchurch-earthquake/4692170/Christchurch-quake-toll-75-hundreds-missing Accessed 23 февруари 2011 4:44 PM NZT
 34. „Дузини загинати во „најмрачниот ден“ во Нов Зеланд - ABC News“. abc.net.au. http://www.abc.net.au/news/stories/2011/02/22/3145879.htm?section=world. посет. 22 февруари 2011 г. 
 35. „NZ Christchurch earthquake timeline from NZCity“. home.nzcity.co.nz. http://home.nzcity.co.nz/news/article.aspx?id=126763&fm=newsmain,nrhl. посет. 22 февруари 2011 г. 
 36. [1]
 37. Голем број на загинати во земјотресот во Крајстчерч“, Radio New Zealand, 22 февруари 2011 (посет. 22 февруари 2011 г).
 38. Николас Џонс и Амелија Вејд. Земјотрес во Крајстчерч: Пристанишното гратче имаше среќа, New Zealand Herald, 23 февруари 2011.
 39. „Земјотресот истресе 30 милиони тони мраз од глечер“. New Zealand Herald. 22 февруари 2011. http://www.nzherald.co.nz/nz/news/article.cfm?c_id=1&objectid=10708071. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]