Кантербери (Нов Зеланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Околина Кантербери
Canterbury Regional Council
Земја: Нов Зеланд
Регионален совет
Назив: Околина Кантербери
Претседател: Сер Кери Барк
Население: 533,200
јуни 2006 [1] Архивирано на 28 мај 2008 г.
Површина: 44,638км2
Мрежно место: http://www.ecan.govt.nz
Населени места
Поголеми: Крајстчерч, Тимару
Помали: Каикоура, Ешбартон, Лестон, Ролестон, Ферли, Темука, Метвен, Ракаиа, Џералдин, Рангиора, Оксфорд
Составни административни единици
Имиња: Крајстчерч
Хурунуи
Каикоура
Ешбартон
Тимару
Мекензи
Селвин
Ваимате
Ваимакарири
Ваитаки
Мреж. место: http://www.ccc.govt.nz
http://www.hurunuidc.govt.nz[мртва врска]
http://www.kaikoura.govt.nz
http://www.ashburtondc.govt.nz
http://www.timaru.govt.nz
http://www.mackenzie.govt.nz
http://www.selwyn.govt.nz
http://www.waimatedc.govt.nz
http://www.waimakariri.govt.nz
http://www.waitaki.govt.nz

Кантербери (англиски: Canterbury, маорски: Waitaha) — регион во Нов Зеланд кој главно се состои од Кантербериската Низина и околните планини. Главен град на регионот е Крајстчерч, каде се наоѓа Кантерберискиот Регионален Совет и Кантерберискиот универзитет.

Географија[уреди | уреди извор]

Кантербери е најголемиот регион во Нов Зеланд, со површина околу 42,200 км2. Ограничен е со реката Конвеј на север и Јужните Алпи на запад. Јужно границата му ја дефинира реката Ваитаки.

Регионот се дели на Северен Кантербери (северно од реката Ракаиа), Среден Кантербери (од реката Ракаиа до реката Рангитата) и Јужен Кантербери (јужно од реката Рангитата). За многу цели Јужен Кантербери се смета за посебен регион, со седиште во градот Тимару.

Вински региони во Кантербери[уреди | уреди извор]

Кантербери има две главни вински области. Овие се Ваипара и околината на Крајстчерч, која обично се нарекува едноставно Кантербери. Во последно време сортни вина се прават и појужно во Куроу.

Во Кантербери доминира белото вино како from Ризлинг, Совињон Бланк, Шардоне, Гевурцтраминец, и во помала мера Пино Бланк и Пино Гри. Сортата Пино Ноар успева во областа, особено во Ваипара.

Извори[уреди | уреди извор]