Крајстчерч

Координати: 43°31′48″S 172°37′13″E / 43.53000° ЈГШ; 172.62028° ИГД / -43.53000; 172.62028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крајстчерч
Christchurch / Ōtautahi
град
Крајстчерч
Знаме на КрајстчерчГрб на Крајстчерч
Прекар(и): Градин
Гесло: Fide Condita Fructu Beata Spe Fortis
English:
Founded in Faith, Rich in the Fulfillment thereof, Strong in Hope for the Future
ЗемјаНов Зеланд Нов Зеланд
Британско населување1848
Наречено поКрајст Черч, Оксфорд
Управа
 • ГрадоначалникЛиен Далзил
Површина
 • Територ.1.426 км2 (551 ми2)
 • Градска607,73 км2 (23,465 ми2)
Надм. вис.[1]&1000000000000002000000020 м
Население (June 2018)[2]
 • Територ.388,400
 • Густина0,27/км2 (0,71/ми2)
 • Градскo404,500
 • Градска0,0.067/км2 (0,017/ми2)
Час. појасNZST (UTC+12)
 • Лете (ЛСВ)NZDT (UTC+13)
Пошт. бр.
Повик. бр.03
Месни племињаНгаи Таху, Кати Мамое
Мреж. местоccc.govt.nz
ecan.govt.nz

Крајстчерч (англиски: Christchurch, маорски: Ōtautahi) — најголем град и метрополитенска област на Јужниот Остров на Нов Зеланд и трет по големина во државата. Се наоѓа на источниот брег на островот, северно од полуостровот Бенкс. Низ градот тече реката Ејвон. Според статистичките проценки од 2018 г. самиот град имал 404.505 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „NZ Topographic Map“. Land Information New Zealand. Посетено на 25 September 2017.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NZ_population_data.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]