Крајстчерч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крајстчерч

Крајстчерч е најголем град на Јужен Остров на Нов Зеланд и трет по големина во државата. Се наоѓа на источниот брег на островот, северно од полуостровот Бенкс. Низ градот тече реката Ејвон. Според статистичките проценки од 2010 година, самиот град имал 376.700 жители.