Ејвон (река во Нов Зеланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ејвон
AntiguaBoatShedsChristchurch gobeirne.jpg
Местоположба
Физички особености
Устиезаливот Пегасус преку устието Хиткот
Особености на сливот

Ејвон (англ. Avon River, маор. Ōtakaro[1]) е река во градот Крајстчерч, Нов Зеланд.

На маорски реката се нарекува Отакаро или Путаре камуту. Името Ејвон ѝ го дал Џон Динс во 1848 по реката Ејвон во Фолкерк, Шкотска. Реката тече преку целата година, добивајќи вода од додатни извори. Се влева во Тихиот Океан преку устието близу местото Самнер.

Реката е позната по својот тек во градот Крајстчерч во облик на канал кој е познат по гондолите за изнајмување.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Отакаро - Градски библиотеки на Крајстчерч (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]