Ејвон (река во Нов Зеланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ејвон
Avon River
Ōtakaro
AntiguaBoatShedsChristchurch gobeirne.jpg
Остави за чамци во Крајстчерч
ЗемјаНов Зеланд
Слив
Главен изворЕјвонхед
Устиезаливот Пегасус преку устието Хиткот

Ејвон (англ. Avon River, маор. Ōtakaro[1]) е река во градот Крајстчерч, Нов Зеланд.

На маорски реката се нарекува Отакаро или Путаре камуту. Името Ејвон ѝ го дал Џон Динс во 1848 по реката Ејвон во Фолкерк, Шкотска. Реката тече преку целата година, добивајќи вода од додатни извори. Се влева во Тихиот Океан преку устието близу местото Самнер.

Реката е позната по својот тек во градот Крајстчерч во облик на канал кој е познат по гондолите за изнајмување.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Отакаро - Градски библиотеки на Крајстчерч (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]