Земјотрес во Сендаи (2011)

Координати: 38°19′19″N 142°22′08″E / 38.322° СГШ; 142.369° ИГД / 38.322; 142.369
Од Википедија — слободната енциклопедија
Земјотрес во Сендаи 2011
Земјотрес во Сендаи (2011) во рамките на Јапонија
Датум 14:46:23, 11 март 2011 (UTC+9) (2011-03-11T14:46:23UTC+9)
Магнитуда 8.9–9.1[1][2] Mw
Длабочина 24.4 kм (80,000 ст)
Епицентар 38°19′19″N 142°22′08″E / 38.322° СГШ; 142.369° ИГД / 38.322; 142.369
Вид Megathrust earthquake
Зафатени земји/подрачја Japan (primary)
Multiple nations (tsunami)
Вкупно штета Непознато
Цунами Да
Лизгања на земјиштето Да
Последов. потреси 117 (18 above 6.0 Mw)

Земјотресот во Сендај во 2011 година e земјотрес со магнитуда од 8,9 до 9,1 степени што го погодил регионот на Сендај, остров Хоншу, Јапонија на 11 март 2011 година, на длабочина од 24,4 километри[3]. Земјотресот предизвикал цунами со големина до десет метри[2]. Цунамито потопило брод со стотина патници и однело патнички воз.

Според првичните медиумски извештаи, бројот на жртвите е околу 400 луѓе, а најмалку 700 се водат како исчезнати[4][5], иако се стравува дека вкупниот број ќе биде далеку поголем[6][7]. Јапонската агенција Кјодо јавувила дека за време на земјотресите и цунамито кое следувало по потресите исчезнале најмалку 88.000 луѓе[8].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Marks, Paul (11 March 2011), „Japan's quake updated to magnitude 9.0“, The New Scientist |section= е занемарено (help).
  2. 2,0 2,1 „Tsunami warning center raises magnitude of Japan quake to 9.1“. Honolulu Star-Advertiser. Архивирано од изворникот на 2015-07-22. Посетено на 11 March 2011. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „staradvertiser“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. „Tsunami hits north-eastern Japan after massive quake“. BBC News. 11 March 2011. Посетено на 11 March 2011.
  4. „TBS News: live report and update“. Tokyo Broadcasting System (TBS). Архивирано од изворникот на 2011-03-16. Посетено на 11 March 2011.
  5. „Huge quake, tsunami kill 1,000 in Japan; world offers help“. Reuters. Посетено на 11 March 2011.
  6. „Death toll rises to 22 after huge quake hits Japan“. jpost.com. 2011. Посетено на 11 March 2011.
  7. „Japan earthquake: hundreds feared dead as tsunami spreads across Pacific | World news | The Guardian“. The Guardian. London: GMG. ISSN 0261-3077. OCLC 60623878. Посетено на 11 March 2011.
  8. „Разорен земјотрес и цунами во Јапонија“. А1 телевизија. Посетено на 2011-03-11.