Лукас Леива

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лукас
Chelsea 1 lLiverpool 0 (2-1 agg) Capital One Cup semi final 2nd leg On our way to Wembley! (16390783925) (cropped).jpg
Лични податоци
Полно име Лукас Пецини Леива[1]
Роден на 9 јануари 1987 (1987-01-09) (35 г.)
Роден во Дорадус, Бразил
Држава  Бразил
Висина 1.79 м (5 ст 10 ин)[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Лацио Лацио
Број 6
Младинска кариера
2004–2005 Гремио Гремио
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2007 Гремио Гремио 38 (4)
2007–2017 Ливерпул Ливерпул 247 (1)
2017– Лацио Лацио 36 (2)
Репрезентација
2007 Бразил Бразил 20 9 (4)
2008 Бразил Бразил 23 7 (0)
2007– Бразил Бразил 24 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20 мај 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 19 ноември 2013

Лукас Пецини Леива (роден на 9 јануари 1987 година), познат како Лукас, е бразилски фудбалер, играч од средниот ред на Лацио и на бразилската репрезентација.

Лукас ја започнал својата кариера како играч од средниот ред на Гремио, каде што тој го освоил шамоионатот Гаушу во 2006 и 2007 година. Во јули 2007 година тој се преселил во Ливерпул, каде што одиграл 347 професионални натпревари во текот на една деценија, освојувајќи го Лига Купот во 2012 година. Помеѓу 2010 и 2016 година Лукас предводел во Премиер Лигата со победени пет натпревари во шест сезони.[3] Тој се приклучил на Лацио во 2017 година.

Репрезентативната кариера ја започнал во 2007 година, и оттогаш тој одиграл 24 пати за Бразил на олимписките Игри 2008 и 2011 Копа Америка, освојувајќи бронзен медал. Тој исто така бил капитен на тимот до 20 години кој победил на Јужно Америкаското Првенство за млади во 2007 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hugman, Barry J., уред. (2009). The PFA Footballers' Who's Who 2009–10. Mainstream Publishing. стр. 257. ISBN 978-1-84596-474-0.
  2. „Lucas Leiva“. Premier League. Посетено на 31 January 2017.
  3. „Premier League Player Statistics“. whoscored.com. Посетено на 20 November 2015.