Ромуло Соуза Орестес Калдеира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ромуло
Лични податоци
Роден на 22 мај 1987.(1987-05-22)(36 г.)
Роден во Пелотас, Бразил
Држава Бразил Бразил
Италија Италија (од 2014)
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција среден ред, десен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Бреша Бреша
Број 28
Младинска кариера
Кашијас Кашијас
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2007 Жувентуде Жувентуде 20 (1)
2007-2008 Метрополитано Метрополитано 25 (0)
2008-2009 Шапекоенсе Шапекоенсе 27 (3)
2009-2010 Санто Андре Санто Андре 23 (1)
2010-2012 Крузеиро Крузеиро 16 (1)
2011-2012Атл. Паранаенсе Атл. Паранаенсе 5 (0)
2012-2014 Фјорентина Фјорентина 30 (2)
2013-2018 Верона Верона 117 (13)
2014-2015Јувентус Јувентус 4 (0)
2018- Џенова Џенова 17 (1)
2019Лацио Лацио 10 (0)
2019-Бреша Бреша 3 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 3 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 3 јули 2012

Ромуло Соуза Орестес Калдеира (роден во Пелотас, Бразил на 22 мај 1987), попознат само како Ромуло, е бразилски фудбалер со италијанско државјанство, играч од одбраната или од средниот ред на Бреша.

Титули[уреди | уреди извор]

Италија Јувентус[уреди | уреди извор]