Финале на УЕФА Лигата на шампиони во 2016 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Финале на УЕФА Лигата на шампиони
Scudo2009.jpg
Првенство УЕФА Лига на шампиони 2015/16
Датум 28 мај 2016
Стадион Сан Сиро, Милано
2015
2017

Финале на УЕФА Лигата на шампиони 2016фудбалски натпревар кој ќе се одржи на Сан Сиро во Милано на28 мај 2016 година[1]. Победникот ќе се натпреварува со победникот од финалето на Лига Европа во Суперкупот на УЕФА.

Сан Сиро, официјално познат како Џузепе Меаца, бил избран како место на одржување на финалето на состанокот на Извршниот комитет на УЕФА во Нион, Швајцарија, на 18 септември 2014 година.[1] Претходно, на овој стадион се одржувале финалиња во 1965, 1970 и 2001 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Milan to host 2016 UEFA Champions League final“, Union of European Football Associations, 18 септември 2014 (конс. 19 септември 2014 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]