Михаел Балак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Михаел Балак
10. Tag der Legenden 2014 69.jpg
Балак во 2014
Лични податоци
Полно име Михаел Балак[1]
Роден на 26 септември 1976 (1976-09-26) (воз. 41 г.)
Роден во Герлиц, Источна Германија
Висина 1.88 m (6 ft 2 in)[2]
Позиција играч од средината на теренот
Младинска кариера
1983–1995 ФК Чемницер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1995–1997 ФК Чемницер II 18 (5)
1995–1997 ФК Чемницер 49 (10)
1997–1998 1. ФК КајзерслаутернII 17 (8)
1997–1999 1. ФК Кајзерслаутерн 46 (4)
1999–2002 Баер Леверкузен 79 (27)
2002–2006 Баерн Минхен 107 (44)
2006–2010 Челси 105 (17)
2010–2012 Баер Леверкузен 35 (2)
Total 456 (117)
Репрезентација
1996–1998 Германија под 21 19 (7)
1999–2010 Германија 98 (42)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Михаел Балак е роден е на 26 септември 1976 во градот Герлиц, на крајниот исток на Германија (покраина Саксонија). Висок е 1,89, а тежок 80. Оженет е со Симоне Ламбе, со која има три сина: Луис (2001), Емилио (2002) и Јорди (2005). Тој е еден од најплатените и најпопуларни германски фудбалери.

Михаел Балак е пензиониран германски фудбалер роден на 26 септември 1976 година. Тој е еден од најдобрите играчи во историјата на германската фудбалска репрезентација. Бројот на дресот на Балак е бројот 13, и за сите тимови за кои тој играл освен за Кајзерлаутерн. Тој е одбран од страна на Пеле како еден од „125 Најголеми легенди на ФИФА“ и како најдбриот дефанзивен среден играч на 2002 година.Тој ја освои и наградата за најдобриот германски фудбалер на година три пати – 2002,2003 и 2005. Балак е познат по неговите прецизни додавања, давање на голови, како и елегантниот стил на игра. Балак ја започна кариерата во Чемницер. На 25 март 1996 Балак дебитираше за Германија под 21 година. Неговата инзворедна изведба во регионалната лига го доведе до преселба во Кајзерлаутерн во 1997 година. Тој ја освои титулата во Бундеслигата во првата сезона во тимот. Балак бил во стартната позиција во сезоната 1998-99, и дебитираше за германскиот национален тим.Се пресели во Бајерн Леверкузен за 4.1 милион евра во 1999. Сезоната 2001-02 освои низа втори места, Леверкузен заврши втор на табелата во Бундеслигата, во Купот на Германија, УЕФА Лигата на Шампионите и Германија изгуби од Бразил во финалето на Светското првенство 2002. Потоа за 12.9 милиони евра беше купен од фудбалскиот клуб Бајерн Минхен кој продонесува за неговите понатамошни успеси. Со Бајерн ја освојува титулата во Бундеслигата, и два пати го подигна трофејот во купот на Германија во 2003, 2005 и 2006 година. Балак бил среден играч кој што дал дури 58 гола за Бајерн помеѓу 2002 и 2006. Во 2006 се сели во Премиер лигата во фудбалскиот тим Челси.

Во првата сезона поради повреда речиси целата 2007 година ја помина надвор од теренот, но затоа следната сезона му помогна на Челзи да стигне до своето прво финале во Лигата на Шампионите каде што Челси беше поразен од страна на Манчестер Јунајтед на пенали.

Интернационално Балак бил дел од фуддбалскиот шампионат на УЕФА Евро 2004 и 2008, а на ФИФА Светското Првенство во 2002 и 2006. Јирген Клинсман му ја даде капитенската лента на националниот тим во 2004 година. Балак ги даде решавачките голови во четвртфиналето и полуфиналето и со тоа и помогна на својата земја да стигне во финалето на Светското Првенство 2002, полуфиналето на Светското Првенство 2006 и финалето на Европското првенство 2008. Балак е роден во Герлиц, Горна Лужица и Шлезија која денеска се наоѓа во Саксонија.Тој е единственото дете на Стефан и Карин Балак, инжињер и секретарка.Фамилијата се пресели во Чемниц кога Балак бил многу млад.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Чемниц[уреди | уреди извор]

Балак почнал да игра фудбал кога имал само седум години, невообичаено за неговата возраст и тоа што тој можел да ја контролира топката со двете нозе еднакво. Неговиот татко играл во втората лига во Германија . Во 1995 година Балак го потпишува неговиот прв професионален договор, благодарение на неговата позиција како среден играч во која што тој многу добро се снаоѓал. Му беше даден прекар „Литле Каисер“ во споредба со Франц Бекенбауер на кој што прекарот му е ,,Дер Каисер,, . Неговиот прв натпревар се случил на 4 август 1995, во втората сезона на Бундеслигата. Чемницер беше поразен со 2-1 против фудбалскиот тим Лајпциг.[3] На крајот на сезоната Балак имаше петнаесет настапи за Чемницер. Следната сезона Балак стана дел од стартната постава на Чемницер .

Тој не пропушти ниту еден натпревар и даде десет гола за ,,Плавите,,.Тоа не беше доволно за Чемницер да биде вратен во првта лига по доаѓањето на Кајсерлаутерн во првата лига летото 1997 година. Ото Рехагел го донел Балак во Кајзерслаутерн. Првиот натпревар за овој тим го одиграл на 28 март 1998 против Бајерн Леверкузен. За својот нов тим Балак одиграл шеснаесет пати во текот на сезоната, дури и ја освои титулата во Бундеслигата. Во следната сезона тој стана дел од стартната постава на тимот (вкупно 30 одигани натпревари, со четири дадени гола). Кајзерлаутерн стигна до четврт финалето во Лигата на шампионите, но беа поразени од Бајерн Леверкузен. На 1 јули 1999 година на 22 годишна возраст Балак се сели во Бајерн Леверкузен за 4.1 милион евра.

Бајерн Леверузен[уреди | уреди извор]

Во Бајерн Леверкузен тој го искористи својот потенцијал.Тренерите Кристоф Даум и Клаус Топмолер му дозволија да биде центарен напаѓач. Балак беше клучниот играч во Леверузен со 27 дадени гола во лигата и девет во Европа во три сезони. Во 2000 година на Бајерн Леверкузен му беше потребна изедначеност во резултатот, но поради грешката направена од страна на Балак натпреварот завршува со пораз за Леверкузен, доодека Бајерн Минхен ја загарантирува својата титула во Бундеслигата со пораз врз Вердер Бремен. Во бундеслигата Леверкузен завршија со пет поени помалце од Борусија Дортмунд и финалето во УЕФА Лигата на Шампионите против Реал Мадрид.

Бајерн Минхен[уреди | уреди извор]

Иако Реал Мадрид покажа интерес за него, Балак одлучи да потпише за Бајерн Минхен во 2002 година за 12.9 милиони евра. Со Бајерн во првата негова сезона ја освои титулата во Бундеслигата со 75 поени на табелата, исто така Бајерн истата година го освои и Купот на Германија.Во втората сезона со Бајерн, ја изгуби титулата против Вердер Бремен. Во третата сезона со Баварците,Балак имаше успешна сезона со повторно освојување на двете титули.Во четирите негови сезони во Бајерн , Балак освои три Бундес титули и два Купа на Германија, со скор од 44 гола на 107 натпревари. Големи критики беа упатени кон Балак и на негова неспремност на важни натпревари во Лигата на шампионите. Сето ова резултираше со обвинувања од поранешни члеови на Бајерн, тогашниот генерален менаџер Ули Хонес, и Франц Бекенбауер.

Балак уште од својата седма година започнува да тренира фудбал во ФК Фриц Хекер од Хемниц (тогашен Карл-Маркс-штат), а по три години се сели во ФК Чемницер, каде игра се до 1997. Од ’97 до ’99 игра во ФК Кајзерслаутерн, а во 1999 за 4,1 милиони евра доаѓа во Баер Леверкузен, каде за 79 натпревари постигнува 27 голови. Во 2002 за 12,9 милиони евра преминува во Бајерн Минхен, за кој потпишува 4 годишен договор и каде постанува и медиска ѕвезда. Во Бајерн одигрува 107 натпревари и постигнува 44 голови. Од 2006 игра во англискиот клуб Челси и носи дрес со бројот 13.

Балак е важна медиска личност во Германија, каде е централна фигура на рекламната кампања на Адидас. Односот на Балак кон неговите фанови е специфичен- за нив вели дека му се многу важни бидејќи се потврда на неговиот успех. Нив ги смета за награда за вложениот труд и се радува за секој фан што го има. Иако не се експонира многу во јавноста, секогаш наоѓа време и начин да им се заблагодари. Неговото мото гласи: „Немој се така сериозно да сфатиш!“

Во 2006 германското списание Штерн објави книга за Балак со наслов Неговиот пат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup Germany 2006 – List of Players“ (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). стр. 12. http://www.fifadata.com/document/fwc/2006/PDF/FWC_2006_SquadLists.pdf. конс. 26 јули 2013 г. 
  2. Player Profile: Michael Ballack“, chelseafc.com.
  3. „Chemnitzer FC - VfB Leipzig“ (на de). Fussballdaten.de. архивирано од оригиналот на 28 април 2005. //web.archive.org/web/20100216115834/http://www.fussballdaten.de/zweiteliga/1996/1/chemnitz-leipzig. конс. 4 јули 2011 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]