ФК Бајер Леверкузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК Баjер Леверкузен)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бајер Леверкузен
Logo
Целосно имеБајер 04 Леверкуен Фудбал ГМБХ
ПрекарDie Werkself (The Company XI)
Основан1 јули 1904; пред 116 години (1904-07-01)
СтадионБајАрена[1]
Капацитет30,210[1]
СопственикБајер АГ[2]
ПретседателМихаел Шаде[2]
Head CoachХајко Херлих
ЛигаБундеслига
2016–1712ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Бајер Леверкузен, исто така познат како Баjер 04 Леверкузен [ ˌbaɪ̯ɐ leːvɐˌkuːzn̩ ], Баjер Леверкузен, Леверкузен или едноставно Бајер, е фудбалски клуб од Германија со седиште во Леверкузен, Северна Рајна-Вестфалија.[3] Клубот настапува во германската Бундеслига, највисоката лига на германскиот фудбалски систем.

Клубот е основан во 1904 година од страна на вработените во германското фармацевтско претпријатие Бајер, чие седиште е во Леверкузен и од каде што клубот го добил името. Тоа било порано најпознат оддел на "ТСВ Бајер 04 Леверкузен", спортски клуб, чии членови исто така учествуваат во атлетика, гимнастика, кошарка и други спортови, вклучувајќи ги и клубовите за (веслање, тенис и хокеј). Во 1999 година фудбалскиот оддел бил одвоен од спортскиот клуб и сега е посебен ентитет кој официјално се нарекува "Бајер 04 Леверкузен ГмбХ".[4]

Бајер Леверкузен го има освено германскиот куп ДФБ-Покал и Уефа купот.[5] Нивните локални ривали се ФК Келн.[6]

Домашните натпревари ги игра на БајАрена.[1][4]

Историја[уреди | уреди извор]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Обновено на 31 Август 2017 [7]
Бр. Позиција Играч
1 Германија ГМ {{{name}}}
2 Бразил СР {{{name}}}
3 Грција ОД {{{name}}}
4 Германија ОД {{{name}}}
5 Германија ОД {{{name}}}
8 Германија СР {{{name}}} (капитен)
9 Јамајка НП {{{name}}}
10 Германија НП {{{name}}}
11 Шведска НП {{{name}}}
13 Аргентина НП {{{name}}}
14 Швајцарија СР {{{name}}}
15 Австрија СР {{{name}}}
16 Хрватска ОД {{{name}}}
Бр. Позиција Играч
17 Финска НП {{{name}}}
18 Бразил ОД {{{name}}}
20 Чиле СР {{{name}}}
21 Германија СР {{{name}}}
22 Украина СР {{{name}}}
28 Австрија ГМ {{{name}}}
29 Германија СР {{{name}}}
30 Германија СР {{{name}}}
31 Германија НП {{{name}}}
36 Германија ГМ {{{name}}}
37 Германија СР {{{name}}}
38 Германија СР {{{name}}}
39 Германија ОД {{{name}}}

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Bayer 04 Leverkusen – BayArena“. Bundesliga. Посетено на 9 октомври 2014.
  2. 2,0 2,1 „Bayer 04 Leverkusen: Our Lineup 2013/14“ (PDF). Bayer Leverkusen. ноември 2013. Посетено на 9 октомври 2014.
  3. „Sports – moving moments“. NRW Invest. Посетено на 9 октомври 2014.
  4. 4,0 4,1 „Bayer 04 Leverkusen – Club Data“. Bundesliga. Посетено на 9 октомври 2014.
  5. „Bayer 04 Honours“. Bayer Leverkusen. Посетено на 9 октомври 2014.
  6. „FC Köln derby a Saturday fixture“. Bayer Leverkusen. 25 септември 2014. Посетено на 9 октомври 2014.
  7. „Werkself“. Bayer 04 Leverkusen. Посетено на 30 август 2017.