Ларс Бендер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ларс Бендер
Бендер Бајер леверкузен во 2015
Лични информации
Целосно име Lars Bender[1]
Датум на раѓање 27 април 1989.(1989-04-27)(34 г.)
Место на раѓање Rosenheim, West Germany
Висина &100000000000001850000001,85 м[2]
Положба Среден ред
Клупски информации
Тековен клуб
Баер 04 Леверкузен
Број 8
Младинска кариера
1993–1999 TSV Brannenburg
1999–2002 SpVgg Unterhaching
2002–2006 1860 Munich
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
2006–2009 1860 Munich 58 (4)
2009– Bayer Leverkusen 220 (19)
Меѓународна кариера
2005–2006 Germany U17 9 (1)
2007–2008 Germany U19 9 (2)
2009 Germany U20 1 (1)
2010 Germany U21 1 (0)
2016 Germany Olympic 6 (0)
2011– Germany 19 (4)
*Клупски домашни лигашки настапи и голови, точно согласно 11:48, 9 February 2019 (UTC)
‡ Репрезентативни настапи и голови, точно согласно 18 Ноевмври 2014

Ларс Бендер (германски: Lars Bender; р. 27 април 1989) — германски фудбалер кој игра како играч од средниот ред за Баер Леверкузен и германската репрезентација. Израснал во Браненбург, град во областа на Розенхајм. Тој е брат близнак на Свен Бендер, кој исто така игра за Баер 04 Леверкузен.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера

Ларс Бендер играл од 1993 до 1999 година во младината на ТСВ Браненбург, од 1999 до 2002 година бил дел од младинските тимови на SpVgg Unterhaching . Во летото 2002 година, тој се преселил во младинскиот тим во Минхен 1860 година .

1860 Минхен

Во август 2006 година тој го одиграл својот прв натпревар за Минхен II 1860 година во Регионалната лига . Во октомври тој бил неискористена замена во сениорскиот тим во Минхен 1860, а на 27 ноември 2006 година, кога имал 17 години, го направил своето професионално деби во домашното првенство против Тус Кобленц во Втората Бундеслига. Во својата прва професионална сезона, тој изиграл 13 натпревари, од кои девет во стартот. Во оваа сезона, Бендер освоил Фриц Валтер трофеј, во пресрет на тогаш Mönchengladbach ОК Марко Марин и неговиот брат близнак, Свен Бендер. Во својата втора сезона, тој бил редовен играч во дефанзивната средина. На првиот ден од новата сезона, го постигнал својот прв гол. Бендер започнал повторно во сезона 2008-09 како редовен играч. Во втората лига игра против ФСВ Франкфурт на 3 октомври 2008 година, тој ја презел капитенската функција и беше најмладиот капетан во историјата на Минхен 1860, но на 20 октомври тој бил сериозно повреден и по неколку повреди ја завршил таа сезона со само 15 одиграни натпревари. Во неговите три професионални сезони изииграл за Минхен 1860 во втората Бундеслига 58 натпревари и постигнал четири гола.

Баер 04 Леверкузен

На 18 август 2009 година, Бендер потпишал тригодишен договор со Баер Леверкузен. Тој го одиграл својот прв натпревар во Бундеслигата, кој се симна од клупата на шестиот сезџонски натпревар и бил искористен како замена во повеќето од 20 натпревари што ги играл за време на неговата прва сезона во Баер Леверкузен. Тој го постигнал својот прв гол во Бундеслигата против Ајнтрахт Франкфурт на 16 септември. Во следната сезона, неговата позиција во одбранбен играч останала конкурентна и тој често бил втор избор, но изиграл 27 натпревари и постигнал три гола. Во сезоната 2011-12, тој беше редовен играч и ги играл најголемиот дел од натпреварите во текот на целата сезона, само прекинати од принудната пауза за повреда на мускулната пукнатина во пролетта 2012 година. На 21 март 2012 година, Бендер потпишал нов договор со Леверкузен до 2018 година. Во сезоната 2012-13 во Бундеслигата изиграл 33 натпревари, постигнал 3 гола и направил 6 асистенции. На 31 октомври 2013 година, тој го продолжил договорот со Леверкузен до 2019 година.

Ларс Бендер игра за Баер Леверкузен

Во сезоната 2013-14, тој изииграл 29 натпревари и постигнал три гола во Бундеслигата, и покрај тоа што бил повреден. Во сезоната 2014-2015, тој се вратил на терен и одиграл 26 натпревари во Бундеслигата, во која постигнал само еден гол во истата и тоа против Падерборн 07. Во Лигата на шампионите тој му помогнал на Леверкузен да биде финализиран во фазата на групата зад Монако, но подоцна загубил од Атлетико Мадрид во 16-тото коло. За сезона 2015/16 тренерот Роџер Шмит го назначил за нов капитен на местото на Симон Ролфес, кој ја завршил својата кариера по завршувањето на претсезоната. Оваа сезона била борба за него, откако имал долгогодишна повреда во октомври 2015 година до март 2016 година, кога имал само 10 настапи во Бундеслигата и неколку настапи во Лигата на шампионите.

Ларс Бендер го слави својот гол против Данска за време на Евро 2012.

Тој бил дел од германската репрезентација која победила на Европското првенство во фудбал за 2008 година под 19 години . Тој и неговиот брат близнак Свен биле именувани заедно како играчи на турнирот.

Бендер бил избран како дел од 23-члениот состав на Германија за Евро 2012.

На 29 мај 2013 година Бендер постигнал два гола во победата од 4-2 над Еквадор.

Тој бил именуван во привремениот тим на Германија за Светското првенство во ФИФА 2014, но се повлекол на 23 мај, по повреда на бутот за време на тренинг. Менаџерот Јоахим Лев рекол: "Лично ми е жал за Ларс бидејќи знам колку сака да биде во Бразил, кога играчот е исклучен толку близу пред турнирот, тогаш тоа е многу разочарувачко за секого". Ларс бил дел од германската олимписка фудбалска екипа за Рио, заедно со неговиот близнак и Нилс Петерсен, кои биле тројца избрани над 23-годишни играчи, освојувајќи го сребрениот медал.

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Ларс Бендер вообичаено игра како централен играч од средниот ред. Тој е познат по својот стил на дејствување и поседува добро справување, поминување и следење на топката.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „L. Bender“. Soccerway. Посетено на 7 December 2013.
  2. http://www.bayer04.de/b04-deu/de/1650.aspx?guid=1650-4418DBF4-D93C-4479-999C-F8590C6A82E7