Прејди на содржината

Првенство во фудбал на Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта Германија

Германски првенство во фудбал, е систем на фудбалски лиги хиерархиски распоредени кој се меѓусебно поврзани во асоцијација. Првенството се состои од 2235 поделби и има 31645 екипи, во коe сите поделби се врзани заедно со принципот на промоција и испаѓање. Првите три професионални нивоа содржат по една дивизија (поделба). Подолу, полупрофесионалните и аматерските нивоа имаат прогресивно повеќе паралелни поделби, од кои секоја опфаќа постепено помали географски области. Екипите кои завршуваат на врвот во нивната лига на крајот од секоја сезона можат да се искачуваат во пирамидата, додека оние што завршуваат на дното испаѓаат на долу. Теоретски е можно дури и најнискиот локален аматерски клуб да се искачи на врвот на системот и да стане германски фудбалски шампион еден ден.

Ниво Дивизии
1 Бундеслига
18 екипи
↓ 2 места за испаѓање + 1 место плејоф за опстанок
2 2. Бундеслига
18 екипи
↑ 2 места за промоција + 1 место плејоф за промоција
↓ 2 места за испаѓање + 1 место плејоф за опстанок
3 3. лига
20 екипи
↑ 2 места за промоција + 1 место плејоф за промоција
↓ 3 места за испаѓање
4 Регионална лига Север
18 екипи
↑ 1 место плејоф за промоција
↓ 2 до 4 места за испаѓање
Регионална лига Североисток
18 екипи
↑ 1 место плејоф за промоција
↓ 1 до 5 места за испаѓање
Регионална лига Запад
18 екипи
↑ 1 место плејоф за промоција
↓ 1 до 4 места за испаѓање
Регионална лига Југозапад
19 екипи
↑ 2 место плејоф за промоција
↓ 3 до 6 места за испаѓање
Регионална лига Бајерн
↑ 1 место плејоф за промоција
↓ 2 до 4 места за испаѓање
5

Лигашки систем на
Хамбург

↑ 1 promotion playoff spot

Лигашки систем на
Бремен

↑ 1 promotion playoff spot

Лигашки систем на
Шлесвиг-Холштајн

↑ 1 promotion playoff spot

Лигашки систем на
Долна Саксонија

↑ 1 promotion spot
+ 1 promotion playoff spot

2 divisions of
НОФВ-Оберлига
33 екипи
↑ 2 promotion spots
↓ 5 to 11 relegation spots
[1]

Лигашки систем на
Долна Рајна

↑ 1 promotion spot

Лигашки систем на
Средна Рајна

↑ 1 promotion spot

Лигашки систем на
Вестфалија

↑ 2 promotion spots

Оберлига Рајнланд-Пфалц/Сар
19 екипи
↑ 1 to 2 promotion spots
↓ 3 to 6 relegation spots
[2]

Оберлига Баден-Вуртемберг
18 екипи
↑ 1 promotion spot
↓ 3 to 6 relegation spots
[3]

Лигашки систем на
Хесен

↑ 1 promotion spot

Лигашки систем на
Баварија

(во која спаѓа и Регионалната лига Бајерн од 4. ниво)
↑ 1 promotion playoff spot

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Oberliga Nordost promotion and relegation (German)“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-11-29. Посетено на 2018-11-01.
  2. Oberliga Rheinland-Pfalz/Saar promotion and relegation (German)
  3. „Oberliga Baden-Württemberg promotion and relegation (German)“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-07-30. Посетено на 2018-11-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]