Кевин Киган

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киген и напаѓачот на Ливерпул, Лаури Дала Вале во 2007 година

Џозеф Кевин Киган (анг. Joseph Kevin Keegan; 14 февруари 1951)[1] е поранешен англиски репрезентативец и тренер на државниот тим. Како играч тој се натпреварувал за повеќе англиски клубови со кои ги освои Купот на УЕФА, КЕШ, Лига Купот и ФА Купот.

Кариера[уреди | уреди извор]

Играчка[уреди | уреди извор]

Како играч во текот на 1970-тите и 1980-тите, тој бил опишан како "веројатно првата англиска фудбалска ѕвезда која го привлекува вниманието на модерните медиуми". Ја започна својата кариера во Скаунторп јунајтед во 1968 година, а потоа се пресели во Ливерпул во 1971 година, кој потоа играл во Првата англиска дивизија. Во Ливерпул, Киган ја освоил трипати Првата дивизија, два Куп на УЕФА, еден ФА Куп и еден Куп на Шампиони. Првиот натпревар за репрезентацијата на Англија го одиграл во 1972 година, а во 1977 година се пресели во германскиот клуб Хамбург. Во Хамбург, тој бил прогласен за Европски фудбалер на годината за 1978 и 1979 година, а во сезоната 1978/79 ја освоил Бундеслигата со клубот и дошол до финалето на Европското првенство следната година. Тој се преселил во Саутемптон во лелото 1980 година и таму поминал две сезони, а потоа се преселил во Њукасл Јунајтед во 1982 година, а потоа играл во Втората дивизија. Тој се повлекол од фудбалот во 1984 година. Тој за репрезентацијата играл 63 пати и постигна 21 гол.

Тренерска[уреди | уреди извор]

Својата тренерска кариера ја започнал во Њукасл во 1992 година откако клубот се вратил во Првата лига, Премиер Лига. Во сезоната 1995/96. Њукасл го освоил второто место на табелата иако го предводеше најголемиот дел од сезоната. По кратко време во Фулам, тој го зазел местото на селекцијата на репрезентацијата во 1999 година, но оваа работа била запрена во есента 2000 година, по поразот од Германија во квалификациите за Светското првенство (ова бил и последниот натпревар на стариот стадион Вембор). Потоа тој станал тренер на Манчестер Сити во 2001 година и по четири години поминати во клубот поднел оставка во 2005 година. Без тренинг ангажман тој бил речиси три години, кога во 2008 година по вторпат го зел Њукасл во јануари. Сепак, клубот го водел само осум месеци, а дал оставка на 4 септември 2008 година по неколку дена шпекулации за спорот со директорите на клубот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kevin Keegan factfile“. BBC. 7 October 2000. Посетено на 14 July 2006.