Прејди на содржината

Дејвид Симан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дејвид Симан
Лични податоци
Роден на 19 септември 1963(1963-09-19)(60 г.)
Роден во Ротерам, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001910000001,91 м
Играчки податоци
Позиција голман
Повлекување 2004 (38 г.)
Младинска кариера
Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1982-1984 Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед 91 (0)
1984-1986 Бирмингем Сити Бирмингем Сити 75 (0)
1986-1990 КПР КПР 141 (0)
1990-2003 Арсенал Арсенал 405 (0)
2003-2004 Манчестер Сити Манчестер Сити 19 (0)
Репрезентација
1984-1986 Англија Англија 21 10 (0)
1988-2002 Англија Англија 75 (0)
Раководител на екипите
2012–2013 Вембли Вембли (тренер на голманите)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 3 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 3 јули 2012

Дејвид Ендрју Симан (Ротерам, 19 септември 1963) — англиски поранешен фудбалер, кој играл на позицијата голман. Моментално е тренер на голманите во Вембли.

Во својата долга клупска кариера која траела 23 години, најмногу сезони поминал, а воедно и најмногу натпревари одиграл, за Арсенал.

Голот на англиската репрезентација го чувал на 75 натпревари и ја претставувал на две европски (1996 и 2000) и две светски првенства (1998 и 2002). Го зазема второто место меѓу англиските голмани со најмногу натпревари за дресот со националниот грб зад Питер Шилтон.[1]

Својата играчка кариера ја завршил во јануари 2004 година, поради периодични повреди на рамото. Бил назначен во Редот на Британската Империја во 1997 година за своите заслуги во спортот.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Симан ја започнал својата кариера во Лидс Јунајтед, клуб чиј навивач бил како дете. Сепак, откако не му била укажана шанса од тогашниот менаџер на белите Еди Греј, во август 1982 тој преминал во Питерборо Јунајтед, клуб од четвртата дивизија на англискиот фудбал. Таму многу брзо успеал да се наметне и бил прв голман во текот на двете години колку го чувал голот на Питерборо.

Во 1984 година, Бирмингем Сити го купил Симан од Питерборо за 100.000 фунти. Во првата сезона, тој му помогнал на клубот да избори промоција во Првата дивизија, но оттаму испаднале веќе следната сезона, па во август 1986 година Симан потпишал со Квинс Парк Ренџерс. Голот на лондонскиот клуб го чувал во наредните четири сезони во Првата дивизија, а одличните настапи за клубот му донеле и деби во репрезентацијата во 1988 година.

Со преоѓањето во Арсенал, подоцна се афирмирал како еден од најдобрите голмани во своето време. Со топџиите го освојувал првенството во сезоните 1990-1991, 1997-1998 и 2001-2002, истовремено станувајќи ѕвезда во репрезентацијата по пензионирањето на Шилтон. Освоил уште 4 титули во ФА Купот (1992–1993, 1997–1998, 2001–2002, 2002–2003).

Во сезоната 1993-1994, го освоил Купот на победниците на куповите, неговиот единствен интернационален трофеј во карерата; Во 1999 година, поставил рекорд во историјата на Арсенал со 17 примени голови на 38 лигашки натпревари, додека во 2003 година станал еден од ретките играчи во светот кои стигнале до 1000 одиграни официјални натпревари.

Во летото 2003, го напуштил Арсенал по 13 сезони поминати во клубот и се преселил во Манчестер Сити. Сепак, многу брзо по доаѓањето во Манчестер, во јануари 2004 бил приморан да ја заврши својата кариера поради повреда на рамото. Интересно, и во клубот и во репрезентацијата го заменил Дејвид Џејмс.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

За англиската репрезентација играл до 2002 година, претставувајќи ја земјата на две светски првенства во 1998 и 2002, и на две европски првенства во 1996 и 2000. Вкупно одиграл 75 натпревари.

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Англија
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
16-11-1988 Ријад Саудиска Арабија Саудиска Арабија 1 – 1 Англија Англија Пријателска -1
7-6-1989 Копенхаген Данска Данска 1 – 1 Англија Англија Пријателска - влегол во игра 65'
25-4-1990 Лондон Англија Англија 4 – 2 Чехословачка Чехословачка Пријателска -1 влегол во игра 46'
6-9-1991 Лондон Англија Англија 2 – 0 Камерун Камерун Пријателска -
27-3-1991 Лондон Англија Англија 1 – 1 Ирска Ирска Квал. за Евро 1992 -1
1-5-1991 Измир Турција Турција 0 – 1 Англија Англија Квал. за Евро 1992 -
25-5-1991 Лондон Англија Англија 2 – 2 Аргентина Аргентина Челенџ куп 1991 -2
25-3-1992 Прага Чехословачка Чехословачка 2 – 2 Англија Англија Пријателска -2
12-5-1992 Будимпешта Унгарија Унгарија 0 – 1 Англија Англија Пријателска - влегол во игра 46'
8-9-1993 Лондон Англија Англија 3 – 0 Полска Полска Квал. за СП 1994 -
13-3-1993 Ротердам Холандија Холандија 2 – 0 Англија Англија Квал. за СП 1994 -2
17-11-1993 Болоња Сан Марино Сан Марино 1 – 7 Англија Англија Квал. за СП 1994 -1
9-3-1994 Лондон Англија Англија 1 – 0 Данска Данска Пријателска -
25-5-1994 Лондон Англија Англија 0 – 0 Норвешка Норвешка Пријателска -
7-9-1994 Лондон Англија Англија 2 – 0 САД САД Пријателска -
12-10-1994 Лондон Англија Англија 1 – 1 Романија Романија Пријателска -1
15-2-1995 Даблин Ирска Ирска 1 – 0 Англија Англија Пријателска -1
6-9-1995 Лондон Англија Англија 0 – 0 Колумбија Колумбија Пријателска -
11-10-1995 Осло Норвешка Норвешка 0 – 0 Англија Англија Пријателска -1
15-11-1995 Лондон Англија Англија 3 – 1 Швајцарија Швајцарија Пријателска -1
12-12-1995 Лондон Англија Англија 1 – 1 Португалија Португалија Пријателска -1
27-3-1996 Лондон Англија Англија 1 – 0 Бугарија Бугарија Пријателска -
24-4-1996 Лондон Англија Англија 0 – 0 Хрватска Хрватска Пријателска -
18-5-1996 Лондон Англија Англија 3 – 0 Унгарија Унгарија Пријателска - заменет 65'
8-6-1996 Лондон Англија Англија 1 – 1 Швајцарија Швајцарија Евро 1996 - Прва фаза -1
15-6-1996 Лондон Шкотска Шкотска 0 – 2 Англија Англија Евро 1996 - Прва фаза -
18-6-1996 Лондон Холандија Холандија 1 – 4 Англија Англија Евро 1996 - Прва фаза -1
22-6-1996 Лондон Шпанија Шпанија 0 – 0 прод.
(2 – 4 пен.)
Англија Англија Евро 1996 - Четвртфинале -
26-6-1996 Лондон Германија Германија 1 – 1 прод.
(6 – 5 пен.)
Англија Англија Евро 1996 - Полуфинале 1
6-9-1996 Кишињев Молдавија Молдавија 0 – 3 Англија Англија Квал. за СП 1998 -
9-10-1996 Лондон Англија Англија 2 – 1 Полска Полска Квал. за СП 1998 -1
9-11-1996 Тбилиси Грузија Грузија 0 – 2 Англија Англија Квал. за СП 1998 -
30-4-1997 Лондон Англија Англија 2 – 0 Грузија Грузија Квал. за СП 1998 -
31-5-1997 Хожув Полска Полска 0 – 2 Англија Англија Квал. за СП 1998 -
7-6-1997 Монпелје Франција Франција 0 – 1 Англија Англија Турнир во Франција 1997 -
10-6-1997 Париз Англија Англија 0 – 1 Бразил Бразил Турнир во Франција 1997 -1
10-9-1997 Лондон Англија Англија 4 – 0 Молдавија Молдавија Квал. за СП 1998 -
11-10-1997 Рим Италија Италија 0 – 0 Англија Англија Квал. за СП 1998 -
22-4-1998 Лондон Англија Англија 3 – 0 Португалија Португалија Пријателска -
23-5-1998 Лондон Англија Англија 0 – 0 Саудиска Арабија Саудиска Арабија Пријателска -
15-6-1998 Марсеј Англија Англија 2 – 0 Тунис Тунис СП 1998 - Прва фаза -
22-6-1998 Тулуз Романија Романија 2 – 1 Англија Англија СП 1998 - Прва фаза -2
26-6-1998 Ленс Колумбија Колумбија 0 – 2 Англија Англија СП 1998 - Прва фаза -
30-6-1998 Сент-Етјен Аргентина Аргентина 2 – 2 прод.
(4 – 3 пен.)
Англија Англија СП 1998 - Осминафинале -2
5-9-1998 Солна Шведска Шведска 2 – 1 Англија Англија Квал. за Евро 2000 -1
10-10-1998 Лондон Англија Англија 0 – 0 Бугарија Бугарија Квал. за Евро 2000 -
14-10-1998 Луксембург Луксембург Луксембург 0 – 3 Англија Англија Квал. за Евро 2000 1
10-2-1999 Лондон Англија Англија 0 – 2 Франција Франција Пријателска - заменет 46'
27-3-1999 Лондон Англија Англија 3 – 1 Полска Полска Квал. за Евро 2000 -1
28-4-1999 Будимпешта Унгарија Унгарија 1 – 1 Англија Англија Пријателска -1
5-6-1999 Лондон Англија Англија 0 – 0 Шведска Шведска Квал. за Евро 2000 -
9-6-1999 Софија Бугарија Бугарија 1 – 1 Англија Англија Квал. за Евро 2000 -1
10-10-1999 Сандерленд Англија Англија 2 – 1 Белгија Белгија Пријателска -1 заменет 46'
13-11-1999 Глазгов Шкотска Шкотска 0 – 2 Англија Англија Квал. за Евро 2000 -2
17-11-1999 Лондон Англија Англија 0 – 1 Шкотска Шкотска Квал. за Евро 2000 -
23-2-2000 Лондон Англија Англија 0 – 0 Аргентина Аргентина Пријателска -
27-5-2000 Лондон Англија Англија 1 – 1 Бразил Бразил Пријателска -1
12-6-2000 Ајндховен Португалија Португалија 3 – 2 Англија Англија Евро 2000 - Прва фаза -3
17-6-2000 Шарлроа Англија Англија 1 – 0 Германија Германија Евро 2000 - Прва фаза -
2-9-2000 Париз Франција Франција 1 – 1 Англија Англија Пријателска -1
7-10-2000 Лондон Англија Англија 0 – 1 Германија Германија Квал. за СП 2002 -1
11-10-2000 Хелсинки Финска Финска 0 – 0 Англија Англија Квал. за СП 2002 -
24-3-2001 Ливерпул Англија Англија 2 – 1 Финска Финска Квал. за СП 2002 -1
28-3-2001 Тирана Албанија Албанија 1 – 3 Англија Англија Квал. за СП 2002 -1
6-6-2001 Атина Германија Германија 0 – 2 Англија Англија Квал. за СП 2002 -
1-9-2001 Минхен Германија Германија 1 – 5 Англија Англија Квал. за СП 2002 -1
5-9-2001 Њукасл Англија Англија 2 – 0 Албанија Албанија Квал. за СП 2002 -
17-4-2002 Ливерпул Англија Англија 4 – 0 Парагвај Парагвај Пријателска -
2-6-2002 Саитама Англија Англија 1 – 1 Шведска Шведска СП 2002 - Прва фаза -1
7-6-2002 Сапоро Аргентина Аргентина 0 – 1 Англија Англија СП 2002 - Прва фаза -
12-6-2002 Осака Нигерија Нигерија 0 – 0 Англија Англија СП 2002 - Прва фаза -
15-6-2002 Нигата Англија Англија 3 – 0 Данска Данска СП 2002 - Осминафинале -
21-6-2002 Шизиуока Англија Англија 1 – 2 Бразил Бразил СП 2002 - Четвртфинале -2
12-10-2002 Братислава Словачка Словачка 1 – 2 Англија Англија Квал. за Евро 2004 -1
16-10-2002 Саутхемптон Англија Англија 2 – 2 Македонија Македонија Квал. за Евро 2004 -2
Вкупно Настапи 75 Голови -45

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
1982-1983 Англија Питерборо Јунајтед 38 -? ФАКуп+ЛК 2+4 -? - - - - - - 44 -?
1983-1984 45 -? ФАКуп+ЛК 2+4 -? - - - - - - 51 -?
авг. 1984 8 -? ФАКуп+ЛК 1+2 -? - - - - - - 11 -?
Вкупно Питерборо Јунајтед 91 -? 15 -? - - - - 106 -?
1984-1985 Англија Бирмингем Сити 33 -? ФАКуп+ЛК 2+2 -? - - - - - - 37 -?
1985-1986 42 -? ФАКуп+ЛК 3+2 -? - - - - - - 47 -?
Вкупно Бирмингем Сити 75 -? 9 -? - - - - 84 -?
1986-1987 Англија Квинс Парк Ренџерс 41 -? ФАКуп+ЛК 6+4 -? - - - Фмк 1 -? 52 -?
1987-1988 32 -? ФАКуп+ЛК 4+3 -? - - - Фмк 1 -? 40 -?
1988-1989 35 -? ФАКуп+ЛК 4+3 -? - - - Фмк 1 -? 43 -?
1989-1990 33 -? ФАКуп+ЛК 3+3 -? - - - Фмк 1 -? 40 -?
Вкупно Квинс Парк Ренџерс 141 -? 30 -? - - 4 -? 175 -?
1990-1991 Англија Арсенал 38 -18 ФАКуп+ЛК 8+4 -? - - - - - - 50 -?
1991-1992 42 -47 ФАКуп+ЛК 1+3 -? КШ 4 ? КШ 1 -? 51 -?
1992-1993 ПЛ 39 -34 ФАКуп+ЛК 8+9 -? - - - - - - 56 -?
1993-1994 ПЛ 39 -24 ФАКуп+ЛК 3+5 -? КПК 9 -? КШ 1 -? 57 -?
1994-1995 ПЛ 31 -31 ФАКуп+ЛК 2+6 -? КПК 9 -? СУ 2 -? 50 -?
1995-1996 ПЛ 38 -32 ФАКуп+ЛК 2+7 -? - - - - - - 47 -?
1996-1997 ПЛ 22 -15 ФАКуп+ЛК 2+2 -? КУ 0 0 - - - 26 -?
1997-1998 ПЛ 31 -29 ФАКуп+ЛК 4+1 -? КУ 2 -2 - - - 38 -?
1998-1999 ПЛ 32 -15 ФАКуп+ЛК 5+0 -3 ЛШ 6 -8 КШ 1 0 44 -26
1999-2000 ПЛ 24 -27 ФАКуп+ЛК 2+1 0 + -1 ЛШ+КУ 2+7 -5 + -4 КШ 0 0 36 -37
2000-2001 ПЛ 24 -23 ФАКуп+ЛК 5+0 -4 ЛШ 10 -8 - - - 39 -35
2001-2002 ПЛ 17 -8 ФАКуп+ЛК 1+0 0 ЛШ 7 -9 - - - 25 -17
2002-2003 ПЛ 28 -31 ФАКуп+ЛК 5+0 -2 ЛШ 9 -6 КШ 1 0 43 -39
Вкупно Арсенал 405 -334 91 -? 65 -? 6 -? 567 -?
2003-2004 Англија Манчестер Сити ПЛ 19 -24 ФАКуп+ЛК 1+0 -2 КУ 5 -3 - - - 25 -29
Вкупно во кариерата 731 -? 146 -? 70 -? 10 -? 957 -?

Титули[уреди | уреди извор]

Англија Арсенал[уреди | уреди извор]

1990-1991, 1997–1998, 2001–2002[2]
1992–1993, 1997–1998, 2001–2002, 2002–2003
1992-1993
1991 (поделено), 1998, 2002
1993–1994

Почести[уреди | уреди извор]

Член на Британската Империја

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „England's Goalkeepers by Number of Appearances“. England Football Online.
  2. „David Seaman: Overview“. Premier League. Посетено на 18 April 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]