Олег Лужни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олег Лужни
Oleh Luzhny1.jpeg
Лични податоци
Роден на 5 август 1968 (1968-08-05) (54 г.)
Роден во Лавов, СССР
Држава Советскиот Сојуз СССР
Украина Украина (од 1991)
Висина &100000000000001820000001,82 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 2005
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1985–1988 Волин Волин 88 (1)
1988 Карпати Карпати 29 (0)
1989–1999 Динамо Киев Динамо Киев 253 (13)
1999-2003 Арсенал Арсенал 75 (0)
2003-2004 Вулверхемптон Вулверхемптон 6 (0)
2004-2005 600px Arancio e Nero.png Вента 9 (0)
Репрезентација
1989-1990 СССР СССР 8 (0)
1992-2003 Украина Украина 52 (0)
Раководител на екипите
2005 600px Arancio e Nero.png Вента
2006-2012 Динамо Киев Динамо Киев (асистент)
2007 Динамо Киев Динамо Киев (прив.)
2010 Динамо Киев Динамо Киев (прив.)
2012-2013 Таврија Таврија
2016 Карпати Карпати
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Олег Романович Лужни (роден на 5 август 1968 година во Лавов) — украински фудбалски тренер и поранешен фудбалер, играч од одбраната.