ФК Милан сезона 1991–1992

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милан
сезона 1991–92
ПретседателСилвио Берлускони
ТренерФабио Капело
СтадионСан Сиро
Серија АПобедници
Куп на ИталијаПолуфинале
Најдобар стрелецЛига:

Марко ван Бастен (25)
Вкупно:

Марко ван Бастен (29)
Домаќин
Гост

Сезоната 1991–1992 — 59-та сезона за Милан во Серија А во врвната лига на италијанскиот фудбал.

Играчи[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
Италија ГМ Себастијано Роси
Италија ГМ Франческо Антониоли
Италија ГМ Карло Кудичини
Италија ОД Франко Барези
Италија ОД Алесандро Костакурта
Италија ОД Филипо Гали
Италија ОД Енцо Гамбаро
Италија ОД Паоло Малдини
Италија ОД Мауро Тасоти
Италија СР Деметрио Албертини
Бр. Позиција Играч
Италија СР Карло Анчелоти
Италија СР Роберто Донадони
Италија СР Албериго Евани
Италија СР Диего Фусер
Холандија СР Руд Гулит
Холандија СР Франк Рајкард
Италија НП Џовани Корначини
Италија НП Даниеле Масаро
Италија НП Алдо Серена
Италија НП Марко Симоне
Холандија НП Марко ван Бастен

Трансфери[уреди | уреди извор]

Зима[уреди | уреди извор]

Дојдени
Поз. Име од Вид
Напуштиле
Поз. Име Во Вид
MF Анџело Карбоне ФК Бари

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Серија А[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Серија А 1991–1992

Резултати по коло[уреди | уреди извор]

Фаза1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435
МестоAHAHHAHAHAHHAHAHAHHAHAAHAHAHAHAHAHA
РезултатWWDD-WWWWWDWDWDWWWWWDDDWWWDWDWDWDWW
Position11116211111111111111111111111111111
Извор: натпревари
A = Away; H = Home; W = Win; D = Draw; L = Loss;   = Европски куп 1992–1993;   = Куп на УЕФА 1992-1993

Натпревари[уреди | уреди извор]

Куп на Италија[уреди | уреди извор]

Осминафинале

Осминафинале

Четвртфинале

Полуфинале

Статистика[уреди | уреди извор]

Players statistics[уреди | уреди извор]

Бр. Поз Нац Играч Вкупно Серија А Куп на Италија
Наст Гол Наст Гол Наст Гол
ГМ Италија Роси 32 -19 30 -18 2 -1
ОД Италија Тасоти 38 0 33 0 5 0
ОД Италија Костакурта 36 1 29+1 1 6 0
ОД Италија Барези 39 2 33 1 6 1
ОД Италија Малдини 38 4 31 3 7 1
СР Италија Донадони 36 1 25+5 1 6 0
СР Италија Албертини 33 3 22+6 3 5 0
СР Холандија Рајкард 35 5 30 5 5 0
СР Италија Евани 31 1 24+3 1 4 0
НП Италија Масаро 38 9 26+6 9 6 0
НП Холандија Ван Бастен 38 29 31 25 7 4
ГМ Италија Антониоли 11 -8 4 -3 7 -5
ГМ Италија Кудичини 0 0 0 0
ОД Италија Гали 13 1 6+2 0 5 1
ОД Италија Гамбаро 9 0 4+1 0 4 0
СР Италија Анчелоти 18 2 10+2 2 6 0
СР Италија Фусер 22 4 2+13 4 7 0
СР Холандија Гулит 27 8 25+1 7 1 1
НП Италија Корначини 5 0 0+3 0 2 0
НП Италија Серена 15 0 2+7 0 6 0
НП Италија Симоне 19 8 7+8 7 4 1

Голгетери[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]