Марко Џампаоло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марко Џампаоло
Лични податоци
Роден на 2 август 1967(1967-08-02)(56 г.)
Роден во Белинцона, Швајцарија
Играчки податоци
Позиција среден ред
Сегашен клуб Сампдорија Сампдорија (тренер)
Повлекување 1997 (29 г.)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986–1990 Џулијанова Џулијанова 109 (0)
1990–1992 Губио Губио 43 (0)
1992–1993 Предлошка:Fb team Licata 34 (1)
1993–1995 Сиракуза Сиракуза 49 (2)
1995–1996 Фиделис Андрија Фиделис Андрија 36 (1)
1996–1997 Предлошка:Fb team Gualdo 18 (0)
Раководител на екипите
2000–2001 Пескара Пескара (асистент)
2001–2002 Џулијанова Џулијанова (асистент)
2002–2004 Тревизо Тревизо (асистент)
2004–2006 Асколи Асколи
2006–2007 Каљари Каљари
2008–2009 Сиена Сиена
2010–2011 Катанија Катанија
2011 Чезена Чезена
2013 Бреша Бреша
2014–2015 Кремонезе Кремонезе
2015–2016 Емполи Емполи
2016–2019 Сампдорија Сампдорија
2019 Милан Милан
2020-2021 Торино Торино
2022- Сампдорија Сампдорија
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Марко Џампаоло (роден на 2 август 1967 година) — италијански фудбалски тренер и поранешен играч од средниот ред. Во моментов ја води екипата на Сампдорија.