Андреја Конти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андреја Конти
Andrea Conti 01.jpg
Лични податоци
Полно име Андреја Конти
Роден на 2 март 1994 (1994-03-02) (28 г.)
Роден во Леко, Италија
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Сампдорија Сампдорија
Број 13
Младинска кариера
2003–2013[1] Аталанта Аталанта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2017 Аталанта Аталанта 47 (10)
2013–2014Перуџа Перуџа 16 (0)
2014–2015Виртус Ланчано Виртус Ланчано 24 (0)
2017–2022 Милан Милан 41 (0)
2021–2022Парма Парма 11 (0)
2022– Сампдорија Сампдорија 2 (1)
Репрезентација
2010–2011 Италија Италија 17 9 (0)
2011 Италија Италија 18 1 (0)
2014 Италија Италија 20 3 (0)
2015–2017 Италија Италија 21 17 (1)
2017– Италија Италија 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 мај 2021.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 5 септември 2017

Андреја Конти (роден на 2 март 1994, во Леко, Италија) — италијански фудбалер, играч од одбраната на Сампдорија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Accordo Di Collaborazione Sportiva“ (JPG). Gianlucadimarzio.com. Посетено на 2017-07-07.