ФК Милан сезона 2020-2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милан
сезона 2020-2021
ПретседателПаоло Скарони
ТренерСтефано Пиоли
СтадионСан Сиро
Серија А2-ро
Куп на ИталијаПолуфинале
Лига Европа16-финале
Најдобар стрелецЛига:

Златан Ибрахимовиќ (18)
Вкупно:

Златан Ибрахимовиќ(17)
Домаќин
Гост
Трети

Сезоната 2020-2021 година — 122-ра сезона во историјата на ФК Милан и нивната 87-ма (вкупно 109-та) во најсилното италијанско фудбалско првенство. Милан се натпреварува во Серија А и во Купот на Италија. Милан исто така се квалификувал во Лига Европа.

Случувања[уреди | уреди извор]

На 22 јули 2020 година, Стефано Пиоли го продолжил неговиот истечен договор со Милан за уште 2 сезони. Претходниот ден, Милан обезбедил пласман во Лигата на Европа за сезоната 2020-21 благодарение на победата на гостувањето кај Сасуоло.

Играчи[уреди | уреди извор]

Обновено на 23 мај 2021.[1]
Број Име Нац. Позиција Дата на раѓање (години) Потпишал
во
Крај на
договор
Потпишал од Цена на трансфер Забелешка Натпревари Голови
Голмани
1 Чиприан Татарушану Романија GK 9 февруари 1986 (1986-02-09) (36 г.) 2020 2023 Франција Лион €500,000 5 0
90 Антонио Донарума Италија GK 7 јули 1990 (1990-07-07) (32 г.) 2017 2021 Грција ФК Астерас €300,000 од Примавера 3 0
96 Андреас Јунгдал Данска GK 22 февруари 2002 (2002-02-22) (20 г.) 2019 2022 Данска ФК Велје Болдклуб €800,000 од Примавера 0 0
99 Џанлујџи Донарума Италија GK 25 февруари 1999 (1999-02-25) (23 г.) 2015 2021 Италија Примавера Слободен од Примавера 251 0
Одбрана
2 Давиде Калабрија Италија RB / LB 6 декември 1996 (1996-12-06) (25 г.) 2015 2022 Италија Милан Примавера Слободен од Милан Примавера 151 5
5 Диогу Далот Португалија RB / RB 18 февруари 1999 (1999-02-18) (23 г.) 2020 2021 Англија Манчестер Јунајтед Позајмица 33 2
13 Алесио Ромањоли Италија CB / LB 12 јануари 1995 (1995-01-12) (27 г.) 2015 2022 Италија Рома €25,000,000 Капитен 221 9
19 Тео Хернандез Франција LB / LM 6 октомври 1997 (1997-10-06) (25 г.) 2019 2024 Шпанија Реал Мадрид €20,000,000 81 15
20 Пјер Калулу Франција CB 5 јуни 2000 (2000-06-05) (22 г.) 2020 2025 Франција Лион II €480,000 18 1
23 Фикајо Томори Англија CB / RB 19 декември 1997 (1997-12-19) (24 г.) 2021 2021 Англија Челси позајмица опција за купување од €28M 22 2
24 Симон Кјер Данска CB 26 март 1989 (1989-03-26) (33 г.) 2020 2022 Шпанија Севиља €3,500,000 58 1
46 Матео Габија Италија CB / DM 21 октомври 1999 (1999-10-21) (22 г.) 2017 2023 Италија Милан Примавера Слободен од Милан Примавера 24 0
Среден ред
4 Исмаел Бенасер Алжир DM / CM 1 декември 1997 (1997-12-01) (24 г.) 2019 2024 Италија Емполи €16,000,000 65 1
8 Сандро Тонали Италија CM / DM 8 мај 2000 (2000-05-08) (22 г.) 2020 2021 Италија Бреша Позајмица €10M позајмица + €15M откуп 37 0
10 Хакан Чалханоглу Турција AM / LW 8 февруари 1994 (1994-02-08) (28 г.) 2017 2021 Германија Бајер Леверкузен €20,000,000 172 32
18 Суалио Мејте Франција CM / DM / AM 17 март 1994 (1994-03-17) (28 г.) 2021 2021 Италија Торино позајмица €500,000 позајмица + €8M откуп 21 0
21 Брахим Дијаз Шпанија AM / LW / RW 3 август 1999 (1999-08-03) (23 г.) 2020 2021 Шпанија Реал Мадрид Позајмица 39 7
27 Даниел Малдини Италија RW / AM 11 октомври 2001 (2001-10-11) (20 г.) 2020 2024 Италија Милан Примавера Слободен од Милан Примавера 11 0
33 Раде Круниќ Босна и Херцеговина CM / AM 7 октомври 1993 (1993-10-07) (28 г.) 2019 2024 Италија Емполи €8,000,000 56 2
79 Франк Кесие Брег на Слоновата Коска CM / DM 19 декември 1996 (1996-12-19) (25 г.) 2017 2022 Италија Аталанта €24,000,000 184 30
Напад
7 Саму Кастилјехо Шпанија RW / SS 18 јануари 1995 (1995-01-18) (27 г.) 2018 2023 Шпанија Вилареал €25,000,000 108 10
9 Марио Манџукиќ Хрватска ST / LW 21 мај 1986 (1986-05-21) (36 г.) 2021 2021 слободен играч слободно 11 0
11 Златан Ибрахимовиќ Шведска ST 3 октомври 1981 (1981-10-03) (41 г.) 2020 2021 САД ЛА Галакси Слободен 132 84
12 Анте Ребиќ Хрватска LW / ST 21 септември 1993 (1993-09-21) (29 г.) 2019 2025 Германија Ајнтрахт Undisclosed 63 23
15 Јенс Петер Хауге Норвешка LW / RW 12 октомври 1999 (1999-10-12) (22 г.) 2020 2025 Норвешка Боде/Глимт €4,000,000 24 5
17 Рафаел Леао Португалија ST / LW 10 јуни 1999 (1999-06-10) (23 г.) 2019 2024 Франција Лил €28,000,000 73 13
56 Алексис Салемакерс Белгија RW / RB 27 јуни 1999 (1999-06-27) (23 г.) 2020 2024 Белгија Андерлехт €7,000,000 55 4

Трансфери[уреди | уреди извор]

Летен прозорец[уреди | уреди извор]

Зделките официјализирани претходно стапиле на сила од 1 септември 2020 година.

Купени[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
1 јули 2020 MF Белгија Алексис Салемакерс 21 Белгија Андерлехт €3.5M од позајмица до потпишување на договор [2]
15 јули 2020 DF Данска Симон Кјер 31 Шпанија Севиља €3.5M од позајмица до потпишување на договор [3]
14 август 2020 FW Шведска Емил Робак 17 Шведска Хамарби €1.5M Се приклучува на Милан Примавера [4]
21 август 2020 DF Франција Демократска Република Конго Пјер Калулу 20 Франција Лион II €0.48M [5]
11 септември 2020 GK Романија Чиприан Татарушану 34 Франција Лион €0.5M [6]
12 септември 2020 FW Хрватска Анте Ребиќ 26 Германија Ајнтрахт Франкфурт Undisclosed од позајмица до потпишување на договор [7]
1 октомври 2020 FW Норвешка Јенс Петер Хауге 20 Норвешка Боде/Глимт €4M [8]

На позајмица[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
4 септември 2020 FW Шпанија Брахим Дијаз 21 Шпанија Реал Мадрид Слободен [9]
9 септември 2020 MF Италија Сандро Тонали 20 Италија Бреша €10M Откуп од €15M + €10M бонуси [10]
4 октомври 2020 DF Португалија Диогу Далот 21 Англија Манчестер Јунајтед Необјавено [11]

Вратени од позајмица[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
1 јули 2020 MF Хрватска Емир Мурати 20 Италија Ренде Слободен
1 јули 2020 FW Косово Исмет Синани 21 Италија ФК Сикула Леонцио Слободен
1 август 2020 DF Франција Камерун Лерој Абанда 20 Швајцарија ФК Ксамакс Слободен
Вкупно: €23.48M

Напуштиле[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Трансфер во Износ Забелешка Извор
13 јули 2020 MF Шпанија Сусо 26 Шпанија Севиља €24M обврска за откуп [12]
8 август 2020 FW Мали Италија Сијака Хаидара 19 Италија Лечо Слободен Од Милан Примавера [13]
14 август 2020 GK Италија Матео Сончин 19 Италија Перголетсе Слободен од Милан Примавера [14]
14 август 2020 DF Италија Томасо Мерети 18 Италија Renate Слободен од Милан Примавера [15]
18 август 2020 MF Италија Емануеле Тораси 21 Италија Имолесе Слободен од Милан Примавера [16]
19 август 2020 DF Швајцарија Рикардо Родригес 27 Италија Торино €3M по враќање од позајмица [17]
27 август 2020 GK Шпанија Пепе Реина 37 Италија Лацио Слободен по враќање од позајмица [18]
1 септември 2020 MF Аргентина Лукас Биља 34 Турција Фатих Караѓумрук Слободен крај на договор [19]
1 септември 2020 MF Италија Џакомо Бонавентура 31 Италија Фјорентина Слободен крај на договор [20]
2 септември 2020 DF Италија Алберто Барацета 19 Италија Џана Ерминио Слободен од Милан Примавера [21]
10 септември 2020 FW Португалија Андре Силва 24 Германија Ајнтрахт Франкфурт Undisclosed од позајмица до потпишуваее на договор [22]
21 септември 2020 FW Италија Рикардо Форте 21 Италија Кавезе Необјавено По враќање од позајмица [23]
30 септември 2020 MF Бразил Лукас Пакета 23 Франција Лион €20M 15% надоместок при продажба [24]
5 октомври 2020 MF Хрватска Ален Халиловиќ 23 Unattached Слободно По враќање од позајмица [25]

Крај на позајмица[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Се префрлил во Износ Забелешка Извор
1 септември 2020 GK Босна и Херцеговина Асмир Беговиќ 33 Англија Борнмут Слободен

Дадени на позајмица[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Се префрлил во Износ Забелешка Извор
9 јули 2020 FW Италија Камерун Франк Цаџут 20 Белгија Шарлероа Слободен Позајмица [26]
21 август 2020 GK Италија Алесандро Плицари 20 Италија Реџина Слободен по враќање од позајмица [27]
29 август 2020 MF Италија Марко Брешанини 20 Италија ФК Виртус Ентела Слободен од Милан Примавера [28]
14 септември 2020 MF Италија Алесандро Сала 19 Италија Чезена Слободен од Милан Примавера [29]
18 септември 2020 FW Италија Камерун Frank Tsadjout 21 Италија ФК Цитадела Слободно по враќање од позајмица [30]
23 септември 2020 MF Италија Томасо Побега 21 Италија ФК Специја Слободно по враќање од позајмица [31]
24 септември 2020 DF Италија Габриеле Галарди 18 Италија AФК Витербесе Слободно од Милан Примавера [32]
3 октомври 2020 DF Италија Габриеле Белоди 20 Италија Алесандрија Слободно По враќање од позајмица [33]
5 октомври 2020 FW Италија Габриеле Капани 19 Италија Чезена Слободно По враќање од позајмица [34]
5 октомври 2020 DF Уругвај Диого Лаксалт 27 Шкотска Селтик Слободно [35]
Вкупно: €47M

Зимски период[уреди | уреди извор]

Официјално зимскиот трансферен период бил отворен на 2 јануари 2021 година.

Купени[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
19 јануари 2021 FW Хрватска Марио Манџукиќ 34 слободен играч слободно [36]

Позајмица[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
15 јануари 2021 CM Франција Суалио Мејте 26 Италија Торино €500,000 Позајмица со опција за купување [37]
22 јануари 2021 DF Англија Фикајо Томори 23 Англија Челси Необјавено Позајмица со опција за купување [38]

Вратени од позајмица[уреди | уреди извор]

Вкупно: €0.5M

Продадени[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Трансфер во Износ Забелешка Извор
27 јануари 2021 DF Аргентина Матео Мусакио 30 Италија Лацио слободно [39]

Позајмица[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
11 јануари 2021 DF Бразил Лео Дуарте 24 Турција Истанбул Башакшехир слободно позајмица со опција за купување [40]
21 јануари 2021 DF Италија Андреја Конти 26 Италија Парма слободно Позајмица со опција за купување [41]
22 јануари 2021 DF Италија Габриеле Галарди 18 Италија Лукезе слободно По предвиденото враќање од заем [42]
25 јануари 2021 FW Италија Лоренцо Коломбо 18 Италија Кремонезе слободно [43]
30 јануари 2021 MF Хрватска Италија Емир Мурати 20 Италија Вибонезе слободно по враќање од позајмица [44]
30 јануари 2021 FW Бразил Луан Капани 20 Шпанија Расинг Сантандер слободно [45]
Вкупно: €1M

Пријателски натпревари[уреди | уреди извор]

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Почетна постава.

Серија А[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Серија А 2020-2021.

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификација или испаѓање
1 Интер 38 28 7 3 89 35 +54 91 Се квалификува во УЕФА Лига на шампиони 2021-2022
2 Милан 38 24 7 7 74 41 +33 79
3 Аталанта 38 23 9 6 90 47 +43 78
4 Јувентус 38 23 9 6 77 38 +39 78
5 Наполи 38 24 5 9 86 41 +45 77 Се квалификува во Лига Европа 2021-2022
First match(es) will be played on 20 март 2021. Извор: Serie A, Soccerway
Правила за класификација: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Goal difference; 5) Goals scored; 6) Draw.

Резултати по фаза[уреди | уреди извор]

Натпревари[уреди | уреди извор]

Куп на Италија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Куп на Италија во фудбал 2020-2021.

Лига Европа[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „ Лига Европа 2020-2021.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Милан Милан 6 4 1 1 12 7 +5 13
Лил Лил 6 3 2 1 14 8 +6 11
Спарта Прага Спарта Прага 6 2 0 4 10 12 -2 6
Селтик Селтик 6 1 1 4 10 19 -9 4

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Шеснаестина финале[уреди | уреди извор]

Ждрепката се одржила на 14 декември 2020.[46]

Осмина финале[уреди | уреди извор]

Статистики[уреди | уреди извор]

Натпревари и голови[уреди | уреди извор]

Бр. Поз Нац Играч Вкупно Серија А Куп ЛЕ
Натп. Голови Натп. Голови Натп. Голови Натп. Голови
Голмани
1 ГМ Романија Чиприан Татарушану 5 0 1 0 2 0 2 0
90 ГМ Италија Антонио Донарума 0 0 0 0 0 0 0 0
99 ГМ Италија Џанлујџи Донарума 48 0 37 0 0 0 11 0
Одбрана
2 ОД Италија Давиде Калабрија 39 2 30+2 2 1 0 6 0
5 ОД Португалија Диогу Далот 33 2 10+11 1 2 0 8+2 1
13 ОД Италија Алесио Ромањоли 30 1 21+1 1 2 0 5+1 0
19 ОД Франција Тео Хернандез 45 8 33 7 1+1 0 9+1 1
20 ОД Франција Пјер Калулу 18 1 7+6 1 1 0 3+1 0
23 ОД Англија Фикајо Томори 22 1 16+1 1 0+1 0 4 0
24 ОД Данска Симон Кјер 39 1 28 0 1 0 10 1
46 ОД Италија Матео Габија 13 0 7+1 0 0 0 5 0
Среден ред
4 СР Алжир Исмаел Бенасер 30 0 17+4 0 0 0 6+3 0
7 СР Шпанија Саму Кастилјехо 43 3 12+16 1 2 0 13 2
8 СР Италија Сандро Тонали 37 0 17+8 0 1 0 5+6 0
10 СР Турција Хакан Чалханоглу 43 9 31+2 4 0+1 0 7+2 5
18 СР Франција Суалио Мејте 21 0 4+12 0 1 0 4 0
21 СР Шпанија Брахим Дијаз 39 7 15+12 4 2 0 4+6 3
27 СР Италија Даниел Малдини 9 0 0+5 0 0 0 2+2 0
33 СР Босна и Херцеговина Раде Круниќ 38 2 5+20 1 1 0 9+3 1
56 СР Белгија Алексис Салемакерс 38 3 25+5 2 1 0 5+2 1
79 СР Брег на Слоновата Коска Франк Кесие 50 14 36+1 13 1+1 0 9+2 1
92 СР Италија Џакомо Олзер 1 0 0 0 0+1 0 0 0
Напад
9 НП Хрватска Марио Манџукиќ 11 0 1+9 0 0 0 1 0
11 НП Шведска Златан Ибрахимовиќ 27 17 18+1 15 2 1 4+2 1
12 НП Хрватска Анте Ребиќ 33 11 20+7 11 1 0 3+2 0
15 НП Норвешка Јенс Петер Хуаге 24 5 3+15 2 0+1 0 3+2 3
17 НП Португалија Рафаел Леао 40 7 22+8 6 2 0 2+6 1
Играчи кои го напуштиле тимот во текот на сезоната
14 ОД Италија Андреја Конти 5 0 0+3 0 0 0 1+1 0
22 ОД Аргентина Матео Мусакио 2 0 1 0 1 0 0 0
29 НП Италија Лоренцо Коломбо 9 1 1+3 0 0 0 2+3 1
39 СР Бразил Лукас Пакета 0 0 0 0 0 0 0 0
43 ОД Бразил Лео Дуарте 3 0 0+1 0 0 0 1+1 0
93 ОД Уругвај Диего Лаксалт 0 0 0 0 0 0 0 0

Source: Competitions

Обновено на 23 мај 2021

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Место Број Поз Име Серија А Куп Лига Европа Вкупно
1 11 FW Шведска Златан Ибрахимовиќ 15 1 1 17
2 79 MF Брег на Слоновата Коска Франк Кесие 13 0 1 14
3 12 FW Хрватска Анте Ребиќ 11 0 0 11
4 10 MF Турција Хакан Чалханоглу 4 0 5 9
5 19 DF Франција Тео Ернандес 7 0 1 8
6 17 FW Португалија Рафаел Леао 6 0 1 7
21 MF Шпанија Брахим Дијаз 4 0 3
8 15 FW Норвешка Јенс Петер Хауге 2 0 3 5
9 7 FW Шпанија Саму Кастилјехо 1 0 2 3
56 MF Белгија Алексис Салемакерс 2 0 1
11 2 DF Италија Давиде Калабрија 2 0 0 2
5 DF Португалија Диогу Далот 1 0 1
33 MF Босна и Херцеговина Раде Круниќ 1 0 1
14 13 DF Италија Алесио Ромањоли 1 0 0 1
20 DF Франција Пјер Калулу 1 0 0
23 FW Англија Фикајо Томори 1 0 0
24 DF Данска Симон Кјер 0 0 1
29 FW Италија Лоренцо Коломбо 0 0 1
Автогол 2 0 1 3
Вкупно 74 1 23 98

Обновено на 23 мај 2021
Играчот со закосени букви го напуштил тимот во текот на сезоната

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „First Team 2020/21“. Acmilan.com. Associazione Calcio Milan. Занемарен непознатиот параметар |accessДата= (help)
 2. „UFFICIALE: Milan, riscattato Saelemaekers. Il belga ha firmato fino al giugno 2024 - TUTTOmercatoWEB.com“. www.tuttomercatoweb.com.
 3. „UFFICIALE: Il Milan riscatta Kjaer dal Siviglia. Per il difensore contratto fino al 2022 - TUTTOmercatoWEB.com“. www.tuttomercatoweb.com.
 4. „OFFICIAL STATEMENT: ЕМИЛ РОБАК“. acmilan.com. Занемарен непознатиот параметар |Дата= (help)
 5. „OFFICIAL STATEMENT: ПЈЕР КАЛУЛУ“. acmilan.com. Занемарен непознатиот параметар |Дата= (help)
 6. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-milan-tatarusanu-firma-fino-al-2023-ha-scelto-la-maglia-numero-1-1431616
 7. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-il-milan-ha-acquistato-ante-rebic-contratto-fino-al-2025-per-il-croato-1431749
 8. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-hauge-ha-firmato-col-milan-fino-al-2025-scelto-anche-il-numero-di-maglia-1439516
 9. „Comunicado Oficial: Брахим Дијаз“. A.C. Milan. Занемарен непознатиот параметар |accessДата= (help); Занемарен непознатиот параметар |Дата= (help)
 10. https://sempremilan.com/official-ac-milan-confirm-signing-of-sandro-tonali-from-Бреша-all-the-details[мртва врска]
 11. „Official Statement: Diogo Dalot“. acmilan.com. Associazione Calcio Milan. 4 October 2020. Посетено на 4 October 2020.
 12. „Il Вилареал perde, Siviglia in Champions League: il riscatto di Suso è obbligatorio“. www.tuttomercatoweb.com.
 13. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-c/ufficiale-lecco-ingaggiato-il-talentuoso-siaka-haidaraa-1418142
 14. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-c/ufficiale-pergolettese-dal-milan-arriva-il-giovane-portiere-soncin-1420386
 15. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-c/ufficiale-renate-dal-milan-arriva-il-giovane-merletti-contratto-fino-al-2022-1420492
 16. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-c/ufficiale-imolese-dal-milan-arriva-il-giovane-centrocampista-torrasi-1421872
 17. „OFFICIAL STATEMENT: RICARDO RODRÍGUEZ“. www.acmilan.com.
 18. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-lazio-preso-reina-a-titolo-definitivo-sara-lui-il-vice-strakosha-1425433
 19. https://www.tuttomercatoweb.com/calcio-estero/ufficiale-fatih-karagumruk-colpo-a-centrocampo-ecco-l-ex-milanista-lucas-biglia-1432436
 20. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-fiorentina-colpo-per-il-centrocampo-tesserato-i-jack-i-bonaventura-1430930
 21. https://www.milannews.it/calciomercato-milan/tmw-il-milan-cede-barazzetta-al-giana-erminio-381225
 22. https://profis.eintracht.de/news/detail/?id=record-127595-de
 23. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-c/live-tmw-serie-c-le-ufficialita-di-oggi-cavese-dal-milan-ecco-forte-accordo-biennale-1435136
 24. Olympique Lyonnais. "Lucas Paquetá joins OL on a five year contract". Соопштение за печат.  посет. 30 септември 2020 г
 25. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-halilovic-non-e-piu-un-calciatore-del-milan-il-croato-ha-rescisso-1441968
 26. „UFFICIALE: Milan, esteso di un anno il prestito di Tsadjout allo Charleroi - TUTTOmercatoWEB.com“. www.tuttomercatoweb.com.
 27. „OFFICIAL STATEMENT: ALESSANDRO PLIZZARI“. acmilan.com.
 28. „OFFICIAL STATEMENT: MARCO БРЕШАNINI“. acmilan.com.[мртва врска]
 29. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-c/ufficiale-cesena-prelevato-in-prestito-dal-milan-il-centrocampista-sala-1432452
 30. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-b/ufficiale-cittadella-preso-l-attaccante-franck-tsadjout-dal-milan-1434075
 31. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-spezia-depositato-il-contratto-di-tommaso-pobega-arriva-dal-milan-1436155
 32. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-c/live-tmw-serie-c-le-ufficialita-di-oggi-catania-anche-barisic-ai-saluti-1435136
 33. https://www.milannews24.com/milan-ceduto-bellodi-allalessandria-in-prestito-biennale-i-dettagli-della-formula/
 34. https://calciocesena.com/it/news/2020/10/5/tre-arrivi-in-casa-bianconera-ecco-gonnelli-steffe-e-capanni
 35. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-milan-ceduto-laxalt-in-prestito-al-celtic-1442011
 36. „Official statement: Mario Mandžukić“. A.C. Milan. 19 January 2021. Посетено на 19 January 2021.
 37. https://sempremilan.com/official-ac-milan-confirm-the-signing-of-soualiho-meite-from-torino-the-details. Отсутно или празно |title= (help)
 38. https://www.transfermarkt.co.uk/chelsea-defender-tomori-joins-serie-a-leaders-only-ten-milan-players-more-expensive-/view/news/378494
 39. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-lazio-preso-musacchio-l-argentino-arriva-dal-milan-a-titolo-definitivo-1488089
 40. https://sempremilan.com/official-leo-duarte-completes-move-to-istanbul-basaksehir-on-loan-with-option-to-buy-the-details. Отсутно или празно |title= (help)
 41. https://sempremilan.com/photo-conti-reacts-after-leaving-milan-i-dreamed-of-a-different-path-i-wanted-to-do-more
 42. http://www.lucchese1905.it/dal-milan-arriva-gabriele-galardi/
 43. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2021-01-26. Посетено на 2021-01-31.
 44. https://gazzettadelsud.it/articoli/sport/2021/01/30/la-vibonese-ingaggia-murati-dal-milan-talentino-ricercato-da-mezza-serie-c-f26e17b8-9855-470e-8173-47b131639566/
 45. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-milan-il-giovane-capanni-vola-in-spagna-va-in-prestito-al-racing-santander-1489492
 46. „Europa League round of 32 draw: all you need to know“. UEFA.com. 1 December 2020.