Дерби Јувентус-Милан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дерби Јувентус-Милан
РегионСеверозападна Италија
ЕкипиЈувентус Јувентус
Милан Милан
Прв натпреварЈувентус 2–3 Милан
Италијанско фудбалско првенство
(28 април 1901)
Последен натпреварЈувентус 2-1 Милан
Серија А
(6 април 2019)
СтадиониАлијанц Стадион (Јувентус)
Сан Сиро (Милан)
Статистика
Вкупно натпревариОфицијални натпревари:
232
Најмногу победиНајмногу победи:
Јувентус (92)
Највисока победаМилан 8–1 Јувентус
Италијанско фудбалско првенство
(14 јануари 1912)
Јувентус
Милан

Дерби Јувентус-Милан е дерби меѓу двата најтрофејни фудбалски клубови во Италија. Натпреварот исто така претставува дуел на двата клуба со најголем број на навивачи, како и на оние со најголем промет и пазарна вредност во земјата.[1]

Судирот помеѓу Јувентус и Милан, често се смета за одлучувачки за првенството во Серија А, бидејќи и двете екипи често се бореа за првите позиции на табелата, а понекогаш дури и решавачко за доделување на самата титула.[2]

Ова дерби се смета за едно од најважните во италијанскиот фудбал, заедно со Дерби д'Италија (Јувентус – Интер) и Дерби дела Мадонина (Милан – Интер).

Статистика[уреди | уреди извор]

Натпревари[уреди | уреди извор]

Заклучно од 10 ноември 2019[3]

Натпревари Победи
Јувентус Јувентус
Победи
Милан Милан
Нерешено Голови
Јувентус Јувентус
Голови
Милан Милан
Скудето Првенство 201 79 59 63 293 265
Куп на Италија Куп на Италија 25 11 7 7 33 27
Суперкуп на Италија Суперкуп на Италија 3 1[4] 0[5] 2 3 2
Coppa federale.jpg Копа Федерале 2 1 1 0 4 3
Лига на шампиони Лига на шампиони 1 0 0[5] 1 0 0
Вкупно официјални натпревари 232 92 67 73 333 297
Останати трофеи и пријателски натпревари[6] 56 16 27 13 85 107
Севкупно 288 108 94 86 418 404

Рекорди[уреди | уреди извор]

Заклучно со 10 ноември 2019[3]

 • Најефикасен натпревар: Јувентус – Милан 8–2 (1926-1927)
 • Највисока победа на Јувентус: Јувентус – Милан 8–2 (1926-1927); Јувентус – Милан 6–0 (1925-1926)
 • Највисока победа на Милан: Милан – Јувентус 8–1 (1911-1912)
 • Најчест резултат: 1–1 (35 пати)
 • Најефикасен нерешен резултат: Јувентус – Милан 3–3 (1930-1931); Милан – Јувентус 3–3 (1946-1947)
 • Највисока победа на Јувентус во гости: 1–6 (1996-1997)
 • Највисока победа на Милан во гости: 1–7 (1949-1950)

Трофеи[уреди | уреди извор]

Споредба на трофеите на Јувентус и Милан:[7][8]

Натпреварување Јувентус Јувентус Милан Милан
Серија А1 35 18
Куп на Италија 13 5
Суперкуп на Италија 8 7
КЕШ/Лига на шампиони 2 7
Куп на УЕФА/Лига Европа 3 0
Куп на победниците на куповите 1 2
Суперкуп на УЕФА 2 5
Интертото куп 1 0
Интерконтинентален куп 2 3
ФИФА Светско клупско првенство 0 1
Вкупно 65 48

1 Серија А е највисоката фудбалска лига во Италија меѓутоа ова име е уведено од сезоната 1929-1930, а претходно лигата била позната под други имиња како Прима Категорија, Прима Дивизионе и Дивизионе Национале. Овде се вклучени сите натпревари помеѓу двата клуба во највисоката фудбалска лига на Италија од нејзиното основање.

Натпревари[уреди | уреди извор]

Извор:[9]

 • SF = Семифинале
 • QF = Четрвтрфинале
 • R16 = 16 најдобри
 • R32 = 32 најдобри
 • GS = Групна фаза
 • R1 = Прво коло
 • R2 = Второ коло

      Победа на Јувентус       Нерешено       Победа на Милан

Сезона Натпреварување Дата Домаќин Резултат Гостин
1901 Прима Категорија 28-04-1901 Јувентус
2 – 3
Милан
1903 Прима Категорија 22-03-1903 Милан
0 – 2
Јувентус
1904 Прима Категорија 13-03-1904 Милан
1 – 1
Јувентус
20-03-1904 Милан
0 – 3
Јувентус
1906 Прима Категорија 11-03-1906 Јувентус
2 – 1
Милан
22-04-1906 Милан
1 – 0
Јувентус
29-04-1906 Јувентус
0 – 0
Милан
06-05-1906 Милан
0 – 2
Јувентус
1909–10 Прима Категорија 16-01-1910 Јувентус
5 – 3
Милан
23-01-1910 Милан
0 – 1
Јувентус
1910–11 Прима Категорија 29-01-1911 Јувентус
0 – 2
Милан
23-04-1911 Милан
3 – 0
Јувентус
1911–12 Прима Категорија 29-10-1911 Јувентус
0 – 4
Милан
14-01-1912 Милан
8 – 1
Јувентус
1913–14 Прима Категорија 01-11-1913 Милан
3 – 1
Јувентус
25-01-1914 Јувентус
2 – 1
Милан
1915–16 Копа Федерале 27-02-1916 Милан
3 – 2
Јувентус
12-03-1916 Јувентус
2 – 0
Милан
1921–22 Прима Категорија 16-10-1921 Милан
1 – 3
Јувентус
09-04-1922 Јувентус
0 – 0
Милан
1922–23 Прима Дивизионе 07-01-1923 Јувентус
2 – 2
Милан
22-04-1923 Милан
0 – 0
Јувентус
1924–25 Прима Дивизионе 26-10-1924 Јувентус
5 – 3
Милан
22-02-1925 Милан
0 – 0
Јувентус
1925–26 Прима Дивизионе 25-10-1925 Јувентус
6 – 0
Милан
28-03-1926 Милан
1 – 2
Јувентус
1926–27 Дивизионе Национале 15-05-1927 Милан
0 – 2
Јувентус
10-07-1927 Јувентус
8 – 2
Милан
1927–28 Дивизионе Национале 11-03-1928 Јувентус
0 – 1
Милан
24-06-1928 Милан
3 – 1
Јувентус
1929–30 Серија А 08-12-1929 Јувентус
3 – 1
Милан
04-05-1930 Милан
1 – 1
Јувентус
1930–31 Серија А 05-10-1930 Милан
0 – 3
Јувентус
15-02-1931 Јувентус
3 – 3
Милан
1931–32 Серија А 11-10-1931 Јувентус
2 – 0
Милан
28-02-1932 Милан
0 – 0
Јувентус
1932–33 Серија А 22-01-1933 Милан
1 – 1
Јувентус
11-06-1933 Јувентус
3 – 0
Милан
1933–34 Серија А 10-12-1933 Милан
3 – 1
Јувентус
22-04-1934 Јувентус
4 – 0
Милан
1934–35 Серија А 20-01-1934 Јувентус
1 – 0
Милан
19-05-1935 Милан
3 – 0
Јувентус
1935–36 Серија А 22-12-1935 Јувентус
3 – 1
Милан
19-04-1936 Милан
2 – 1
Јувентус
1936–37 Серија А 27-12-1936 Милан
3 – 4
Јувентус
02-05-1937 Јувентус
2 – 0
Милан
1937–38 Серија А 09-01-1938 Јувентус
2 – 0
Милан
24-04-1938 Милан
1 – 1
Јувентус
1938–39 Серија А 01-01-1939 Јувентус
2 – 2
Милан
23-04-1939 Милан
0 – 0
Јувентус
1939–40 Серија А 05-11-1939 Јувентус
2 – 2
Милан
17-03-1940 Милан
1 – 2
Јувентус
1940–41 Серија А 12-01-1941 Милан
2 – 2
Јувентус
27-04-1941 Јувентус
1 – 2
Милан
1941–42 Серија А 16-11-1941 Јувентус
3 – 2
Милан
08-03-1942 Милан
1 – 1
Јувентус
Финале на Купот на Италија 21-06-1942 Милан
2 – 2
Јувентус
28-06-1942 Јувентус
4 – 1
Милан
1942–43 Серија А 04-10-1942 Јувентус
1 – 1
Милан
17-01-1943 Милан
2 – 0
Јувентус
1945–46 Дивизионе Национале 21-10-1945 Милан
1 – 1
Јувентус
30-01-1946 Јувентус
2 – 2
Милан
26-05-1946 Милан
1 – 1
Јувентус
14-07-1946 Јувентус
3 – 1
Милан
1946–47 Серија А 06-10-1946 Милан
3 – 3
Јувентус
02-03-1947 Јувентус
1 – 2
Милан
1947–48 Серија А 07-12-1947 Милан
5 – 0
Јувентус
06-05-1948 Јувентус
2 – 1
Милан
1948–49 Серија А 28-11-1948 Милан
1 – 1
Јувентус
10-04-1949 Јувентус
1 – 1
Милан
1949–50 Серија А 02-10-1949 Милан
0 – 1
Јувентус
05-02-1950 Јувентус
1 – 7
Милан
1950–51 Серија А 22-10-1950 Јувентус
1 – 1
Милан
04-03-1951 Милан
2 – 0
Јувентус
1951–52 Серија А 16-12-1951 Милан
1 – 1
Јувентус
04-05-1952 Јувентус
3 – 1
Милан
1952–53 Серија А 07-12-1952 Јувентус
0 – 3
Милан
12-04-1953 Милан
1 – 2
Јувентус
1953–54 Серија А 20-12-1953 Милан
1 – 0
Јувентус
02-05-1954 Јувентус
1 – 0
Милан
1954–55 Серија А 02-01-1955 Јувентус
3 – 4
Милан
15-05-1955 Милан
3 – 1
Јувентус
1955–56 Серија А 26-12-1955 Милан
3 – 1
Јувентус
06-05-1956 Јувентус
0 – 0
Милан
1956–57 Серија А 25-11-1956 Јувентус
0 – 1
Милан
31-03-1957 Милан
4 – 1
Јувентус
1957–58 Серија А 20-10-1957 Милан
1 – 1
Јувентус
09-03-1958 Јувентус
1 – 0
Милан
1958–59 Серија А 16-11-1958 Јувентус
4 – 5
Милан
29-03-1959 Милан
1 – 1
Јувентус
1959–60 Серија А 10-01-1960 Милан
0 – 2
Јувентус
15-05-1960 Јувентус
3 – 1
Милан
1960–61 Серија А 06-11-1960 Јувентус
3 – 4
Милан
12-03-1961 Милан
3 – 1
Juventus
1961–62 Серија А 12-11-1961 Милан
5 – 1
Јувентус
11-03-1962 Јувентус
2 – 4
Милан
1962–63 Серија А 18-11-1962 Јувентус
1 – 0
Милан
31-03-1963 Милан
0 – 0
Јувентус
1963–64 Серија А 24-11-1963 Милан
2 – 2
Јувентус
05-04-1964 Јувентус
1 – 2
Милан
1964–65 Серија А 13-12-1964 Јувентус
2 – 2
Милан
25-04-1965 Милан
1 – 0
Јувентус
1965–66 Серија А 19-12-1965 Милан
2 – 1
Јувентус
24-04-1966 Јувентус
3 – 0
Милан
1966–67 Серија А 24-12-1966 Јувентус
1 – 1
Милан
30-04-1967 Милан
3 – 1
Јувентус
Куп на Италија SF 07-06-1967 Јувентус
1 – 21
Милан
1967–68 Серија А 29-10-1967 Милан
0 – 0
Јувентус
24-02-1968 Јувентус
1 – 2
Милан
1968–69 Серија А 08-12-1968 Јувентус
0 – 1
Милан
13-04-1969 Милан
1 – 0
Јувентус
1969–70 Серија А 07-12-1969 Милан
0 – 2
Јувентус
29-03-1970 Јувентус
3 – 0
Милан
1970–71 Серија А 25-10-1970 Јувентус
0 – 2
Милан
28-02-1971 Милан
1 – 1
Јувентус
1971–72 Серија А 31-10-1971 Милан
1 – 4
Јувентус
20-02-1972 Јувентус
1 – 1
Милан
Куп на Италија R2 11-06-1972 Јувентус
0 – 1
Милан
01-07-1972 Милан
3 – 2
Јувентус

Сезона Натпреварување Дата Домаќин Резултат Гостин
1972–73 Серија А 29-10-1972 Јувентус
2 – 2
Милан
18-02-1973 Милан
2 – 2
Јувентус
Финале на Купот на Италија 01-07-1973 Јувентус
1 – 12
Милан
1973–74 Серија А 25-11-1973 Милан
2 – 2
Јувентус
17-03-1974 Јувентус
2 – 0
Милан
1974–75 Серија А 13-10-1974 Јувентус
2 – 1
Милан
09-02-1975 Милан
0 – 2
Јувентус
Куп ан Италија R2 12-06-1975 Милан
1 – 0
Јувентус
22-06-1975 Јувентус
2 – 1
Милан
1975–76 Серија А 16-11-1975 Милан
0 – 1
Јувентус
14-03-1976 Јувентус
1 – 1
Милан
1976–77 Серија А 07-11-1976 Милан
2 – 3
Јувентус
13-03-1977 Јувентус
2 – 1
Милан
1977–78 Серија А 25-09-1977 Јувентус
1 – 1
Милан
12-02-1978 Милан
0 – 0
Јувентус
Куп на Италија R2 17-05-1978 Јувентус
0 – 3
Милан
04-06-1978 Милан
4 – 2
Јувентус
1978–79 Серија А 05-11-1978 Јувентус
1 – 0
Милан
11-03-1979 Милан
0 – 0
Јувентус
1979–80 Серија А 07-10-1979 Милан
2 – 1
Јувентус
03-02-1980 Јувентус
2 – 1
Милан
1981–82 Серија А 04-10-1981 Милан
0 – 1
Јувентус
14-02-1982 Јувентус
3 – 2
Милан
1982–83 Куп на Италија R1 01-09-1982 Јувентус
2 – 1
Милан
1983–84 Серија А 09-10-1983 Јувентус
2 – 1
Милан
19-02-1984 Милан
0 – 3
Јувентус
1984–85 Серија А 07-10-1984 Јувентус
1 – 1
Милан
17-02-1985 Милан
3 – 2
Јувентус
Куп на Италија QF 12-06-1985 Милан
0 – 0
Јувентус
19-06-1985 Јувентус
0 – 1
Милан
1985–86 Серија А 15-12-1985 Милан
0 – 0
Јувентус
20-04-1986 Јувентус
1 – 0
Милан
1986–87 Серија А 05-10-1986 Јувентус
0 – 0
Милан
22-02-1987 Милан
1 – 1
Јувентус
1987–88 Серија А 10-01-1988 Јувентус
0 – 1
Милан
08-05-1988 Милан
0 – 0
Јувентус
1988–89 Серија А 30-10-1988 Јувентус
0 – 0
Милан
12-03-1989 Милан
4 – 0
Јувентус
1989–90 Серија А 05-11-1989 Милан
3 – 2
Јувентус
Финале на Купот на Италија 28-02-1990 Јувентус
0 – 0
Милан
Серија А 11-03-1990 Јувентус
3 – 0
Милан
Финале на Купот на Италија 25-04-1990 Милан
0 – 1
Јувентус
1990–91 Серија А 30-12-1990 Милан
2 – 0
Јувентус
05-05-1991 Јувентус
0 – 3
Милан
1991–92 Серија А 15-09-1991 Јувентус
1 – 1
Милан
09-02-1992 Милан
1 – 1
Јувентус
Куп на Италија SF 31-03-1992 Милан
0 – 0
Јувентус
14-04-1992 Јувентус
1 – 0
Милан
1992–93 Серија А 29-11-1992 Јувентус
0 – 1
Милан
17-04-1993 Милан
1 – 3
Јувентус
1993–94 Серија А 24-10-1993 Милан
1 – 1
Јувентус
06-03-1994 Јувентус
0 – 1
Милан
1994–95 Серија А 30-10-1994 Јувентус
1 – 0
Милан
01-04-1995 Милан
0 – 2
Јувентус
1995–96 Серија А 15-10-1995 Милан
2 – 1
Јувентус
25-02-1996 Јувентус
1 – 1
Милан
1996–97 Серија А 17-11-1996 Јувентус
0 – 0
Милан
06-04-1997 Милан
1 – 6
Јувентус
1997–98 Серија А 30-11-1997 Милан
1 – 1
Јувентус
28-03-1998 Јувентус
4 – 1
Милан
1998–99 Серија А 06-01-1999 Милан
1 – 1
Јувентус
09-05-1999 Јувентус
0 – 2
Милан
1999–2000 Серија А 21-11-1999 Јувентус
3 – 1
Милан
24-03-2000 Милан
2 – 0
Јувентус
2000–01 Серија А 22-10-2000 Милан
2 – 2
Јувентус
25-02-2001 Јувентус
3 – 0
Милан
2001–02 Серија А 09-12-2001 Милан
1 – 1
Јувентус
Куп на Италија SF 23-01-2002 Милан
1 – 2
Јувентус
06-02-2002 Јувентус
1 – 1
Милан
Serie A 14-04-2002 Јувентус
1 – 0
Милан
2002–03 Серија А 10-11-2002 Јувентус
2 – 1
Милан
22-03-2003 Милан
2 – 1
Јувентус
Финале на Лига на шампиони 28-05-2003 Јувентус
0 – 03
Милан
2003–04 Суперкуп на Италија 03-08-2003 Јувентус
1 – 14
Милан
Серија А 01-11-2003 Милан
1 – 1
Јувентус
14-03-2004 Јувентус
1 – 3
Милан
2004–05 Серија А 18-12-2004 Јувентус
0 – 0
Милан
08-05-2005 Милан
0 – 1
Јувентус
2005–06 Серија А 30-10-2005 Милан
3 – 1
Јувентус
12-03-2006 Јувентус
0 – 0
Милан
2007–08 Серија А 01-12-2007 Јувентус
0 – 0
Милан
12-04-2008 Јувентус
3 – 2
Милан
2008–09 Серија А 12-12-2008 Јувентус
4 – 2
Милан
10-05-2009 Милан
1 – 1
Јувентус
2009–10 Серија А 10-01-2010 Јувентус
0 – 3
Милан
15-05-2010 Милан
3 – 0
Јувентус
2010–11 Серија А 30-10-2010 Милан
1 – 2
Јувентус
05-03-2011 Јувентус
0 – 1
Милан
2011–12 Серија А 02-10-2011 Јувентус
2 – 0
Милан
Куп на Италија SF 08-02-2012 Милан
1 – 2
Јувентус
Серија А 25-02-2012 Милан
1 – 1
Јувентус
Куп на Италија SF 20-03-2012 Јувентус
2 – 25
Милан
2012–13 Серија А 25-11-2012 Милан
1 – 0
Јувентус
Куп на Италија QF 09-01-2013 Јувентус
2 – 16
Милан
Серија А 21-04-2013 Јувентус
1 – 0
Милан
2013–14 Серија А 06-10-2013 Јувентус
3 – 2
Милан
05-02-2014 Милан
0 – 2
Јувентус
2014–15 Серија А 20-09-2014 Милан
0 – 1
Јувентус
07-02-2015 Јувентус
3 – 1
Милан
2015–16 Серија А 21-11-2015 Јувентус
1 – 0
Милан
09-04-2016 Милан
1 – 2
Јувентус
Финале на Купот на Италија 21-05-2016 Јувентус
1 – 07
Милан
2016–17 Серија А 22-10-2016 Милан
1 – 0
Јувентус
Суперкуп на Италија 23-12-2016 Јувентус
1 – 18
Милан
Куп на Италија QF 25-01-2017 Јувентус
2 – 1
Милан
Серија А 10-03-2017 Јувентус
2 – 1
Милан
2017–18 Серија А 28-10-2017 Милан
0 – 2
Јувентус
31-03-2018 Јувентус
3 – 1
Милан
Финале Купот на Италија 9-05-2018 Јувентус
4 – 0
Милан
2018–19 Серија А 11-11-2018 Милан
0 – 2
Јувентус
Суперкуп на Италија 01-16-2019 Јувентус
1 – 0
Милан
Серија А 06-04-2019 Јувентус
2 – 1
Милан
2019–20 Серија А 10-11-2019 Јувентус
1 – 0
Милан
11-04-2020 Милан
Јувентус

1 Полуфиналето во Купот на Италија во сезоната 1966–1967 завршило со победа на Милан со 2–1 по продолженија.
2 Финалето на Купот на Италија во сезоната 1972–1973 завршило со победа на Милан со 5–2 на пенали.
3 Финалето на Лигата на шампионите во сезоната 2002–2003 завршило со победа на Милан со 3–2 на пенали.
4 Суперкупот на Италија 2003 завршил со победа на Јувентус со 5–3 на пенали.
5 Полуфиналето на Купот на Италија во сезоната 2011–2012 завршило со резултат 2–2 по продолженијата со што Јувентус се пласирал понатаму, откако претходно по двата натпревари вкупниот резултат бил изедначен 3–3.
6 Четвртфиналето на Купот на Италија во сезоната 2012–2013 завршило со победа на Јувентус со 2–1 по продолженија.
7 Финалето на Купот на Италија во сезоната 2015–2016 завршило со победа на Јувентус со 1–0 по продолженија.
8 Суперкупот на Италија 2016 завршил со победа на Милан со 4–3 на пенали.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „The History of Clasico“. Serie A TIM on Facebook.com. Посетено на 20 November 2015.
 2. „Milan-Juve in Field History“. acmilan.com. Посетено на 22 November 2012.
 3. 3,0 3,1 „Juventus v Milan“. rsssf.com.
 4. Јувентус победил по изведување на пенали
 5. 5,0 5,1 Милан победил по изведување на пенали
 6. Исклучени се мини-натпревари од 45 минути (Трофео ТИМ) натпревари на Новогодишниот турнир 28 декември 1991. и Трофејот "Бира Морети" 21 август 2008.
 7. „Honours – First Team – Teams – juventus.com“. www.juventus.com. Посетено на 19 август 2016.
 8. „History - acmilan.com“. www.acmilan.com. Посетено на 19 август 2016.
 9. „Milan: Matches Played - Overall with Minor Tournaments“. myjuve.it. Посетено на 28 August 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:ФК Милан