ФК Јувентус сезона 2018-2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јувентус
сезона 2018–2019
ПретседателИталија Андреја Ањели
ТренерИталија Масимилијано Алегри
Серија А1-ви
Скудето (35. титула)
Суперкуп ИталијаШампиони
Суперкуп на Италија (8. титула)
Куп на ИталијаЧетвртфинале
Лига на шампиониЧетвртфинале
Најдобар стрелецЛига:
Португалија Кристијано Роналдо (21)
Вкупно:
Португалија Кристијано Роналдо (28)
Домаќин
Гост
Трети

Сезоната 2018-2019 за фудбалскиот клуб Јувентус била 121-та од неговото основање и дванаесетта последователна сезона во највисоката лига на италијанскиот фудбал.

Преглед на сезоната[уреди | уреди извор]

Почетокот на летото 2018 во клубот го одбележал планот за недвижен имот, според кој бил додаден уште еден дел во J-Village, каде првиот тим од 9 јули бил префрлен да тренира од Виново во новиот Јувентус тренинг центар во Континаса.[1][2] За време на сезоната, клубот, исто така, направил значителна структурна реорганизација, така што својот мандат во клубот го завршил генералниот директор Џузепе Марота[3] и било воспоставено ново управно тело, кое меѓу другото донело и порелевантната улога за спортскиот директор Фабио Паратичи.[4][5]

Португалецот Кристијано Роналдо, пристигнал во Торино за 100 милиони евра, со што станал најскапиот трансфер во историјата на италијанскиот фудбал.[6]

На фудбалски план, летната трансфер кампања била една од највпечатливите во историјата на Јувентус. Иако се разделиле со две "икони" на клубот како што се Буфон[7] и Маркизио,[8] Јувентус се залагал и понатаму за големи промени во составот, во кој биле вклучени и заминувањата на различни протагонисти од претходните години како Лихтштајнер,[9] Асамоа[10] и Игуаин.[11] За да ги заменат овие играчи, во Јувентус дошле неколку нови засилувања меѓу кој посебно се истакнува доаѓањето на португалската суперѕвезда Кристијано Роналдо, доведен од Реал Мадрид за сума од 100 милиони евра[12][13] - еден од најскапите трансфери во историјата на фудбалот и најскапиот во историјата на италијанскиот фудбал.[14] Покрај Роналдо, во текот на летото 2018 во Торино пристигнале и голманот Перин,[15][16] португалскиот бек Жоао Кансело,[17][18] и играчот од средниот ред германецот Емре Џан,[19] додека од позајмици во црно-белиот дрес се вратиле и бекот Спинацола[20] и напаѓачот Кен[21]. За крај на летниот преоден рок како големо изненадување во Јувентус се вратил Бонучи, по скандалозното заминување од клубот само дванаесет месеци претходно, во размена по која овој пат во Милан заминал Калдара.[22][23]

На почетокот од сезоната Јувентус понудил многу добри "перформанси"; во Серија А постигнале 8 последователни победи во низа, а во Лигата на шампионите освоиле максимални 9 бода во првите три натпревари.[24][25][26] Квалификацијата во нокаут фазата од Лигата на шампионите била обезбедена на едно коло пред крајот на групната фаза, после победата на домашен терен со 1-0 над Валенсија;[27] Јувентус исто така на крајот го освоил првото место во групата пред Манчестер Јунајтед и заедно со англичаните се пласирале во осминафиналето.[28] Во исто време водачкото место во лигата никогаш не било доведено во прашање, а титулата зимски шампион била освоена со импресивни 53 бода (17 победи, 2 нерешени) и без ниту еден пораз по првиот дел од првенството[29] нешто што веќе претходно му успеало на клубот во сезоната 2011-2012 иако со значително помал број на бодови.[30]

Во јануари, клубот ја започнал својата авантура во Купот на Италија, елиминирајќи ја Болоња во осминфиналето.[31] По победата во Саудиска Арабија - по избор на Италијанската фудбалската федерација да се игра натпреварот на неутрален терен - над Милан со 1-0 во Суперкупот на Италија, бјанконерите го освоиле осмиот наслов во Суперкупот со што станале осамени рекордери (претходно со Милан имале по 7). Меѓутоа, многу брзо потоа момците на Алегри претрпеле големо разочарување откако биле поразени со 3-0 од Аталанта во Купот на Италија.[32] Во осминафиналето на Лигата на шампионите, бјанконерите ги вкрстиле копјата со шпанскиот Атлетико Мадрид, освојувач на Лигата на Европа во сезоната 2017-2018. Во првиот натпревар одигран во Мадрид, Јувентус бил целосно надигран од шпанците и загубил со 2-0; сепак во реваншот прикажуваат многу подобра и поубедлива игра и со хет-трикот на Роналдо го свртеле исходот, победа од 3-0 за пласман во четвртфиналето.[33] За тоа исто време, во првенството Јувентус нема проблеми ниту во пролетниот дел од првенството, од коло во коло ја зголемува предноста во однос на конкурентите и ја продолжувува својата серија без пораз. Сепак, само 4 дена по фантастичната победа над Атлетико и пласманот во четвртфиналето на Лигата на шампионите, клубот го доживеал првиот сезонски пораз во првенството на гостувањето кај Џенова со што била прекината серијата на натпревари без пораз која траела речиси една цела година започната на 22 април 2018 година (кога Јувентус загубил дома од Наполи).[34] Патот на клубот во Европа завршил во следниот круг, кога "аутсајдерот" каков што претставувал холандскиот Ајакс ги елиминира италијанските шампиони со победа од 2-1[35] во Торино по нерешените 1-1 во Амстердам.[36]

Веднаш по елиминацијата од Лигата на шампионите, Јувентус го освоил скудетото на 5 кола пред крајот на првенството победувајќи ја Фјорентина со 2-1 во Торино.[37] Победата над виолетовите од Фиренца го остава Наполи — единствениот соперник во оваа сезона — без математичката можност да ги стигне, завршувајќи го првенството со 11 бода предност пред соперниците од југот на Италија (90 на спрема 79).[38] На крајот на сезоната, дошло до разделба помеѓу Јувентус и тренерот Алегри,[39] кој по пет успешни години му кажал збогум на клубот. Како тренер на Јувентус, Алегри освоил 5 скудета (со кој го надминал легендарниот Карло Каркано, тренер на Јувентус во 1930-тите), 4 Купа на Италија и 2 Суперкупа на Италија.

Дресови[уреди | уреди извор]

Спортска опрема: Адидас
Главен спонзор: Jeep

Домашен

Домашен
(36. - 38. Серија А)
Гостински

Трет дрес

Прв голмански

Прв голмански
(37. Серија А)
Втор голмански

Втор голмански
(36-38 Серија А)
Трет голмански

Четврт голмански

Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Полска ГМ Војќех Шченсни
2 Италија ОД Матија Де Шиљо
3 Италија ОД Џорџо Кјелини Captain sports.svg
4 Мароко ОД Меди Бенатија
4 Уругвај ОД Мартин Касерес
5 Босна и Херцеговина СР Миралем Пјаниќ
6 Германија СР Сами Хедира
7 Португалија НП Кристијано Роналдо
10 Аргентина НП Пауло Дибала
11 Бразил СР Даглас Коста
12 Бразил ОД Алекс Сандро
14 Франција СР Блез Матуиди
15 Италија ОД Андреја Барцаљи
16 Колумбија НП Хуан Квадрадо
17 Хрватска НП Марио Манџукиќ
18 Италија НП Моизе Кен
Бр. Позиција Играч
19 Италија ОД Леонардо Бонучи
20 Португалија ОД Жоао Кансело
21 Италија ГМ Карло Пинсољо
22 Италија ГМ Матија Перин
23 Германија СР Емре Џан
24 Италија ОД Даниеле Ругани
30 Уругвај СР Родриго Бентанкур
32 Италија ГМ Матија Дел Фаверо [40]
33 Италија СР Федерико Бернардески
34 Италија СР Маноло Портанова [41]
35 Бразил СР Матеус Переира [42]
37 Италија ОД Леонардо Спинацола
39 Кипар СР Григорис Кастанос [43]
40 Англија НП Стефи Мавидиди [44]
41 Италија СР Ханс Николуси Кавиља [44]
43 Италија ОД Паоло Гоци [45]
 • играчите во италик го напуштиле клубот во текот на сезоната

Трансфери[уреди | уреди извор]

Прикажани се само побитните операции

Дошле[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Години Од Сума Начин Извор
1 јули 2018 ОД, ОД Италија Матија Калдара 24 Италија Аталанта Аталанта N/A вратен од заем [1] [2]
ОД, ОД Италија Леонардо Спинацола 25 [3]
НП, НП Италија Моизе Кен 17 Италија Верона Верона [4]
ГМ, ГМ Италија Матија Перин 25 Италија Џенова Џенова €12M конечно, плус €3M бонуси [5]
СР, СР Германија Емре Џан 24 Англија Ливерпул Ливерпул бесплатно конечно, дополнителни трошоци €16M платени во две рати [6]
ОД, ОД Португалија Жоао Кансело 24 Шпанија Валенсија Валенсија €40.4M конечно [7]
10 јули 2018 НП, НП Португалија Кристијано Роналдо 33 Шпанија Реал Мадрид Реал Мадрид €100M конечно [8]
2 август 2018 ОД, ОД Италија Леонардо Бонучи 31 Италија Милан Милан €35M конечно [9]
29 јануари 2019 ОД, ОД Уругвај Мартин Касерес 31 Италија Лацио Лацио €0.6M на заем до јуни 2019 [10]

Заминале[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Години Од Сума Начин Извор
1 јули 2018 ОД, ОД Германија Бенедикт Хеведес 30 Германија Шалке 04 Шалке 04 Бесплатно крај на заем [11]
ОД, ОД Швајцарија Стефан Лихтштајнер 34 Англија Арсенал Арсенал истечен договор [12]
c СР Гана Квадво Асамоа 29 Италија Интер Интер [13]
6 јули 2018 ГМ, ГМ Италија Џанлујџи Буфон 40 Франција Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен [14]
2 август 2018 ОД, ОД Италија Матија Калдара 24 Италија Милан Милан €35M конечно [15]
НП, НП Аргентина Гонсало Игуаин 30 €18M на заем до крајот на сезоната, со опција за откуп за уште €36M [16]
7 август 2018 НП, НП Хрватска Марко Пјаца 23 Италија Јувентус Јувентус €2M €2M заем, со опција за откупа за уште €20M [17]
11 август 2018 c СР Италија Стефано Стураро 25 Португалија Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон N/A на заем до јуни 2019 [18]
16 август 2018 c СР Италија Клаудио Маркизио 32 Русија Зенит Ст. Петербург Зенит Ст. Петербург Бесплатно раскинат договор [19]
28 јануари 2019 ОД, ОД Мароко Меди Бенатија 31 Катар Ал-Духаил Ал-Духаил €8M €2M бонуси [20]

Натпреварувања во сезоната[уреди | уреди извор]

Вкупно[уреди | уреди извор]

Натпреварување Прв натпревар Последен натпревар Почетна рунда Конечен пласман Скор
ОН П Н И ДГ ПГ ГР Победи %
Серија А 18 август 2018 26 мај 2019 Прво коло Победник &1000000000000003800000038 &1000000000000002800000028 &100000000000000060000006 &100000000000000040000004 &1000000000000007000000070 &1000000000000003000000030 +40 0&1000000000000007368000073,68
Куп на Италија 12 јануари 2019 30 јануари 2019 Осминафинале Четвртфинале &100000000000000020000002 &100000000000000010000001 &100000000000000000000000 &100000000000000010000001 &100000000000000020000002 &100000000000000030000003 −1 0&1000000000000005000000050,00
Суперкуп на Италија 16 јануари 2019 16 јануари 2019 Финале Победник &100000000000000010000001 &100000000000000010000001 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &100000000000000010000001 &100000000000000000000000 +1 &10000000000000100000000100,00
Лига на шампиони 19 септември 2018 16 април 2019 Фаза по групи Четвртфинале &1000000000000001000000010 &100000000000000050000005 &100000000000000010000001 &100000000000000040000004 &1000000000000001400000014 &100000000000000090000009 +5 0&1000000000000005000000050,00
Вкупно &1000000000000005100000051 &1000000000000003500000035 &100000000000000070000007 &100000000000000090000009 &1000000000000008700000087 &1000000000000004200000042 +45 0&1000000000000006862999968,63

Последно ажурирање: 26 мај 2019

Извор: Натпреварувања

Суперкуп на Италија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Суперкуп на Италија 2018.

Серија А[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Серија А 2018-2019.

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Scudetto.svg 1. Јувентус Јувентус 90 38 28 6 4 70 30 +40
2. Наполи Наполи 79 38 24 7 7 74 36 +38
3. Аталанта Аталанта 69 38 20 9 9 77 46 +31
4. Интер Интер 69 38 20 9 9 57 33 +24
5. Милан Милан 68 38 19 11 8 55 36 +19
6. Рома Рома 66 38 18 12 8 66 48 +18
7. Торино Торино 63 38 16 15 7 52 37 +15
[46] 8. Лацио Лацио 59 38 17 8 13 56 46 +10
9. Сампдорија Сампдорија 53 38 15 8 15 60 51 +9
10. Болоња Болоња 44 38 11 11 16 48 56 –8
11. Сасуоло Сасуоло 43 38 9 16 13 53 60 −7
12. Удинезе Удинезе 43 38 11 10 17 39 53 −14
13. СПАЛ СПАЛ 42 38 11 9 18 44 56 −12
14. Парма Парма 41 38 10 11 17 41 61 −20
15. Каљари Каљари 41 38 10 11 17 36 54 −18
16. Фјорентина Фјорентина 41 38 8 17 13 47 45 +2
17. Џенова Џенова 38 38 8 14 16 39 57 −18
1downarrow red.svg 18. Емполи Емполи 38 38 10 8 20 51 70 −19
1downarrow red.svg 19. Фрозиноне Фрозиноне 25 38 5 10 23 29 69 −40
1downarrow red.svg 20. Кјево Кјево (-3) 17 38 2 14 22 25 75 −50

Легенда:

      Шампион на Италија и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2018-2019.
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2018-2019.
      Се квалификува за фазата по групи во УЕФА Лига Европа 2018-2019.
      Се квалификува за третото коло од квалификациите за УЕФА Лига Европа 2018-2019.
      Испаѓа во Серија Б 2018-2019.

Санкции:

На Кјево му се одземени три бода.[47]

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднаков број на бодови помеѓу две или повеќе екипи, позицијата на табелата на екипата ќе биде одредена по следниве критериуми:
 • Освоени бодови во меѓусебните дуели
 • Гол-разлика во меѓусебните дуели
 • Вкупна гол-разлика
 • Вкупен број на постигнати голови
 • Ждрепка

Натпревари[уреди | уреди извор]

Куп на Италија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Фудбалски куп на Италија 2018-2019.

Лига на шампиони[уреди | уреди извор]

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации ЈУВ МЈ ВАЛ ЈБ
1 Италија Јувентус Јувентус 6 4 0 2 9 4 +5 12 Продолжува во нокаут фазата 1–2 1–0 3–0
2 Англија Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 6 3 1 2 7 4 +3 10 0–1 0–0 1–0
3 Шпанија Валенсија Валенсија 6 2 2 2 6 6 0 8 Се сели во Лига Европа 0–2 2–1 3–1
4 Швајцарија Јанг Бојс Јанг Бојс 6 1 1 4 4 12 −8 4 2–1 0–3 1–1
Извор: UEFA
Правила за класификација: Групна фаза правила

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Осминафинале[уреди | уреди извор]
Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Статистика[уреди | уреди извор]

Настапи и голови[уреди | уреди извор]

Бр. Поз Нац Играч Вкупно Серија А Суперкуп на Италија Куп на Италија Лига на шампиони
Наст Гол Наст Гол Наст Гол Наст Гол Наст Гол
Голмани
1 ГМ Полска Војќех Шченсни 41 0 28 0 1 0 2 0 10 0
21 ГМ Италија Карло Пинсољо 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0
22 ГМ Италија Матија Перин 9 0 9 0 0 0 0 0 0 0
Одбрана
2 ОД Италија Матија Де Шиљо 28 0 19+3 0 0 0 2 0 4 0
3 ОД Италија Џорџо Кјелини 34 1 22+3 1 1 0 2 0 6 0
4 ОД Уругвај Мартин Касерес 9 0 7+2 0 0 0 0 0 0 0
12 ОД Бразил Алекс Сандро 41 1 27+2 1 1 0 1+1 0 8+1 0
15 ОД Италија Андреја Барцаљи 9 0 3+3 0 0 0 0 0 1+2 0
19 ОД Италија Леонардо Бонучи 40 3 26+2 3 1 0 1 0 10 0
20 ОД Португалија Жоао Кансело 33 1 21+2 1 1 0 1+1 0 5+2 0
24 ОД Италија Даниеле Ругани 20 2 15 2 0 0 1 0 3+1 0
37 ОД Италија Леонардо Спинацола 12 0 6+4 0 0 0 1 0 1 0
43 ОД Италија Паоло Гоци 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0
Среден ред
5 СР Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ 43 4 26+4 2 1 0 1+1 0 10 2
6 СР Германија Сами Хедира 17 2 8+2 2 0+1 0 2 0 2+2 0
14 СР Франција Блез Матуиди 41 3 28+2 3 1 0 1 0 8+1 0
23 СР Германија Емре Џан 36 4 19+9 4 0+1 0 1 0 2+4 0
30 СР Уругвај Родриго Бентанкур 39 2 21+9 2 1 0 1 0 6+1 0
34 СР Италија Маноло Портанова 1 0 0+1 0 0 0 0 0 0 0
35 СР Бразил Матеус Переира 3 0 1+2 0 0 0 0 0 0 0
39 СР Кипар Григорис Кастанос 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0
41 СР Италија Ханс Николуси 3 0 0+3 0 0 0 0 0 0 0
Напаѓачи
7 НП Португалија Кристијано Роналдо 42 28 29+1 21 1 1 1+1 0 9 6
10 НП Аргентина Пауло Дибала 41 10 23+6 5 1 0 1+1 0 6+3 5
11 НП Бразил Даглас Коста 25 1 7+10 1 1 0 1+1 0 1+4 0
16 НП Колумбија Хуан Квадрадо 22 1 13+4 1 0 0 0 0 4+1 0
17 НП Хрватска Марио Манџукиќ 32 10 23+1 9 0 0 0 0 7+1 1
18 НП Италија Моизе Кен 16 7 5+7 6 0 0 1 1 0+3 0
33 НП Италија Федерико Бернардески 38 3 14+13 2 0+1 0 2 1 6+2 0
40 НП Англија Стефи Мавидиди 1 0 0+1 0 0 0 0 0 0 0
Играчи кој го напуштиле клубот во текот на сезоната
4 ОД Мароко Меди Бенатија 7 0 5 0 0 0 1 0 1 0

Last updated: 26 мај2019
Source: Натпреварувања

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Ранг Бр. Поз. Нац. Име Серија А Суперкуп Куп на Италија УЕФА ЛШ Вкупно
1 7 НП Португалија Кристијано Роналдо 21 1 0 6 28
2 10 НП Аргентина Пауло Дибала 5 0 0 5 10
17 НП Хрватска Марио Манџукиќ 9 0 0 1 10
4 18 НП Италија Моизе Кен 6 0 1 0 7
5 5 СР Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ 2 0 0 2 4
23 СР Германија Емре Џан 4 0 0 0 4
7 14 СР Франција Блез Матуиди 3 0 0 0 3
19 ОД Италија Леонардо Бонучи 3 0 0 0 3
33 НП Италија Федерико Бернардески 2 0 1 0 3
10 6 СР Германија Сами Хедира 2 0 0 0 2
24 ОД Италија Даниеле Ругани 2 0 0 0 2
30 СР Уругвај Родриго Бентанкур 2 0 0 0 2
13 3 ОД Италија Џорџо Кјелини 1 0 0 0 1
11 НП Бразил Даглас Коста 1 0 0 0 1
12 ОД Бразил Алекс Сандро 1 0 0 0 1
16 НП Колумбија Хуан Квадрадо 1 0 0 0 1
20 ОД Португалија Жоао Кансело 1 0 0 0 1
Автогол 4 0 0 0 4
Вкупно 70 1 2 13 86

Последно ажуририање: 17 јули 2019

Суви мрежи[уреди | уреди извор]

Ранг Бр. Поз. Нац. Име Серија А Суперкуп Куп на Италија УЕФА ЛШ Вкупно
1 1 ГМ Полска Војќех Шченсни 11 1 1 5 18
2 22 ГМ Италија Матија Перин 5 0 0 0 5
Вкупно 16 1 1 5 23

Последно ажурирање: 17 јули 2018

Дисциплина[уреди | уреди извор]

Бр. Поз Нац Играч Серија А Суперкуп Куп на Италија УЕФА ЛШ Вкупно
добил жолт картон Yellow cardYellow cardRed card Red card добил жолт картон Yellow cardYellow cardRed card Red card добил жолт картон Yellow cardYellow cardRed card Red card добил жолт картон Yellow cardYellow cardRed card Red card добил жолт картон Yellow cardYellow cardRed card Red card
1 ГМ Полска Војќех Шченсни 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0
22 ГМ Италија Матија Перин 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
2 ОД Италија Матија Де Шиљо 2 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 3 0 0
3 ОД Италија Џорџо Кјелини 2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0
4 ОД Уругвај Мартин Касерес 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
12 ОД Бразил Алекс Сандро 6 0 0 1 0 0 0 0 0 3 0 0 10 0 0
19 ОД Италија Леонардо Бонучи 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
20 ОД Португалија Жоао Кансело 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0
24 ОД Италија Даниеле Ругани 2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0
5 СР Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ 5 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 7 1 0
14 СР Франција Блез Матуиди 3 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 0 6 0 0
16 СР Колумбија Хуан Квадрадо 2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0
23 СР Германија Емре Џан 6 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 7 0 0
30 СР Уругвај Родриго Бентанкур 7 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 8 1 0
7 НП Португалија Кристијано Роналдо 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2 0 1
10 НП Аргентина Пауло Дибала 2 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0 4 0 0
11 НП Бразил Даглас Коста 2 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 1
17 НП Хрватска Марио Манџукиќ 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0
18 НП Италија Моизе Кен 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
33 НП Италија Федерико Бернардески 3 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 0 6 0 0
Играчи кој го напуштиле клубот во текот на сезоната
4 ОД Мароко Меди Бенатија 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0
Вкупно 58 2 1 3 0 0 5 0 0 13 0 1 79 2 2

Последно ажурирање: 17 јули 2018

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Il primo allenamento al JTC!“. 9 јули 2018.
 2. „Prvi tim napusta Vinovo“. 2 јуни 2018. Посетено на 16 јули 2019.
 3. „La Juventus saluta Giuseppe Marotta“. 25 октомври 2018.
 4. „Comunicato stampa“. 23 ноември 2018.
 5. „Agnelli: "Model ostaje isti". ju1897.net. 1 октомври 2018. Посетено на 16 јули 2019.
 6. „РОНАЛДО ПОТПИША ЗА ЈУВЕНТУС, РЕАЛ ЌЕ ДОБИЕ 105 МИЛИОНИ ЕВРА“. sdk.mk. 10 јули 2018. Посетено на 16 јули 2019.
 7. „Un applauso infinito“. 17 мај 2018.
 8. „Grazie di tutto Claudio!“. 17 август 2018.
 9. „Vielen Dank, Swiss Express!“. 5 јуни 2018.
 10. „Grazie di tutto, Asa!“. 2 јули 2018.
 11. „Accordi con il Milan“ (PDF). 2 август 2018.
 12. ACCORDO CON IL REAL MADRID PER L’ACQUISIZIONE DEFINITIVA DEL CALCIATORE CRISTIANO RONALDO juventus.com
 13. „Zvanicno: Cristiano Ronaldo je novi igrac Juventusa“. ju1897.net. 10 јули 2018. Посетено на 16 јули 2019.
 14. Alessandro Bocci; Giampiero Timossi (10 јули 2018). „Cristiano Ronaldo alla Juve per 100 milioni: è l'affare del secolo“.
 15. „Accordo con il Genoa per l'acquisizione definitiva del calciatore Mattia Perin“ (PDF). 8 јуни 2018.
 16. „Zvanicno: Mattia Perin je golman Juventusa“. ju1897.net. 8 јуни 2018. Посетено на 16 јули 2019.
 17. „Accordo con il Valencia per l'acquisizione definitiva del calciatore João Pedro Cavaco Cancelo“ (PDF). 27 јуни 2018.
 18. „Zvanicno: Joao Pedro Cavaco Cancelo je igrac Juventusa“. ju1897.net. 27 јуни 2018. Посетено на 16 јули 2019.
 19. + 16 milioni € di oneri accessori, cfr. „Emre Can“ (PDF). 21 јуни 2018.
 20. „Spinazzola: «Essere qui è un sogno»“. 19 јули 2018.
 21. Lorenzo Bettoni (1 септември 2018). „Kean resta alla Juve: tra Raiola e dirigenza, i motivi della scelta“.
 22. „AGREEMENTS WITH MILAN“ (PDF). 2 август 2018.
 23. „Zvanicno: Bonucci u Juventusu, Higuain i Caldara u Milanu“. ju1897.net. 2 август 2018. Посетено на 16 јули 2019.
 24. Maurizio Crosetti (20 септември 2018). „La Coppa senza Var fa piangere Ronaldo, ma la Juve è d'acciaio“. la Repubblica. стр. 52.
 25. Marco Azzi (30 септември 2018). „Juve, arbitro e rissa“. la Repubblica. стр. 14.
 26. Maurizio Crosetti (3 октомври 2018). „La libertà di Dybala“. la Repubblica. стр. 40.
 27. Emanuele Gamba (28 октомври 2018). „Il rigorino e la magia“. la Repubblica. стр. 26.
 28. Emanuele Gamba (13 декември 2018). „Un disastro all'italiana, scivola anche la Juve“. la Repubblica. стр. 48.
 29. Emanuele Gamba (27 декември 2018). „Il salvagente di Ronaldo e l'avvelenata di Allegri“. la Repubblica. стр. 44.
 30. Emanuele Gamba (30 декември 2018). „La tripletta del Var nel giorno della Juve, collezionista di record“. la Repubblica. стр. 26.
 31. Filippo Conticello (12 јануари 2019). „Coppa Italia, Bologna-Juve 0-2: decidono Bernardeschi e Kean“.
 32. Emanuele Gamba (31 јануари 2019). „Allora si può battere“. la Repubblica. стр. 38.
 33. Maurizio Crosetti (13 март 2019). „Ronaldo mostruoso, la Juve è nella storia“. la Repubblica. стр. 34.
 34. Filippo Conticello (17 март 2019). „Serie A, Genoa-Juve 2-0: gol di Sturaro e Pandev, capolista battuta“.
 35. Federico Sala (16 април 2019). „Juventus-Ajax 1-2: non basta Cristiano Ronaldo, van de Beek e de Ligt eliminano i bianconeri“.
 36. Luca Bianchin (10 април 2019). „Ajax-Juve 1-1: CR7 regale, poi pari di Neres. Un buon pari“.
 37. Filippo Conticello (20 април 2019). „Serie A, Juve-Fiorentina 2-1: festa bianconera, ottavo scudetto di fila“.
 38. „Le foto della festa per lo scudetto della Juventus“. 21 април 2019.
 39. „Juve-Allegri, è divorzio: l'annuncio del club“. 17 мај 2019.
 40. Приклучен во првиот тим од Јувентус У23, cfr. „Supercoppa Italiana, i convocati“. 14 јануари 2019.
 41. Приклучен во првиот тим од Јувентус У23, cfr. „I convocati per Samp-Juve“. 25 мај 2019.
 42. Приклучен во првиот тим од Јувентус У23, cfr. „Inter-Juve, i convocati“. 26 април 2019.
 43. Приклучен во првиот тим од Јувентус У23, cfr. „Atalanta-Juve, i convocati“. 25 декември 2018.
 44. 44,0 44,1 Приклучен во првиот тим од Јувентус У23, cfr. „Juve-Udinese, i convocati“. 8 март 2019.
 45. Приклучен во првиот тим од Јувентус У23, cfr. „SPAL-Juve, i convocati bianconeri“. 12 април 2019.
 46. Се пласирале во групната фаза на Лигата на Европа 2019-2020 како победник на Купот на Италија 2018-2019.
 47. „TFN: 3 PUNTI DI PENALIZZAZIONE AL CHIEVO VERONA“. Архивирано од изворникот на 13 септември 2018. Посетено на 13 септември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Juventus Football Club S.p.A., уред. (20 април 2019). „W8NDERFUL“. Juventus Special.