ФК Јувентус сезона 2017-2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јувентус
сезона 2017–2018
ПретседателИталија Андреа Ањели
ТренерИталија Масимилијано Алегри
Серија А1-ви
Скудето (34. титула)
Суперкуп ИталијаВицешампиони
Куп на ИталијаШампиони
Куп на Италија (13. титула)
Лига на шампиониЧетвртфинале
Најдобар стрелецЛига:
Аргентина Пауло Дибала (22)
Вкупно:
Аргентина Пауло Дибала (26)
Домакин
Гост
Трети

Сезоната 2017-2018 за фудбалскиот клуб Јувентус била 120-та од неговото основање и единаесетта последователна сезона во највисоката лига на италијанскиот фудбал.

Преглед на сезоната[уреди | уреди извор]

Дресови[уреди | уреди извор]

Спортска опрема: Адидас
Главен спонзор: Jeep

Домашен

Домашен
(38. Серија А)
Гостински

Трет дрес

Прв голмански

Прв голмански
(38. Серија А)
Втор голмански

Трет голмански

Четврт голмански

Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Италија ГМ Џанлуиџи Буфон (Captain sports.svg)
2 Италија ОД Матија Де Шиљо
3 Италија ОД Џорџо Кјелини
4 Мароко ОД Меди Бенатија
5 Босна и Херцеговина СР Миралем Пјаниќ
6 Германија СР Сами Хедира
7 Колумбија НП Хуан Квадрадо
8 Италија СР Клаудио Маркизио
9 Аргентина НП Гонсало Игуаин
10 Аргентина НП Пауло Дибала
11 Бразил НП Даглас Коста
12 Бразил ОД Алекс Сандро
14 Франција СР Блез Матуиди
15 Италија ОД Андреа Барцалји
Бр. Позиција Играч
16 Италија ГМ Карло Пинсољо
17 Хрватска НП Марио Манџукиќ
20 Хрватска НП Марко Пјаца
21 Германија ОД Бенедикт Хеведес
22 Гана СР Квадво Асамоа
23 Полска ГМ Војчех Шченсни
24 Италија ОД Даниеле Ругани
26 Швајцарија ОД Стефан Лихтштајнер
27 Италија СР Стефано Стураро
30 Уругвај СР Родриго Бентанкур
32 Италија ГМ Матија Дел Фаверо
33 Италија НП Федерико Бернардески
34 Италија НП Фердинандо Дел Соле
38 Италија СР Фабрицио Калигара
  • играчите во италик го напуштиле клубот во текот на сезоната

Трансфери[уреди | уреди извор]

Прикажани се само побитните операции

Дошле[уреди | уреди извор]

Бразилското крило Даглас Коста бил доведен на заем од Бајерн Минхен за сума од 6 милиони евра со можност за трајен откуп за уште 40 милиони евра. Бразилецот одиграл одлична сезона и бил еден од најзаслужните играчи за освојувањето на титулите во Серија А и во Купот на Италија. На крајот од сезоната Јувентус ја искористил опцијата и трајно го откупил Коста.
По седум сезони во Јувентус Леонардо Бонучи го напуштил клубот и се преселил во Серија А ривалот, Милан. Сумата на неговиот трансфер изнесувала 42 милиони евра.
Дата Поз. Играч Години Од Сума Начин Извор
21 април 2017 СР, СР Уругвај Родриго Бентанкур 19 Аргентина Бока Хуниорс Бока Хуниорс €9.5M конечно [1]
1 јули 2017 ГМ, ГМ Италија Карло Пинсољо 27 Италија Латина Латина вратен од заем [2] [3]
12 јули 2017 НП, НП Бразил Даглас Коста 26 Германија Бајерн Минхен Бајерн Минхен €6M+€1M на заем до јуни 2018 со опција за откуп за €40M [4]
19 јули 2017 ГМ, ГМ Полска Војчех Шченсни 27 Англија Арсенал Арсенал €12.2M+€3.1M конечно [5]
20 јули 2017 ОД, ОД Италија Матија Де Шиљо 24 Италија Милан Милан €12M+€0.5M конечно [6]
24 јули 2017 НП, НП Италија Федерико Бернардески 23 Италија Фјорентина Фјорентина €40M конечно [7]
18 август 2017 СР, СР Франција Блез Матуиди 30 Франција Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен €20M+€10.5M конечно [8]
30 август 2017 ОД, ОД Германија Бенедикт Хеведес 29 Германија Шалке 04 Шалке 04 €3.5M+€3M на заем до јуни 2018 со опција за откуп за €13M [9]
31 август 2017 НП, НП Италија Фердинандо Дел Соле 19 Италија Пескара Пескара €3.7M конечно; позајмен истиот ден на Пескара па вратен во јануари [10]

Заминале[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Години Од Сума Начин Извор
29 јуни 2017 c ОД Бразил Дани Алвес 34 Франција Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен Бесплатно раскинат договор [11]
1 јули 2017 c ОД Италија Паоло де Челје 30 Без ангажман Бесплатно истечен договор [12]
3 јули 2017 c СР Италија Федерико Матиело 21 Италија СПАЛ СПАЛ Бесплатно на заем до јуни 2018 [13]
7 јули 2017 c ГМ Бразил Нето 27 Шпанија Валенсија Валенсија €6M+€1M конечно [14]
8 јули 2017 c ГМ Италија Емил Аудеро 20 Италија Венеција Венеција Бесплатно на заем до јуни 2018 [15]
14 јули 2017 c ОД Италија Леонардо Бонучи 30 Италија Милан Милан €42M конечно [16]
5 август 2017 c СР Италија Роландо Мандрагора 20 Италија Кротоне Кротоне Беспалтно на заем до јуни 2018 [17]
8 август 2017 c СР Габон Марио Лемина 23 Англија Саутхемптон Саутхемптон €17M+€3M конечно [18]
11 август 2017 c СР Венецуела Томас Ринкон 29 Италија Торино Торино €3M на заем до јуни 2018 со опција за откуп за €6M [19]
31 август 2017 c НП Италија Моизе Кен 17 Италија Верона Верона Бесплатно на заем до јуни 2018 [20]
31 август 2017 НП, НП Италија Фердинандо Дел Соле 19 Италија Пескара Пескара Бесплатно на заем до јуни 2018 [21]
4 јануари 2018 НП, НП Хрватска Марко Пјаца 22 Германија Шалке 04 Шалке 04 €0.8M+€0.2M на заем до 30 јуни 2018 [22][23]

Натпреварувања во сезоната[уреди | уреди извор]

Суперкуп на Италија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Суперкуп на Италија 2017.

Серија А[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Серија А 2017-2018.

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Скудето 1. Јувентус Јувентус 95 38 30 5 3 86 24 +62
2. Наполи Наполи 91 38 28 7 3 77 29 +48
3. Рома Рома 77 38 23 8 7 61 28 +33
4. Интер Интер 72 38 20 12 6 66 30 +36
5. Лацио Лацио 72 38 21 9 8 89 49 +40
6. Милан Милан 64 38 18 10 10 56 42 +14
[1] 7. Аталанта Аталанта 60 38 16 12 10 57 39 +18
8. Фјорентина Фјорентина 57 38 16 9 13 54 46 +8
9. Торино Торино 54 38 13 15 10 54 46 +8
10. Сампдорија Сампдорија 54 38 16 6 16 56 60 −4
11. Сасуоло Сасуоло 43 38 11 10 17 29 59 −30
12. Џенова Џенова 41 38 11 8 19 33 43 −10
13. Кјево Кјево 40 38 10 10 18 36 59 −23
14. Удинезе Удинезе 40 38 12 4 22 48 63 −15
15. Болоња Болоња 39 38 11 6 21 40 52 −12
16. Каљари Каљари 39 38 11 6 21 33 61 −28
17. СПАЛ СПАЛ 38 38 8 14 16 39 59 −20
1downarrow red.svg 18. Кротоне Кротоне 35 38 9 8 21 40 66 −26
1downarrow red.svg 19. Верона Верона 25 38 7 4 27 30 78 −48
1downarrow red.svg 20. Беневенто Беневенто 21 38 6 3 29 33 84 −51

Легенда:

      Шампион на Италија и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2018-2019.
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2018-2019.
      Се квалификува за фазата по групи во УЕФА Лига Европа 2018-2019.
      Се квалификува за третото коло од квалификациите за УЕФА Лига Европа 2018-2019.
      Испаѓа во Серија Б 2018-2019.

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднаков број на бодови помеѓу две или повеќе екипи, позицијата на табелата на екипата ќе биде одредена по следниве критериуми:
  • Освоени бодови во меѓусебните дуели
  • Гол-разлика во меѓусебните дуели
  • Вкупна гол-разлика
  • Вкупен број на постигнати голови
  • Ждрепка

Натпревари[уреди | уреди извор]

Куп на Италија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Фудбалски куп на Италија 2017-2018.

Јувентус го започнал своето учество во Купот на Италија директно во осминафиналето, како една од осумтте најдобро рангирани екипи.

Лига на шампиони[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „УЕФА Лига на шампиони 2017/18.

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1. Шпанија Барселона Барселона 6 4 2 0 9 1 +8 14
2. Италија Јувентус Јувентус 6 3 2 1 7 5 +2 11
3. Португалија Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон 6 2 1 3 8 9 −1 7
4. Грција Олимпијакос Олимпијакос 6 0 1 5 4 13 −9 1
  БАР ЈУВ СЛ ОЛИ
Шпанија Барселона Барселона 3–0 2–0 3–1
Италија Јувентус Јувентус 0–0 2–1 2–0
Португалија Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон 0–1 1–1 3–1
Грција Олимпијакос Олимпијакос 0–0 0–2 2–3

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Осминафинале[уреди | уреди извор]
Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Статистика[уреди | уреди извор]

Листа на стрелци[уреди | уреди извор]

Ранг Бр. Поз. Нац. Име Серија А Суперкуп Куп на Италија УЕФА ЛШ Вкупно
1 10 НП Аргентина Пауло Дибала 22 2 1 1 26
2 9 НП Аргентина Гонсало Игуаин 16 0 2 5 23
3 17 НП Хрватска Марио Манџукиќ 5 0 1 4 10
4 6 СР Германија Сами Хедира 9 0 0 0 9
5 5 СР Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ 5 0 1 1 7
6 11 НП Бразил Даглас Коста 4 0 2 0 6
7 7 СР Колумбија Хуан Квадрадо 4 0 0 1 5
33 НП Италија Федерико Бернардески 4 0 0 1 5
9 4 ОД Мароко Меди Бенатија 2 0 2 0 4
12 ОД Бразил Алекс Сандро 4 0 0 0 4
14 СР Франција Блез Матуиди 3 0 0 1 4
12 24 ОД Италија Даниеле Ругани 2 0 0 0 2
13 2 ОД Италија Матија Де Шиљо 1 0 0 0 1
21 ОД Германија Бенедикт Хеведес 1 0 0 0 1
Автоголови 4 0 1 0 5
Вкупно 86 2 10 14 112

Последно ажуририање: 19 јули 2018

Суви мрежи[уреди | уреди извор]

Ранг Бр. Поз. Нац. Име Серија А Суперкуп Куп на Италија УЕФА ЛШ Вкупно
1 1 ГМ Италија Џанлујџи Буфон 11 0 3 2 16
2 23 ГМ Полска Војчех Шченсни 11 0 2 1 14
Вкупно 22 0 5 3 30

Последно ажурирање: 19 јули 2018

Дисциплина[уреди | уреди извор]

Бр. Поз Нац Играч Серија А Суперкуп Куп на Италија УЕФА ЛШ Вкупно
добил жолт картон Yellow cardYellow cardRed card Red card добил жолт картон Yellow cardYellow cardRed card Red card добил жолт картон Yellow cardYellow cardRed card Red card добил жолт картон Yellow cardYellow cardRed card Red card добил жолт картон Yellow cardYellow cardRed card Red card
1 ГМ Италија Џанлујџи Буфон 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1 2 0 1
16 ГМ Италија Карло Пинсољо 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 ГМ Полска Војчех Шченсни 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 ОД Италија Матија Де Шиљо 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
3 ОД Италија Џорџо Кјелини 2 0 0 0 0 0 2 0 0 2 0 0 6 0 0
4 ОД Мароко Меди Бенатија 8 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 12 0 0
12 ОД Бразил Алекс Сандро 8 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0 12 0 0
15 ОД Италија Андреа Барцалји 2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0
21 ОД Германија Бенедикт Хеведес 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
24 ОД Италија Даниеле Ругани 3 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 4 0 0
26 ОД Швајцарија Стефан Лихтштајнер 6 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0 8 0 0
5 СР Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ 5 0 0 1 0 0 1 0 0 4 0 0 11 0 0
6 СР Германија Сами Хедира 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
7 СР Колумбија Хуан Квадрадо 5 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 6 0 0
8 СР Италија Клаудио Маркизио 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
14 СР Франција Блез Матуиди 3 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 4 0 0
22 СР Гана Квадво Асамоа 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0
27 СР Италија Стефано Стураро 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 0
30 СР Уругвај Родриго Бентанкур 0 0 0 0 0 0 2 0 0 3 0 0 5 0 0
38 СР Италија Фабрицио Калигара 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0
9 НП Аргентина Гонсало Игуаин 4 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 5 0 0
10 НП Аргентина Пауло Дибала 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0
11 НП Бразил Даглас Коста 1 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0 3 0 0
17 НП Хрватска Марио Манџукиќ 3 1 0 1 0 0 1 0 0 2 0 0 7 1 0
20 НП Хрватска Марко Пјаца 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
33 НП Италија Федерико Бернардески 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0
34 НП Италија Фердинандо Дел Соле 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Вкупно 64 1 0 3 0 0 11 0 0 25 1 1 98 2 1

Последно ажурирање: 19 јули 2018

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ќе учествуваат во УЕФА Лига Европа 2018-2019 благодарение на победата во Куп на Италија 2017-2018 на екипа која веќе се квалификувала за УЕФА Лигата на шампионите (Јувентус) преку првенството.