Прејди на содржината

Ванда Метрополитано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион Метрополитано
Место
Отворен 6 септември 1994
Проширен 2017
Затворен 2004
Сопственик Град Мадрид (1992–2002),
Град Мадрид (2002–2017),
Атлетико Мадрид
Оператор ФК Атлетико Мадрид
Игра Атлетико Мадрид
Гледачи 67,703

Стадион Метрополитано (шпански: Estadio Metropolitano), исто така познат како Ванда Метрополитано за спонзорски причини, е стадион во Мадрид, Шпанија. Тоа е домашен стадион на Атлетико Мадрид од сезоната 2017-18 година. Се наоѓа во населбата Росас во областа Сан Блас-Каналехас. Стадионот бил изграден како дел од неуспешната понуда на Мадрид за да биде домаќин на Светското атлетско првенство во 1997 година и бил отворен на 6 септември 1994 година од заедницата на Мадрид. Бил затворен во 2004 година поради кандидатурата на градот за Олимпијадата во 2016 година. Во 2013 година, го предал во сопственост на Атлетико Мадрид, кој го одиграл својот прв натпревар таму на 16 септември 2017 година. Стадионот има сместивост од 20.000 гледачи по неговото затворање и повторно бил отворен со сместивост за седење за 67.703.  Именуван е за домаќин на финалето на Лигата на шампионите во 2019 година.

Наводи[уреди | уреди извор]