Ањели (семејство)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Семејство Ањели)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ањели (италијански: Agnelli) — познато италијанско семејство. Познати членови на семејството се:

 • Џовани Ањели (1866-1945), италијански производител и основач на Фиат
  • Едоардо Ањели (1892-1935), италијански индустријалец и син на Џовани
   • Џани Ањели (1921-2003), влијателен иѕалијански индустријалец, најстар син на Едоардо
    • Едоардо Ањели ( 1954-2000), син на Џани
   • Марела Ањели (1927-), сопруга на Џани
   • Сузана Ањели (1922-2009), италијанска политичарка, сестра на Џани
   • Умберто Ањели (1934-2004), италијански претприемач и политичар, најмлад брат на Џани
    • Џовани Ањели (Giovanni Alberto Agnelli; 1964-1997)
    • Андреа Ањели (1975- ) италијански стопанственик, претседател на Јувентус, син на Умберто
    • Џон Елкан (1976- ) америчко-италијански стопанственик претседател, на Exor и Фиат, внук на Џани

Поврзано[уреди | уреди извор]