ФК Јувентус сезона 2016-2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јувентус
сезона 2016–2017
ПретседателИталија Андреја Ањели
ТренерИталија Масимилијано Алегри
Серија А1-ви
Скудето (33. титула)
Суперкуп ИталијаВицешампиони
Куп на ИталијаШампиони
Куп на Италија (12. титула)
Лига на шампиониВицешампиони
Најдобар стрелецЛига:
Аргентина Гонсало Игуаин (24)
Вкупно:
Аргентина Гонсало Игуаин (32)
Домаќин
Гост
Трети

Сезоната 2016-17 за фудбалскиот клуб Јувентус била 119-та од неговото основање и десетта последователна сезона во највисоката лига на италијанскиот фудбал.

Дресови[уреди | уреди извор]

Спортска опрема: Адидас
Главен спонзор: Jeep

Домашен
Гостински
Трет дрес
Прв голмански
Втор голмански
Трет голмански
Четврт голмански

Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Италија ГМ Џанлуиџи Буфон (капитен)
3 Италија ОД Џорџо Кјелини
4 Мароко ОД Мехди Бенатија
5 Босна и Херцеговина СР Миралем Пјаниќ
6 Германија СР Сами Хедира
7 Колумбија НП Хуан Квадрадо
8 Италија СР Клаудио Маркизио
9 Аргентина СР Гонсало Игуаин
11 Бразил СР Ернанес
12 Бразил ОД Алекс Сандро
14 Италија СР Федерико Матиело
15 Италија ОД Андреја Барцаљи
17 Хрватска НП Марио Манџукиќ
18 Габон СР Марио Лемина
19 Италија ОД Леонардо Бонучи
20 Хрватска НП Марко Пјаца
Бр. Позиција Играч
21 Аргентина НП Пауло Дибала
22 Гана СР Квадво Асамоа
23 Бразил ОД Дани Алвес
24 Италија ОД Даниеле Ругани
25 Бразил ГМ Нето
26 Швајцарија ОД Стефан Лихтштајнер
27 Италија СР Стефано Стураро
28 Венецуела СР Томас Ринкон
32 Италија ГМ Емил Аудеро
33 Франција ОД Патрис Евра
34 Италија ОД Моизе Кен [1]
35 Франција ОД Јоан Северен [2]
38 Италија СР Роландо Мандрагора
42 Италија ГМ Матија Дел Фаверо [3]
46 Франција СР Меди Лерис [4]
 • играчите во италик го напуштиле клубот во текот на сезоната

Трансфери[уреди | уреди извор]

Прикажани се само побитните операции

Дошле[уреди | уреди извор]

Аргентинскиот напаѓач Гонсало Игуаин бил купен од Наполи за сума од 90 милиони евра, со што станал најскапиот трансфер во историјата на клубот и најскапиот трансфер во историјата на Серија А. Тој се покажал како вистинско засилување постигнувајќи 32 гола во својата прва сезона во црно-белиот дрес, со што бил најдобар стрелец на клубот за сезоната.
Францускиот играч од средниот ред Пол Погба по четири шампионски сезони поминати во Јувентус, го напуштил клубот и се преселил во англискиот Манчестер Јунајтед за тогашна рекордна сума во историјата на фудбалот од 105 милиони евра.
Дата Поз. Играч Од Начин и сума
13 јуни 2016 c СР Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ Рома Рома конечно (32 мил. €)[1]
27 јуни 2016 c ОД Бразил Дани Алвес Барселона Барселона Бесплатно [2]
15 јули 2016 c ОД Мароко Мехди Бенатија Бајерн Минхен Бајерн Минхен на заем (3 мил. €) до крајот на сезоната со можност за откуп за дополнителни (17 мил. €)[3]
21 јули 2016 c НП Хрватска Марко Пјаца Динамо Загреб Динамо Загреб конечно (23 мил. €)[4]
26 јули 2016 c НП Аргентина Гонсало Игуаин Наполи Наполи конечно (90 мил. €)[5]
31 август 2016 c СР Колумбија Хуан Квадрадо Челси Челси на заем (5 мил. €) до јуни 2019 со опција за постојан трансфер за (25 мил. €)[6]
3 јануари 2017 c СР Венецуела Томас Ринкон Џенова Џенова конечно (8 мил. €)[7]

Заминале[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Од Начин и сума
21 јуни 2016 c НП Шпанија Алваро Мората Реал Мадрид Реал Мадрид конечно (30 мил. €) - buy-back клаузула[8]
30 јуни 2016 c ОД Уругвај Мартин Касерес - истечен договор [9]
30 јуни 2016 c ГМ Бразил Рубињо - истечен договор [10]
30 јуни 2016 c СР Колумбија Хуан Квадрадо Челси Челси вратен од заем
30 јуни 2016 c НП Италија Андреја Фавили Ливорно Ливорно вратен од заем[11]
4 јули 2016 c СР Италија Симоне Падоин Каљари Каљари конечно (0,6 мил. €)[12]
4 август 2016 c СР Франција Пол Погба Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед конечно (105 мил. €) плус бонуси (5 мил. €)[13]
10 август 2016 c ОД Чиле Маурисио Исла Каљари Каљари конечно (4 мил. €)[14]
19 август 2016 c СР Аргентина Роберто Переира Вотфорд Вотфорд конечно (13 мил. €) плус бонуси (2 мил. €)[15]
28 август 2016 c НП Италија Симоне Ѕаѕа Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед на заем (5 мил. €) до крајот на сезоната со можност за откуп за дополнителни (20 мил. €) во зависност од бројот на настапите[16]
30 август 2016 c ОД Италија Лука Мароне Зулте Варегем Зулте Варегем на заем до јуни 2017[17]

Натпреварувања во сезоната[уреди | уреди извор]

Суперкуп на Италија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Суперкуп на Италија 2016.

Серија А[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Серија А 2016-2017.

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Шампион на Италија Освојувач на Купот на Италија Coppacampioni.png 1. Јувентус Јувентус 91 38 29 4 5 77 27 +50
Coppacampioni.png 2. Рома Рома 87 38 28 3 7 90 38 +52
Coppacampioni.png 3. Наполи Наполи 86 38 26 8 4 94 39 +55
Coppauefa.png 4. Аталанта Аталанта 72 38 21 9 8 62 41 +21
Coppauefa.png 5. Лацио Лацио 70 38 21 7 10 74 51 +23
Coppauefa.png[5] 6. Милан Милан 63 38 18 9 11 57 45 +12
7. Интер Интер 62 38 19 5 14 72 49 +23
8. Фјорентина Фјорентина 60 38 16 12 10 63 57 +6
9. Торино Торино 53 38 13 14 11 71 66 +5
10. Сампдорија Сампдорија 48 38 12 12 14 49 55 −6
11. Каљари Каљари 47 38 14 5 19 55 76 −21
12. Сасуоло Сасуоло 46 38 13 7 18 58 63 −5
13. Удинезе Удинезе 45 38 12 9 17 47 55 −8
14. Кјево Кјево 43 38 12 7 19 43 61 −18
15. Болоња Болоња 41 38 11 8 19 40 58 −18
16. Џенова Џенова 36 38 9 9 20 38 64 −26
17. Кротоне Кротоне 34 38 9 7 22 34 58 −24
1downarrow red.svg 18. Емполи Емполи 32 38 8 8 22 29 61 −32
1downarrow red.svg 19. Палермо Палермо 26 38 6 8 24 33 77 −44
1downarrow red.svg 20. Пескара Пескара 18 38 3 9 26 37 81 −44

Легенда:

      Шампион на Италија и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2017-2018.
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2017-2018.
      Се квалификува за плејоф рундата (од квалификациите) за УЕФА Лигата на шампионите 2017-2018.
      Се квалификува за фазата по групи во УЕФА Лига Европа 2017-2018.
      Се квалификува за третото коло од квалификациите за УЕФА Лига Европа 2017-2018.
      Испаѓа во Серија Б 2017-2018.

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднаков број на бодови помеѓу две или повеќе екипи, позицијата на табелата на екипата ќе биде одредена по следниве критериуми:
 • Освоени бодови во меѓусебните дуели
 • Гол-разлика во меѓусебните дуели
 • Вкупна гол-разлика
 • Вкупен број на постигнати голови
 • Ждрепка

Натпревари[уреди | уреди извор]

Куп на Италија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Фудбалски куп на Италија 2016-2017.

Јувентус го започнал своето учество во Купот на Италија директно во осминафиналето, како една од осумтте најдобро рангирани екипи.

Лига на шампиони[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „УЕФА Лига на шампиони 2016/17.

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Јувентус 6 4 2 0 11 2 +9 14
2. Шпанија Севиља 6 3 2 1 7 3 +3 11
3. Франција Лион 6 2 2 2 5 3 +2 8
4. Хрватска Динамо Загреб 6 0 0 6 0 15 -15 0

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Осминафинале[уреди | уреди извор]
Четвртфинале[уреди | уреди извор]
Полуфинале[уреди | уреди извор]
Финале[уреди | уреди извор]

Статистика[уреди | уреди извор]

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Ранг Бр. Поз. Нац. Име Серија А Суперкуп Куп на Италија УЕФА ЛШ Вкупно
1 9 НП Аргентина Гонсало Игуаин 24 0 3 5 32
2 21 НП Аргентина Пауло Дибала 11 0 4 4 19
3 17 НП Хрватска Марио Манџукиќ 7 0 1 3 11
4 5 СР Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ 5 0 2 1 8
5 23 ОД Бразил Дани Алвес 2 0 1 3 6
6 6 СР Германија Сами Хедира 5 0 0 0 5
19 ОД Италија Леонардо Бонучи 3 0 1 1 5
8 3 ОД Италија Џорџо Кјелини 2 1 0 1 4
9 7 СР Колумбија Хуан Квадрадо 2 0 0 1 3
12 ОД Бразил Алекс Сандро 3 0 0 0 3
24 ОД Италија Даниеле Ругани 2 0 0 1 3
12 8 СР Италија Клаудио Маркизио 1 0 0 1 2
13 4 ОД Мароко Мехди Бенатија 1 0 0 0 1
11 СР Бразил Ернанес 1 0 0 0 1
18 СР Габон Марио Лемина 1 0 0 0 1
20 НП Хрватска Марко Пјаца 0 0 0 1 1
26 СР Швајцарија Стефан Лихтштајнер 1 0 0 0 1
34 НП Италија Моизе Кин 1 0 0 0 1
Авто гол 5 0 0 0 5
Вкупно 77 1 12 22 112

Последно ажурирање: 3 јуни 2017

Суви мрежи[уреди | уреди извор]

Ранг Бр. Поз. Нац. Име Серија А Суперкуп Куп на Италија УЕФА ЛШ Вкупно
1 1 ГМ Италија Џанлујџи Буфон 13* 0 0 8 21
2 25 ГМ Бразил Нето 6* 0 1 1 8
Вкупно 19 0 1 9 29

* Вклучувајќи и една поделена сува мрежа против Каљари.

Последно ажурирање: 3 јуни 2017

Дисциплина[уреди | уреди извор]

Бр. Поз Нац Играч Серија А Суперкуп Куп на Италија УЕФА ЛШ Вкупно
добил жолт картон Yellow cardYellow cardRed card Red card добил жолт картон Yellow cardYellow cardRed card Red card добил жолт картон Yellow cardYellow cardRed card Red card добил жолт картон Yellow cardYellow cardRed card Red card добил жолт картон Yellow cardYellow cardRed card Red card
1 ГМ Италија Џанлујџи Буфон 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
25 ГМ Бразил Нето 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32 ГМ Италија Емил Аудеро 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 ОД Италија Џорџо Кјелини 4 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 5 0 0
4 ОД Мароко Мехди Бенатија 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0
12 ОД Бразил Алекс Сандро 5 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0 7 0 0
15 ОД Италија Андреја Барцаљи 2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0
19 ОД Италија Леонардо Бонучи 5 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 0 9 0 0
23 ОД Бразил Дани Алвес 5 0 0 0 0 0 2 0 0 1 0 0 7 0 0
24 ОД Италија Даниеле Ругани 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0
26 ОД Швајцарија Стефан Лихтштајнер 5 0 0 1 0 0 1 0 0 1 0 0 8 0 0
33 ОД Франција Патрис Евра 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 2 0 0
5 СР Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ 5 0 0 0 0 0 2 0 0 2 0 0 9 0 0
6 СР Германија Сами Хедира 2 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 5 0 0
7 СР Колумбија Хуан Квадрадо 8 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 9 1 0
8 СР Италија Клаудио Маркизио 2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0
11 СР Бразил Ернанес 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0
18 СР Габон Марио Лемина 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 2 1 0
22 СР Гана Квадво Асамоа 2 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 3 0 0
27 СР Италија Стефано Стураро 5 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 6 0 0
28 СР Венецуела Томас Ринкон 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0
9 НП Аргентина Гонсало Игуаин 1 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0
17 НП Хрватска Марио Манџукиќ 5 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0 9 0 0
20 НП Хрватска Марко Пјаца 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
21 НП Аргентина Пауло Дибала 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 0
34 НП Италија Моизе Кин 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Вкупно 69 0 0 2 0 0 10 0 0 27 2 0 108 2 0

Последно ажурирање: 3 јуни 2017

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Се приклучил на тренинг со првиот тим од Примавера тимот, cfr. „Juve-Udinese, i convocati“. 14 октомври 2016.
 2. Се приклучил на тренинг со првиот тим од Примавера тимот, cfr. „OL-Juve, i convocati bianconeri“. 17 октомври 2016.
 3. Се приклучил на тренинг со првиот тим од Примавера тимот, cfr. „I convocati per Juve-Bologna“. 7 јануари 2017.
 4. Се приклучил на тренинг со првиот тим од Примавера тимот, cfr. „Al lavoro per la Finale“. 15 мај 2017.
 5. Изборил право да учествува во Лига Европа 2017-2018 откако победникот на Купот на Италија 2016-2017 (Јувентус) веќе се квалификувал за европските натпреварувања преку првенството.