ФК Јувентус сезона 2001-2002

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јувентус
сезона 2001–2002
ПретседателИталија Виторио Кјузано
ТренерИталија Марчело Липи
Серија А1-ви
Скудето (26. титула)
Куп на ИталијаФинале
Лига на шампиониВтора групна фаза
Најдобар стрелецЛига:
Франција Давид Трезеге (24)
Вкупно:
Франција Давид Трезеге (32)
Домакин
Гост

Сезоната 2001-2002 за фудбалскиот клуб Јувентус била 104-та од неговото основање и 100-та последователна сезона во највисоката лига на италијанскиот фудбал.

Преглед на сезоната[уреди | уреди извор]

Пред стартот на сезоната Јувентус довел неколку значајни засилувања. Голманот Џанлујџи Буфон кој дошол од Парма за 53 милиони евра, станал најскапо платениот голман на сите времиња. Заедно со него од Парма дошол и Лилијан Тирам, кој пак не успеал да се воспостави како централен дефанзивец и завршил како стартер на позицијата десен бек. Павел Недвед дошол од Лацио (како замена за заминатиот Зинедин Зидан) и одиграл солидна сезона, сепак без формата во која тој настапувал неколку години пред тоа, додека колегата од Лацио, Марсело Салас, пак се претворил во апсолутно промашување, откако целосно не успеал да се вклопи на условите во новата средина, поминувајќи ја речиси целата сезона седнат на клупата за резерви. Од друга страна пак, кога се во прашање заминатите играчи, трансферот на Зидан од Јувентус во Реал Мадрид бил светски рекорд во тоа време, и го чинел шпанскиот клуб 75 милиони евра. Покрај Зидан, клубот го напуштиле и Филипо Инѕаги и Едвин ван дер Сар. Во новата сезона дошло до промена и на тренерската клупа, каде се вратил Марчело Липи за да го замени Карло Анчелоти.

Во сезоната 2001-2002, Јувентус ставил крај на тригодишната суша без првенствена титула, по невероватниот пресврт на крајот од сезоната во кој и среќата им била наклонета во текот на последното коло на Серија А, кога тогашниот лидер Интер настрадал од колапсот на нерви. Во последното коло од лигата, Јувентус го победил со 2-0 на гостински терен Удинезе, додека Интер загубил од Лацио со 2-4 и така ги загубил двата бода предност на врвот на табелата. Со тоа Јувентус го освоил 26-тиот наслов шампион на Италија, и ја поправил сликата по разочарувачкото испаѓање од Лигата на шампионите во втората групна фаза. Тие исто така, стигнале до финалето на Купот на Италија каде го загубиле трофејот од Парма; иако вкупниот резултат по двата натпревари бил нерешен 2-2, пресудило правилото за гол во гости.

Како за клубот така и за индивидуалните играчи, оваа сезона била значајна затоа што новиот голман Џанлујџи Буфон бил прогласен за најдобар голман во светот, додека напаѓачот Давид Трезеге го направил пробивот во Серија А, и ја споделил наградата за најдобар стрелец со Дарио Хубнер од екипата на Пјаченца. Алесандро Дел Пјеро исто така, одиграл клучна улога во успехот, постигнувајќи 16 гола.

Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Италија ГМ Џанлуиџи Буфон
2 Италија ОД Чиро Ферара
3 Италија ОД Микеле Парамати
4 Уругвај ОД Паоло Монтеро
5 Хрватска ОД Игор Тудор
6 Уругвај СР Фабијан О'Нил
7 Италија ОД Џанлука Песото
8 Италија СР Антонио Конте
9 Чиле НП Марсело Салас
10 Италија НП Алесандро Дел Пјеро Captain sports.svg
11 Чешка СР Павел Недвед
12 Италија ГМ Микеланџело Рампуља
13 Италија ОД Марк Јулиано
14 Италија СР Кристијан Ѕенони
15 Италија ОД Алесандро Бириндели
16 Италија СР Енцо Мареска
17 Франција НП Давид Трезеге
19 Италија ОД Џанлука Ѕамброта
20 Италија СР Алесио Такинарди
21 Франција ОД Лилијан Тирам
Бр. Позиција Играч
22 Уругвај ГМ Фабијан Карини
23 Италија СР Марко Ригони
25 Уругвај НП Марсело Залајета
26 Холандија СР Едгар Давидс
27 Италија НП Никола Аморузо
28 Бразил СР Атирсон
29 Италија НП Стефано Романо
30 Италија СР Алесандро Фрара
31 Италија ОД Феличе Пиколо
32 Италија СР Стефано Родинела
33 Франција НП Винсент Перикард
34 Франција ГМ Ландри Бонефои
35 Италија ОД Матиа Казани
36 Узбекистан СР Илијос Зејтулаев
37 Русија СР Виктор Будијански
38 Парагвај НП Томас Гузман
39 Италија ОД Франческо Скардина
40 Италија ГМ Антонио Миранте
41 Италија ОД Доменико Мајета
  • играчите во италик го напуштиле клубот во текот на сезоната

Натпреварувања во сезоната[уреди | уреди извор]

Серија А[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Серија А 2001-2002.

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Scudetto.svg 1. Јувентус Јувентус 71 34 20 11 3 64 23 +41
2. Рома Рома 70 34 19 13 2 58 24 +34
3. Интер Интер 69 34 20 9 5 62 35 +27
4. Милан Милан 55 34 14 13 7 47 33 +14
5. Кјево Кјево 54 34 14 12 8 57 52 +5
6. Лацио Лацио 53 34 14 11 9 50 37 +13
7. Болоња Болоња 52 34 15 7 12 40 40 0
8. Перуџа Перуџа 46 34 13 7 14 38 46 -8
9. Аталанта Аталанта 45 34 12 9 13 41 50 -9
[1] 10. Парма Парма 44 34 12 8 14 43 47 -4
11. Торино Торино 43 34 10 13 11 37 39 -2
12. Пјаченца Пјаченца 42 34 11 9 14 49 43 +6
13. Бреша Бреша 40 34 9 13 12 43 52 -9
14. Удинезе Удинезе 40 34 11 7 16 41 52 -11
1downarrow red.svg 15. Верона Верона 39 34 11 6 17 41 53 -12
1downarrow red.svg 16. Лече Лече 28 34 6 10 18 36 56 -20
1downarrow red.svg 17. Фјорентина Фјорентина[2] 22 34 5 7 22 29 63 -34
1downarrow red.svg 18. Венеција Венеција 18 34 3 9 22 30 61 -31

Легенда:

      Шампион на Италија и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2002-2003.
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2002-2003.
      Се квалификува за третото коло од квалификациите за УЕФА Лигата на шампионите 2002-2003
      Се квалификува за првото коло на Куп на УЕФА 2002-2003.
      Се квалификува за третото коло или второто коло на Интертото куп 2002.
      Испаѓа во Серија Б 2002-2003.

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Аталанта одбила да игра во Интертото купот.

Натпревари[уреди | уреди извор]


Куп на Италија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Фудбалски куп на Италија 2001-2002.

Осминафинале[уреди | уреди извор]


Четвртфинале[уреди | уреди извор]


Полуфинале[уреди | уреди извор]


Финале[уреди | уреди извор]


Лига на шампиони[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „УЕФА Лига на шампиони 2001/02.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група Е[уреди | уреди извор]
Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
Италија Јувентус Јувентус 6 3 2 1 11 8 +3 11
Португалија Порто Порто 6 3 1 2 7 5 +2 10
Шкотска Селтик Селтик 6 3 0 3 8 11 −3 9
Норвешка Розенборг Розенборг 6 1 1 4 4 6 −2 4

Втора групна фаза[уреди | уреди извор]

Група Д[уреди | уреди извор]
Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
Германија Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен 6 3 1 2 11 11 0 10
Шпанија Депортиво Ла Коруња Депортиво Ла Коруња 6 3 1 2 7 6 +1 10
Англија Арсенал Арсенал 6 2 1 3 8 8 0 7
Италија Јувентус Јувентус 6 2 1 3 7 8 −1 7

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Поз. Играч Лига ЛШ Куп Вкупно
1 Франција Давид Трезеге 24 9 0 33
2 Италија Алесандро Дел Пјеро 16 4 1 21
3 Италија Никола Аморузо 0 1 6 7
4 Уругвај Марсело Залајета 0 1 5 6
Хрватска Игор Тудор 4 2 0 6
6 Чешка Павел Недвед 4 0 0 4
Италија Чиро Ферара 3 0 1 4

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Победник на Куп на Италија.
  2. Al termine del campionato fallisce per bancarotta, ripartendo dalla Serie C2 con il nome di Florentia Viola.
  3. Натпреварот беше првично закажан за 21-ви Ноември, но се одигра 7 дена подоцна заради густата магла во Торино.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]