Прејди на содржината

Алесандро Бириндели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алесандро Бириндели
Лични податоци
Роден на 12 ноември 1974(1974-11-12)(49 г.)
Роден во Пиза, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001760000001,76 м
Играчки податоци
Позиција десен и лев бек
Повлекување 2010 (35 години) - како играч
Младинска кариера
Сан Фредијано
Емполи Емполи
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1992–1997 Емполи Емполи 118 (1)
1997–2008 Јувентус Јувентус 196 (2)
2008–2009 Пиза Пиза 37 (0)
2009–2010 Пескина ВЏ 27 (0)
Репрезентација
1991 Италија Италија 17 0 (0)
1997 Италија Италија 23 3 (0)
2002–2004 Италија Италија 6 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 1 јули 2010.
† Учества (Голови).

Алесандро Бириндели (италијански: Alessandro Birindelli) — поранешен италијански фудбалер, играч од одбраната.

Во текот на својата кариера има настапувано за Емполи, Јувентус, Пиза и Пескина Вале дел Џовенко.