Марсело Салас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чиле Марсело Салас
Салас во 2015
Лични податоци
Полно име Хосе Марсело Салас Мелинао
Роден на 24 декември 1974(1974-12-24)(49 г.)
Роден во Темуко, Чиле
Висина &100000000000001730000001,73 м
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Повлекување 25 ноември 2008 (34 години)
Младинска кариера
1989–1992 Сантос Темуко
1992–1993 Универсидад де Чиле Унив. де Чиле
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1993–1996 Универсидад де Чиле Унив. де Чиле 77 (50)
1996–1998 Ривер Плејт Ривер Плејт 53 (24)
1998–2001 Лацио Лацио 79 (34)
2001–2006 Јувентус Јувентус 18 (2)
2003–2005 Ривер Плејт Ривер Плејт 32 (10)
2005–2006 Универсидад де Чиле Унив. де Чиле 74 (35)
Репрезентација
1994–2007 Чиле Чиле 70 (37)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Хосе Марсело Салас Мелинао (роден на 24 декември 1974 година во Темуко), популарно наречен како Ел Матадор (поради неговото славење на головите),[1] Ел Феномено, и Шилено, е поранешен чилеански фудбалер, кој играл како напаѓач.

Тој настапувал во Чиле, Аргентина и Италија, освојувајќи титули со секој клуб за кој играл и бил прогласен за Јужноамерикански фудбалер на годината во 1997 година. Моќен и здрав напаѓач, со добра техника, добро познат со неговата пргав допир со својата лева нога, како и неговите воздушни способности, Салас имал плоден голгетерски рекорд во неговата кариера;[2][3][4][5][6] со 37 гола во 70 репрезентативни настапи помеѓу 1994 и во 2007 година, и со тоа е денес вториот чилеански најдобар стрелец на сите времиња, зад Алексис Санчес. Тој бил дел од чилеанската репрезентација на  Светското Првенство во 1998 година во Франција, каде што постигнал четири гола во четири натпревари, со што го одвел својот тим во вториот круг на натпреварувањето. Освен на Светското првенство во 1998 година, Салас играл со Чиле на два турира на Копа Америка, помагајќи неговата нација да заврши на четвртото место во 1999 година

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „El Matador dice addio, Salas lascia il calcio“ (италијански). Sky.it. 3 June 2009. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 18 January 2016.
  2. Riath Al-Samarrai (14 November 2013). „Those Chileans weren't half hot... A look at the five best players to emerge from the South American country“. The Daily Mail. Посетено на 18 January 2016.
  3. „Marcelo Salas“. Britannica. Посетено на 18 January 2016.
  4. Alan Nixon (17 November 1997). „Football: Ferguson looks to South America for pounds 10m deal on Salas“. The Independent. Посетено на 18 January 2016.
  5. Stefano Petrucci (3 January 1999). „Lazio, la coppia atomica“ [Lazio, the atomic pair] (италијански). Il Corriere della Sera. Посетено на 18 January 2016.
  6. Stefano Bedeschi (25 December 2015). „Gli eroi in bianconero: Marcelo SALAS“ [The heroes in black and white: Marcelo Salas] (италијански). Tutto Juve. Посетено на 18 January 2016.