Кристијан Зенони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристијан Зенони
Cristian Zenoni
Лични податоци
Роден на 23 април 1977 (1977-04-23) (42 г.)
Роден во Трескоре Балнеарио, Италија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција десен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Монца
Број 18
Младинска кариера
Аталанта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2005 Аталанта 120 (2)
2002Пистоезе (позајмен) 30 (0)
2001 Милан 0 (0)
2005 Јувентус 37 (2)
2003-2005Сампдорија (позајмен) 59 (0)
2005-2008 Сампдорија 86 (1)
2008-2010 Удинезе 49 (0)
2009-2010 Албинолефе 32 (1)
2010- Монца 9 (0)
Репрезентација
2007- Италија 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Кристијан Зенони (роден на 23 април 1977 во Трескоре Балнеарио, Бергамо) е италијански одбранбен фудбалер, кој во моментов игра за Монца. Неговиот брат близнак Дамијано Зенони е исто така, професионален играч.

Репрезентативни настапи и голови[уреди | уреди извор]

# Дата Град Противник Резултат Натпревар
1 28 јануари 2001. Рим, Италија  Аргентина 1–2 пораз Пријателска
2 16 август 2006. Ливорно, Италија  Хрватска 0–2 пораз Пријателска
* Настапи и (голови) во репрезентацијата последен шат се ажурирани 5 јануари 2012.

Титули[уреди | уреди извор]

Италија Јувентус[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (италијански) bolognafc.it Профил и статистика