Кристијан Ѕенони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристијан Ѕенони
KL-2018 (16) (cropped.jpg
Лични податоци
Роден на 23 април 1977 (1977-04-23) (45 г.)
Роден во Трескоре Балнеарио, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Играчки податоци
Позиција десен бек
Повлекување 2013 - како играч
Младинска кариера
Аталанта Аталанта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000-2005 Аталанта Аталанта 120 (2)
2002Пистоезе Пистоезе 30 (0)
2001-2003 Јувентус Јувентус 37 (2)
2003-2008 Сампдорија Сампдорија 129 (1)
2008-2010 Болоња Болоња 49 (0)
2010-2011 Албинолефе Албинолефе 32 (1)
2011-2012 Монца Монца 14 (0)
2012-2013 600px Yellow HEX-FFFF00 Red HEX-FF0000.svg Грумелезе 25 (0)
Репрезентација
1998-1999 Италија Италија 21 3 (0)
2001-2006 Италија Италија 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Кристијан Ѕенони (роден на 23 април 1977 во Трескоре Балнеарио, Бергамо) — италијански фудбалски тренер и поранешен фудбалер, играч од одбраната.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој е брат близнак на Дамијано Ѕенони, кој исто така бил професионален фудбалер и со кого заедно играле во екипата на Аталанта на почетокот од нините кариери.

Титули[уреди | уреди извор]

Италија Јувентус[уреди | уреди извор]

2001-2002, 2002-2003
2002, 2003

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (италијански) bolognafc.it Профил и статистика