ФК Рома сезона 2000-2001

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рома
сезона 2000–2001
СопственикИталија Франко Сенси
ТренерИталија Фабио Капело
Скудето Серија А1-ви (3. титула)
Куп на Италија Куп на Италијаосминафинале
Куп на УЕФА Куп на УЕФАчетврта рунда
Најдобар стрелецЛига:
Аргентина Габриел Батистута (20)
Вкупно:
Аргентина Габриел Батистута (21)

ФК Рома ја освоиле нивната трета титула шампион на Италија, освојувајќи го насловот во сезоната 2000-01 во Серија А, и така трофејот наменет за победникот останал во главниот град на Италија откако сезоната пред тоа триумфирал градскиот ривал Лацио. Трансферот на искусниот напаѓач на Фјорентина , Габриел Батистута одиграл клучна улога за титулата на Рома, бидејќи аргентинецот постигнал 20 гола во Серија А со кои уште еднаш потврдил дека е голема ѕвезда во светскиот фудбал.

Тренерот Фабио Капело се врати уште еднаш на врвот на Серија А, за прв пат од како предводел Милан во сезоната 1995-96, а неколку играчи беа навистина влијателен фактор во трансформацијата на тимот кој завршил шести во претходната година. Кафу и Винсент Кандела играа како крила во 3-5-2 формација, и во комбинација со креативен гениј како Франческо Тоти, чувството за голови на Винченцо Монтела, дефанзивните квалитети во средниот ред на Емерсон, и даваа на Рома значително офанзивна предност над своите ривали. Младиот аргентински дефанзивец Валтер Самуел, исто така, се покажа од клучно значење, и неговата прва сезона со Рома резултирше веднаш со наслов.

Титулата беше освоена по победата со 3-1 над Парма на домашен терен, натпревар кој се очекуваше да биде тежок за "римјаните". Сепак, натпреварот поминал лесно за Рома благодарение на големото трио Тоти, Монтела и Батистута кој ги постигнале головите.

Тим[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Италија ГМ Франческо Антониоли
2 Бразил ОД Кафу
3 Бразил ОД Заго
4 Италија СР Кристијано Занети
5 Бразил СР Маркош Асунсао
6 Бразил ОД Алдаир
7 Италија СР Еузебио Ди Франческо
8 Јапонија СР Хидетоши Наката
9 Италија НП Винченцо Монтела
10 Италија НП Франческо Тоти
11 Бразил СР Емерсон
12 Италија ГМ Марко Амелија
Бр. Позиција Играч
15 Франција ОД Џонатан Зебина
16 Италија СР Гаетано Д'Агостино
17 Италија СР Дамијано Томази
18 Аргентина НП Габриел Батистута
19 Аргентина ОД Валтер Самуел
21 Аргентина НП Абел Балбо
22 Италија ГМ Кристијано Лупатели
23 Италија ОД Алесандро Риналди
24 Италија НП Марко Делвекијо
25 Уругвај СР Џани Гигу
28 Италија ОД Амадео Мангоне
32 Франција ОД Винсент Кандела

Серија А[уреди | уреди извор]

Завршна табела[уреди | уреди извор]

P W D L F A GD Pts
Шампион 1 Рома 34 22 9 3 68 33 +35 75
ЛШ 2 Јувентус 34 21 10 3 61 27 +34 73
ЛШ Кв. 3 Лацио 34 21 6 7 65 36 +29 69
ЛШ Кв. 4 Парма 34 16 8 10 51 31 +20 56
УЕФА Куп 5 Интер 34 14 12 8 57 52 +5 51
УЕФА Куп 6 Милан 34 14 11 9 50 37 +13 49
  7 Аталанта 34 15 7 12 40 40 0 44
Интертото 8 Бреша 34 13 7 14 38 46 -8 44
УЕФА Куп 9 Фјорентина 34 12 9 13 41 50 −9 43
  10 Болоња 34 12 8 14 43 47 -4 43
  11 Перуџа 34 10 13 11 37 39 −2 42
  12 Удинезе 34 11 9 14 49 43 +6 38
  13 Лече 34 9 13 12 43 52 −9 37
Испаѓа 14 Реџина 34 10 7 17 32 49 −17 37
  15 Верона 34 10 7 17 40 59 −19 37
Испаѓа 16 Виченца 34 9 9 16 37 51 −14 36
Испаѓа 17 Наполи 34 8 12 14 35 51 −16 36
Испаѓа 18 Бари 34 5 5 24 31 68 −37 20


Натпревари[уреди | уреди извор]

Куп на Италија[уреди | уреди извор]

Фаза-Најдобрите 16[уреди | уреди извор]

Куп на УЕФА[уреди | уреди извор]

Листа на стрелци[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

RSSSF - Italy 2000/01